Zirkón-korundové zrno, keramické zrno, silícium karbidové zrno, zrnitosť 50, 300, 1200, rozmery 75 x 533 mm, 50 x 3500 mm 75 x 533 mm. Aj s týmito údajmi sa stretnete pri hľadaní brúsnych pásov. Ktorým je však najlepšie brúsiť drevo a ktorým kov? A na čo si dať pozor pri výbere? Výhody a nevýhody brúsnych pásov a spôsoby ich využitia vám priblíži tento priehľadný sprievodca.
Zdroj: https://unsplash.com/photos/8zKHg5JUp2U
Čo o brúsnych pásoch prezradí brusivo
V súčasnosti sa na trhu stretnete s množstvom materiálov, z ktorých sa vyrába brusivo pásov. Môžeme povedať, že najbežnejšie sú štyri typy brusiva: keramické zrno, silícium karbidové zrno, zirkónové zrno a zrno z oxidu hlinitého (ušľachtilý korund).
Každý z týchto materiálov má iné vlastnosti a možnosti využitia. Napríklad brúsne pásy na pásové brúsky so silícium karbidovým brusivom majú pestré využitie. Tento materiál je podobný bridlici – je veľmi ostrý, no zároveň drobivý. Má bohaté využitie od skla cez plasty a gumu až po keramiku. Pri vyššej zrnitosti sú tieto brúsne pásy vhodné tiež na dokončovanie drevených či kovových povrchov.
Medzi novšie materiály brusiva brúsnych pásov patrí keramické zrno. Ide o špeciálne tepelne upravený oxid hlinitý, ktorý je povestný svojou vysokou tvrdosťou. Keramické brusivo patrí medzi drahšie materiály, ale vyznačuje sa dlhou životnosťou. Overené je najmä pri opracovaní tvrdých kovov, najmä rôznych ocelí.
Čo ovplyvní zrnitosť brúsnych pásov
Nesmierne široký rozptyl, aj od 36 až do 2 000 – v týchto intervaloch sa pohybuje zrnitosť brúsnych pásov. Zrnitosť je údaj, ktorý hovorí o tom, ako veľmi hladký bude opracovaný povrch. Čím vyššie číslo, tým jemnejší brúsny pás.
Na čo sú vhodné brúsne pásy 75 x 533 mm so zrnitosťou 36? Najmä na hrubé obrúsenie materiálov, teda zbavenie sa značnej vrstvy povrchu. Naopak, zrnitosť 200 je skvelá napríklad na vyhladenie drevených povrchov. Brúsne pásy so zrnitosťou 2 000 dokážu odstrániť škrabance a vyleštiť kovové povrchy až do zrkadlového odlesku.
Zdroj: https://unsplash.com/photos/2uathZbkb4k
Na čo myslieť pri výbere brúsnych pásov
Významnú úlohu pri brúsnych pásoch zohráva aj podkladový materiál, teda materiál, na ktorom je prichytené zrno. Poznáme dva typy podkladových materiálov: papierové a tkaninové. Aké sú ich výhody?
Tkaninové podklady brúsnych pásov sú odolnejšie a predlžujú ich životnosť. Označujú sa písmenami abecedy. Tu platí, že čím ďalej písmeno v abecede nájdeme, tým je materiál pevnejší a odolnejší. Výhody brúsnych papierov s tkaninovým podkladom oceníte najmä pri nerovnomerných povrchoch.
Naopak, brúsne pásy s papierovým podkladom prinášajú najlepšie výsledky na rovných povrchoch. Ako hovorí intuícia, sú cenovo dostupnejšie – stoja približne o 20 – 30 % menej v porovnaní s pásmi s tkaninovým podkladom. Najčastejšie sa zvyknú používať pri opracovaní dreva.
Chcete si vybrať brúsne pásy alebo poradiť pri ich výbere? Nástroje i poradenstvo pre profesionálov nájdete v internetovom obchode www.abse.sk.
Zanechať odpoveď