Čo robiť aby ste spálili prebytočné kilá? Pri snahe vypotiť čo najviac kalórií cvičením v čo najkratšom čase mnohí zabúdajú na regeneráciu a spánok. Ten je pri chudnutí dôležitejší ako si myslíte.
Snažíte sa zhodiť nadbytočné kilá, ale nedarí sa vám to napriek tomu, že poctivo a pravidelne cvičíte? Možno práve nedostatočný spánok môže byť faktorom, ktorý vás spomaľuje.
Možno si hovoríte: počas spánku nespaľujem žiadne kalórie, tak aký má vplyv na chudnutie?
Odpoveď je: zásadný. Dostatok spánku totiž ovplyvňuje takmer všetky procesy v tele, vrátane hormonálnej rovnováhy a premeny potravín na energiu, teda aj na spaľovanie tukov.
Spánok ovplyvňuje množstvo viscerálneho tuku v tele
Ohľadom spojitosti spánku a obezity bolo vykonaných viacero štúdií Jedna z nich skúmala riziko vzniku obezity u detí aj u dospelých. Zistilo sa, že deti, ktoré spia menej ako 7 hodín denne, sú vystavené až o 89 % vyššiemu riziku vzniku obezity ako tie, ktoré spia viac ako 7 hodín. U dospelých “nespavcov” je riziko obezity o 55% vyššie.
O tom vypovedajú aj tieto prejavy:
● Chuť na sladké a tučné
Možno ste si už všimli, že keď sa dobre nevyspíte, máte väčšiu chuť na jedlo.
Váš mozog totiž potrebuje oddych. Ak mu ho nedoprajete dostatok, bude hľadať spôsoby, ako chýbajúcu energiu doplniť. Napríklad sladkosťami. Po prebdenej noci je oveľa ťažšie povedať koláču NIE. Za uprednostňovanie vysoko kalorických dobrôt môže skutočne aj nedostatok spánku.
● Stres a “nefunkčný” metabolizmus
Nedostatok spánku spôsobuje vyššie hladiny stresového hormónu kortizolu v krvi.
Po dlhodobejšom nedostatku spánku zároveň klesá prirodzená produkcia inzulínu, ktorý je potrebný na premenu cukru na energiu.
Výsledok?
Túžba po potravinách bohatých na cukry a tuky. Konzumácia takýchto potravín vedie k zvýšenej tvorbe nebezpečného viscerálneho tuku.
● Spánkové apnoe
Spánok môžu narušiť aj poruchy dýchania – ktoré sa podľa niekoľkých štúdií priamo spájajú s nárastom hodnôt viscerálneho tuku Spánkové apnoe je nebezpečné a vyžaduje si lekárske vyšetrenie.
Ako na lepší spánok
Tieto tipy vášmu telu dobre sa vyspať. Rána budú oveľa krajšie!
● Vypnite elektroniku
Aspoň hodinu pred spaním. Účinky modrého svetla z obrazoviek na spánok už zrejme poznáte. Pred spaním je lepšie všetko vypnúť, čítať si knižku, meditovať či len tak si užívať pokoj.
● Strávte deň pohybom
Chudnutie bez spaľovania kalórií nie je možné. Navyše, ak zo seba vydáte dosť energie, zaspávanie odrazu pôjde samé od seba. Pohyb na čerstvom vzduchu je nevyhnutný nie len pre spánok a chudnutie, ale pre celkové zdravie človeka.
● Pohodlie musí byť
Kvalitu spánku značne ovplyvňuje pohodlie. Spánku prekáža vŕzgajúca posteľ, preležaniny na matraci zas spôsobujú bolesti chrbtice. Ak máte nekvalitný matrac, vymeňte ho. Priestranný matrac 90×190 – to je ideálny rozmer pre dospelú osobu. Matrac by mal byť dostatočne pevný, ale nie príliš – tak, aby poskytol chrbtici oporu a zároveň nespôsoboval otlaky.
● Bylinky, hudba, rituály
Vy sami zistíte, čo vás najviac upokojuje. Vytvorte si večerné rituály, ktoré budete vykonávať každý večer v rovnakom čase. Vypočujte si príjemnú, upokojujúcu hudbu, doprajte si horúci kúpeľ či bylinkový čaj. Ľahnite si v takom čase, aby ste spali približne 7 hodín.
Zregenerované telo má dostatok energie, umožňuje vám robiť čokoľvek, čo si dokážete predstaviť. Chudnutie vám pôjde oveľa jednoduchšie, ak sa dobre vyspíte.
Zdroje obrázkov: freepik.com
Ďalšie zdroje:
webmd.com/diet/sleep-and-weight-loss#1
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2398753/
Zanechať odpoveď