Trápia vás na záhrade škodcovia, ktorí oslabujú vaše rastliny, ktoré potom nekvitnú ši neplodia? Stačí chvíľa nepozornosti a problém sa môže rozrásť do ťažko zvládnuteľných rozmerov. Našťastie existujú spôsoby, ako pravdepodobnosť rozsiahleho útoku výrazne znížiť – a to aj bez chemických postrekov.
Na lezúcich škodcov najlepšie funguje vyvýšený záhon
Doslova galibu dokážu na záhrade napáchať slimáky, ktoré dokážu zjesť všetku úrodu alebo úplne zahubiť rastliny v okrasnej záhrade. Ak na nich nechcete použiť chémiu – spravidla jedovaté ta-blety, ktorými sa po užití slimák otrávi – existuje niekoľko trikov, ako sa ich zbaviť.
Najzákladnejším spôsobom, ako sa zbaviť týchto potvoriek, je ich jednoduché zbieranie a ručné hubenie. Slimák totiž môže denne naklásť desiatky vajíčok a ak problém dlhodobo neriešite, na záhrade sa premnožia. Ale aj k najpoctivejším „zberateľom“ môžu noví a noví jedinci prichádzať od susedov, ktorí nie sú tak dôslední.
Spoľahlivejšou obranou je teda dokonale utesnený skleník či vyvýšený záhon. Skrátka vytvoríte slimákovi prekážku, cez ktorú sa nebude môcť dostať. Vyvýšený záhon má aj mnoho ďalších prak-tických benefitov. Určite ide teda o vec, ktorú sa oplatí vyskúšať.
Na terasu zas môžete umiestniť vonkajšie stojany na kvetiny, ktoré sú pre slimáky rovnako príliš vzdialené na to, aby sa k rastlinám dostali. Najbezpečnejším variantom je samozrejme balkón, kde sú všetky vaše bylinky a ďalšie rastlinky pred slimákmi v dokonalom bezpečí. Alternatívou môžu byť aj závesné kvetináče – napríklad v záhradnom altánku alebo na pergole Okrem prak-tickosti sú aj zaujímavým dizajnovým prvkom.
Na vošky môžete zaútočiť bylinkami
Tiež vošky môžu behom niekoľkých týždňov kompletne zahubiť ruže a ďalšie pýchy vašej záhrady. Vošky totiž rastlinu postupne vysávajú. Ak si ich nevšimnete, ich počet rastie veľmi rýchlo, rastli-na potom slabne. Vošky sa v našich podmienkach rýchlo šíria do okolia, a než sa nadejete, môže byť napadnutá celá záhrada. V tomto momente už bude chemický postrek, ktorým vošky plošne zahubíte, jediným možným riešením. To by nebol taký problém pri ružiach, ovocie a zeleninu si ale chemickým postrekom znehodnotiť nechcete.
Šancu, že sa vo vašej záhrade vošky usídlia, znížite včasnou prípravou. Na jeseň porýľujte zeminu okolo ohrozených rastlín, vďaka čomu zahubíte vajíčka. Ďalej, najneskôr na jar, záhradu vyčistite od zbytkov rastlín a popadaného lístia. Takéto prostredie je pre škodcov ideálne.
Rastliny pravidelne hnojte a zalievajte, nech sú zdravé a silné. Škodcovia preferujú rastliny, ktoré boli oslabené ešte pred tým, ako sa nich usídlia.
Posledným trikom je prirodzené zapudenie vošiek. Docielite to „chytrou“ výsadbou. Do blízkosti ohrozených rastliniek saďte tie, ktoré voškám nevoňajú – cesnak, cibuľa, tymian, levanduľa, kôpor a ďalšie. Spravidla ide o výrazne aromatické druhy.
Z tých si môžete pripraviť aj prírodný roztok, ktorým vošky postriekate. Bylinky vylúhujte vo vo-de – čím silnejší postrek, tým lepšie. Vošky sa radšej presťahujú inam.
Zdroj obrázka 1: Marija Stepanovic / Shutterstock.com
Zanechať odpoveď