Archív

Pracovný postup: Ako renovovať starú fasádu?

Potrebuje fasáda vášho domu nový kabát? Máme pre vás niekoľko rád, s ktorými bude oprava hračka. Čo všetko budete potrebovať a ako na to sa dozviete v nasledujúcom článku.

shutterstock-1864291111.jpg

Skontrolujte povrch domu a zistite škody

Stav fasády kontrolujte každý rok, a to ideálne po zime. Striedanie ročných období totiž dokáže na fasáde napáchať značné škody. Slnko vyšisuje farbu na omietke, na stenách sa môžu objaviť praskliny alebo dokonca mapy. Na miestach, kam slnko väčšinu dňa nesvieti, sa niekedy usadia plesne a riasy. Tie spoznáte podľa čiernych a zelených škvŕn. Ich odstránenie neodkladajte. Najvhodnejší čas, kedy s renováciu začať, je buď začiatok jesene alebo jar. Vyhnete sa tak extrémnemu počasiu, ktoré by vám opravy sťažilo.

6 krokov, ako renovovať fasádu

Pre prípad, že vás obnova fasády neminie, vám prinášame návod krok za krokom, s ktorým si steny zvládnete opraviť sami. A dom bude ako nový.
1. Rozmiestnite okolo celého domu lešenie Je stabilnejšie a bezpečnejšie než klasický rebrík. Lepšie sa vám na ňom bude pohybovať aj pracovať.
2. Pripravte si tlakový čistič (vapku), postrekovač nebo valček na aplikáciu čističa fasád, ochranný prostriedok a novú finálnu farbu.
3. Odstráňte plesne, riasy aj lišajníky pomocou prostriedku na čistenie fasád. Stena musí byť pred renováciou úplne čistá, suchá a pevná, aby vydržala ďalší náter. Ak sa jej povrch drobí, mechanicky ho odstráňte kladivom alebo špachtľou a znova nahoďte omietku.
4. Celý dom riadne omyte pomocou tlakového čističa vo vzdialenosti 25-50 cm. Fasádu nechajte vyschnúť aspoň jeden deň.
5. Akonáhle bude povrch budovy čistý a suchý, naneste ochrannú vrstvu fasády, čím stenu finálne ošetríte proti plesniam. Na aplikáciu použite postrekovač, valček alebo štetku. Prostriedok nechajte pôsobiť 48 hodín. Ak počas schnutia príde dážď, budete musieť náter ďalší deň obnoviť.
6. Na čistú, suchú a pevnú fasádu môžete aplikovať novú farbu podľa svojho výberu.

Na záver máme pre vás ešte tip. Keď budete okolo domu stavať lešenie, nezabudnite na ochrannú sieť. Ide o veľmi praktické a bezpečnostné riešenie. Sieť okolo lešenia totiž čiastočne chráni pred slnečným svitom, ktoré je pri nanášaní nového náteru nežiadúce. Spomalí teda rýchle vysychanie a to aj počas prípadného štukovania.
Zdroj obrázku: graja / Shutterstock.com