Móda drevených stolov s epoxidovou dekoratívnou časťou zrejme ešte nejaký ten rok potrvá. Takéto stoly sú nielen krásne, ale tiež pôsobia luxusne. Zdanie neklame: Sú totiž zároveň aj drahé. A to aj v zmysle, že by sme si ich chceli vyrobiť doma. Epoxidová zalievacia a dekoratívna živica nie je totiž lacnou záležitosťou.
Napriek tomu máme pre vás foto návod, pomocou ktorého si zručný domáci majster dokáže vyrobiť pomerne lacno takýto stôl, nakoľko na prácu postačí aj tá najlacnejšia zalievacia živica a tú drahú bude potrebné len na finálny dekor v tenkej vrstve. Takto vyrobený stôl bude mať navyše v epoxide veľmi zaujímavú kresbu.
Materiály a postup
Základom sú samozrejme dve dosky, ktoré budú k sebe ladiť tak, že v konečnom dôsledku vytvoria dosku stola s epoxidovou medzerou uprostred.
Na pracovnú plochu utesnenú páskou namontujeme dosky. Všetky miesta, cez ktoré môže epoxidová živica „unikať“, natierame akýmkoľvek tmelom. Z oboch strán vyrobíme aj akési debnenie.
Základňu naplníme najlacnejšou epoxidovou živicou. Na farbe nezáleží, dôležité je, z akej živice vytvoríme vrchnú vrstvu. Lacnú živicu nalejeme približne do dvoch tretín, alebo troch štvrtín medzery medzi doskami. Výška záleží od výplňového materiálu, ktorý sa chystáme použiť.
Vo vnútri rozložíme sušené šišky. Výplňový materiál môže byť akýkoľvek, podľa vášho uváženia. Šišky nám ušetria priestor, ktorý by bol vyplnený len živicou. V ďalšom kroku pridáme ešte toľko živice, aby bola medzera medzi doskami úplne vyplnená a od vrchnej časti necháme medzi doskami milimeter priestoru, do ktorého vo finále pôjde tá drahšia živica.
Teraz musíme počkať určitú dobu, pokiaľ epoxidový základ vytvrdne. Medzitým si namiešame drahšiu zalievaciu živicu, ktorá je priamo určená na drevo a jeho dekorovanie a potom ju opatrne nalievame do priestoru medzi šupiny šišiek a medzi dosky, kde sme nechali pre ňu voľný milimetrový priestor. Pozor – základná živica (lacná) musí byť už v tom čase tvrdá. V tomto návode bola tou drahšou živicou opäť čierna, farbu si však môžete zvoliť sami – napríklad hnedú či červenú. Úplne vrchnú zaliatu vrstvu tak bude tvoriť epoxid najvyššej kvality. Jeho výhodou je napríklad to, že po vytvrdnutí bude vhodný pre kontakt s potravinami a pitnou vodou. Ale aj s horúcimi predmetmi.
Po vytvrdnutí živice môžeme začať opatrne brúsiť a vyrovnávať povrch.
Vo fáze, keď je povrch dosky vyrovnaný takmer úplne do hladka, nalejte tenkú vrstvu kvalitného epoxidu, ktorý „vytiahne“ vzor a dá dielu hotový vzhľad s vysokým leskom.
Po stuhnutí epoxidu bude výsledná práca vyzerať ohromujúco. Zvlášť pekne vynikne šišková kresba.
V poslednom kroku postačí už len primontovať k stolu vhodné nohy.
Foto: Лихой ТопорЪ
Ivan Nôta
Zanechať odpoveď