Mäta je voňavá, rýchlorastúca bylinka, ktorá sa dá pestovať tak na záhone, ako v kvetináči. A ako sa dnes presvedčíte, tak aj v plastovej fľaši!
Efektívny a užitočný – taký je spôsob, ktorým sa dá mäta pestovať v plastovej fľaši. Rastlina je to síce nenáročná, no napriek tomu potrebuje svoj spôsob zaobchádzania pri pestovaní. Ide hlavne o voľbu miesta, kde ju budete pestovať.
Pri hľadaní miesta, kam ju zasadiť, sa zvyčajne má voliť také, na ktorom si mäta užije ranného slnka a popoludní čiastočný tieň. Ideálne miesto je na terase pri dome alebo na balkóne bytu. Mnohí však majú terasu kvôli prílivu slnka orientovanú v smere juhozápad a rovnako tak záhradné záhony, kde by sa pestovať dala. Prenášanie kvetináčov z miesta na miesto tiež nie je dobrým riešením. Plastová fľaša sa však dá zavesiť napríklad na konár stromu, pod strechu, prípadne niekam, kde bude mať potrebný prísun slnečných lúčov a kde nebudete mať problém so zavlažovaním.
Druhou možnosťou je pestovať mätu vnútri a dokonca celoročne. Chybou je, že väčšina dáva kvetináč s mätou na kúrenie, resp. na parapetnú dosku nad radiátorom. V zimných mesiacoch však rastlinu tento spôsob vysúša. Opäť je pestovanie vo fľaši ideálnejším spôsobom. Poďme si teda ukázať, ako na to.
Obrázkový postup
V plastovej fľaši urobte po obvode otvory. Postačia s priemerom do pol centimetra.
Pripravte si mätu (alebo inú požadovanú zeleň): odstráňte listy a na vrchu nechajte iba posledný.
Naplňte fľašu zeminou a do otvorov zasaďte mätu.
Dôležitým prvkom bude zavlažovací systém. Ten najjednoduchší je, ak vopcháte do vrchnej časti fľaše starší vhodný lievik a pravidelne zalievate cezeň. Lepšie je však využiť zavlažovací systém v podobe „infúzie“ – vedúcej od nádoby s vodou priamo do zeme vo fľaši. Mäta totiž potrebuje stály prísun vlhkosti. Nesmie sa to však preháňať.
Z mäty doslova pred vašimi očami za pár dní vyrastie skutočný koberec zdravých, voňavých a chutných zelených listov mäty.
Foto: Garden Yard
Zanechať odpoveď