Archív

Čo robiť, ak sa spustí požiarny poplach?

V rámci ochrany budov pred požiarmi majú budovy hasiace prístroje, hydranty, protipožiarne upchávky, požiarne uzávery či požiarnu signalizáciu. Automatizované požiarne poplachy upozorňujú na detekciu požiaru v chránenom obvode. Prvé na čo treba myslieť, keď sa spustí požiarny poplach, je kam volať a aké kroky treba urobiť po prijatí výstrahy.

firefighters-115800-640.jpg

Dôvody požiarneho poplachu

Požiarna signalizácia je reprezentovaná sieťou senzorov, ktoré sa spúšťajú pri prijatí určitého signálu. Niektoré modely reagujú na zvýšenie teploty, iné zaznamenávajú zmeny v hustote vzduchu (dym). Poplašný systém je vybavený ovládacím panelom, ktorý spracúva informácie zo senzorov a je zodpovedný za zapnutie zvukových, svetelných alebo hlasových oznamovačov.

Existujú tri dôvody pre aktiváciu alarmu:
• spustenie v automatickom režime, keď sa k detektoru požiaru dostane informácia o detekcii príznakov požiaru;
• falošná aktivácia oznámenia v prípade poruchy systémových komponentov
• Protipožiarne cvičenie

Protipožiarne cvičenie

V práci alebo v škole zažil protipožiarne cvičenie každý. Školenie z BOZP a PO sa absolvuje preventívne ako zabezpečenie ochrany zdravia ľudí a ich bezpečnosti. Zároveň je to jedna z podmienok aby spoločnosť mohla získať certifikát ISO 45001, ktorý svedčí o tom, že sa spoločnosť zameriava na ochranu zamestnancov vo všetkých činnostiach a procesoch.

Falošný poplach

Falošný poplach sa vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:
• rozbitie senzorov;
• poškodenie elektronických alebo elektrických káblov;
• porucha ovládacieho panela;
• úmysel s cieľom spáchať chuligánsky čin.

Po zapnutí zvukovej výstrahy je zodpovedná osoba povinná vykonať kontrolu a hľadať známky požiaru.

Alarm sa spustí v prípade požiaru

Ak sa alarm spustí, z dôvodu požiaru je potrebné evakuovať priestor a zavolať hasičov. Pokiaľ je to možné pred príchodom hasičov odpojte budovu od napätia. Ak je požiar malý, je možné použiť svojpomocne hasiace prístroje.