Každý vo vašom okolí hovorí o investíciách, až ste sa sami presvedčili o tom, že to bude niečo pozitívne aj pre vás. Problém sa ale ukrýva v tom, že neviete, ako začať, pretože ste doteraz nedostali odpoveď na otázku, čo to presne znamená. Javí sa vám táto situácia povedome? Tak tento článok sa vám bude páčiť. Keď budete mať jasno v základoch, rozhodnutia spojené s financiami vás budú menej desiť. Navyše novonadobudnuté sebavedomie vám pomôže aj pri rozhodovaní o tom, čo je pre vás to najlepšie.
Čo vlastne znamená investovanie?
Investovanie znamená použitie určitej peňažnej sumy na získanie zisku. Čiže obetovanie časti vašich financií na určitý čas na to, aby ste ich nakoniec mali viac, než by ste mali bez investovania. Deje sa to cez tzv. investičný nástroj, o takých ste už určite počuli. Populárne sú napríklad cenné papiere, dlhopisy, fondy, devízy atď. V našej krajine veľmi obľúbeným investičným nástrojom sú aj nehnuteľnosti.
Svoje financie prostredníctvom investovania viete zlepšiť 2 spôsobmi:
– investičný nástroj generuje príjmy priamo, aktívne,
– hodnota investičného nástroja časom narastie, tým pádom ho predáte drahšie ako ste si ho kúpili.
Predstavte si, že sa rozhodnete investovať do nehnuteľnosti. Ak svoj novonadobudnutý byt alebo dom prenajmete, budete sa môcť tešiť z pravidelného, pevného príjmu z prenájmu, ktorý vám zaplatia nájomníci. Ak po rokoch svoju nehnuteľnosť predáte za vyššiu než kúpnu cenu, rozdiel medzi pôvodnou a novou hodnotou bude vaším príjmom. Ak by vás zaujímalo, čo znamená investovanie do nehnuteľnosti v súčasnosti, aké má výhody a nevýhody, navštívte internetový portál investportal.sk. Nájdete tu mnoho zaujímavých článkov o svete financií od kvalifikovaných odborníkov.
Prečo je to dobré?
Ak ste ešte neinvestovali, nemusí byť pre vás jasné, prečo je to až také svetoborné. Odpoveď je však pomerne jednoduchá. Aby sa neznížila hodnota vašich úspor. Skôr či neskôr by k tomu došlo.
Hodnota peňazí sa stále mení, kým pred 10 rokmi stálo liter mlieka možno 20 korún, teraz je to viac ako dvojnásobok. A to je len jedna položka v potravinách, udialo sa to ale skoro všade, takže predstavte si to vo väčšom, a možno aj s viacročným rozdielom. Dôvodom tohto javu je devalvácia peňazí, teda inflácia.
Ako sa pripraviť na investovanie?
Na to, čo vám teraz odporučíme, sme už narážali aj vyššie, pri spomenutí internetového portálu investportal.sk. V prvom rade, ak si chcete vybrať investičný nástroj správne a chcete riziko z investovania minimalizovať, nehoďte sa hneď do hlbokej vody. Správnu stratégiu a jasný plán budete môcť vytvoriť iba vtedy, ak sa v tejto oblasti budete sebaisto pohybovať. Navštevujte blogy zamerané na túto tematiku, čítajte odborné články a nebojte sa obrátiť na odborníkov. Sústreďte sa pritom aj na jednotlivé nástroje samostatne. Sledujte inzeráty na predaj a kúpu nehnuteľností, kurzy kryptomien, nové možnosti a investičné platformy atď.
Pozrite sa aj na to, koľko peňazí máte k dispozícii a či vôbec nejaké máte. Obe možnosti sú v poriadku. Mohlo by sa zdať, že kým nemáte ušetrenú nejakú vyššiu sumu, po ceste investovania sa ďaleko nedostanete. No pravdou je to, že na počte núl záleží menej ako na správnej stratégii vrátane dobrého načasovania (aj keď určitá časť odborníkov tvrdí, že to sa má riadiť podľa pravidla „čím skôr, tým lepšie“). Okrem toho, nezabúdajte, že to nemusí byť jednorazové, môže ísť aj o pravidelnú investíciu menších súm.
Podstatné je aj to, aký je cieľ vášho rozhodnutia investovať. Vo väčšine prípadov ide o nejaké dlhodobé plány, napríklad financovanie vysokoškolského štúdia detí, budovanie firmy, kúpa domu atď. Je to ale vynikajúci spôsob sporenia aj na dôchodok.
Zdroj fotiek: freepik.com
Zanechať odpoveď