Archív

Vyrobte si kvetináč „morský život“

Výroba dekoratívnych predmetov vlastnými rukami je sama o sebe jedinečnou metódou. A presne tak sú jedinečné aj výsledky práce šikovných rúk. Aj kvôli tomu, že nik na svete nebude mať presne to, čo si vyrobíte sami. Kvetináč „morský život“ je oku lahodiaca nádoba na kvety v tvare rôznych mušlí a ulít. Jeho výroba vôbec nie je zložitá.

01.jpg

Foto – postup

Preložte starú látku na polovicu, nakreslite na ňu polkruh (nemusí byť presný) a vystrihnite ho.

02.jpg

Do plastovej nádoby vložte skalu, alebo niečo na zaťaženie, nafúkajte balón podľa potreby (veľkosti vystrihnutej látky) a prilepte ho k nádobe lepiacou páskou tak, aby držal.

03.jpg

Na „cementové mlieko“ budete potrebovať: 1 liter vody, 1 pohár PVA lepidla, 2 poháre cementu. Lepidlo rozpustite vo vode a potom vodu nalejte do nádoby s cementom. Všetko dobre premiešajte. Výsledný kruh látky dôkladne namočte do roztoku (je naozaj veľmi riedky), mierne ho vyžmýkajte tak, aby z neho nekvapkala tekutina. Materiál rozložte na ľubovoľnú dostupnú tyč (napríklad rukoväť mopu) tak, aby prechádzala stredom kruhu. Rukami zhromažďujeme látku v malých záhyboch smerom k stredu priamo pozdĺž tyče.

4.jpg

Nazbieranú látku opatrne preneste na loptu. Ručne narovnajte a vytvorte jednotné záhyby. Mušle aj lastúry môžu byť vystužené položením kúskov drôtu do týchto záhybov. Pozor – cementové mlieko, ktoré zostalo nevylievajte. Bude ešte potrebné.

5.jpg

Ak chcete iný tvar, pokojne môžete na balón prilepiť malú plastovú nádobku a tvarovať podľa nej.

03a.jpg

Ešte viac efektná je ulita, ktorú vyrobíte tak, že na balón nalepíte papierový kornút a tak ako pri ostatných lastúrach tvarujte cez takúto formu.

03b.jpg

3ba.jpg

Teraz bude treba určitý čas, aby lastúry uschli. Najlepšie cez noc. Medzitým si môžete pripraviť stojany na kvetináče. Ideálne sú napríklad z polystyrénu. Polystyrén vyrežte v potrebnej veľkosti 2X a do vrchnej časti vyrežte kruh, v ktorom bude črepník usadený. Obe časti spojte napríklad po bokoch špáradlami, natrite cementovou zmesou na hrubšie a navrch dajte látku namočenú v cementovom mlieku. Tiež nechajte cez noc schnúť.

6a.jpg

6b.jpg

Na fixáciu takýchto obrobkov musíte znovu pripraviť zmes: tentokrát 2 šálky cementového mlieka, ktoré zostalo z predošlého dňa (ak je ho málo, rozrieďte ho vodou, 1/2 šálky lepidla PVA, 1 šálka cementu. Všetky ingrediencie dôkladne premiešajte. Aplikujte roztok na výrobky štetcom. Potom nechajte zaschnúť 12 hodín a znova natrite. Keď roztok vyschne, vyberte budúce kvetináče zo základne a natrite cementovým roztokom ich vnútro.

6.jpg

Keď sú lastúry úplne suché, môžu byť natreté farbou. Najprv musíte použiť základný náter. Najlepšie akrylovou farbou, ideálna je biela akrylová farba. Úplne ňou pokryte celý povrch a nechajte ho vysušiť.
Teraz vás naučíme zaujímavú techniku – „maľovanie vo vode“. Za týmto účelom vyberte pár aerosolových farbív (ideálne emailové), nalejte vodu s teplotou najmenej 40-45 ° C do nádoby chránenej plastovým vreckom a striedavo farbu nastriekajte do vody z, zakaždým striekajte do centra nádoby. Farby striedajte minimálne dvakrát.

7.jpg

Potom, čo všetky želané „krúžky“ farby vyplávajú na povrch, ich jemným premiešaním vatovou tyčinkou „rozbite“ (krúživým pohybom opatrne premiešajte) a získate jedinečný mramorový film, ktorý sa pri dotyku prilepí na povrch škrupiny kvetináča. Po zhromaždení farby z povrchu na jednej polovici škrupiny (produkt sa musí otočiť tak, aby sa dotýkal povrchu vody), postup opakujeme od začiatku do konca pre ďalší kvetináč.

8.jpg

Po vymaľovaní nechajte výrobky 12 hodín sušiť. Potom vnútorný povrch kvetináčov môžete namaľovať ružovým akrylom, alebo smaltom. Ak chcete vzhľad kvetináča doplniť, namaľujte cez okraj prúžok zlatou akrylovou farbou. Na záver výrobky pokryte bezfarebným lakom. Keď vyschne, môžete sadiť kvety.

9.jpg

10.jpg

Foto: Наталья Ткаченко