Problémy s aknóznou pleťou, čiernymi bodkami či červenými zapálenými uzlíkmi v pokožke sa často spájajú s obdobím dospievania. V tomto období sú hlavným dôvodom týchto kožných problémov hormóny. Čo ale robiť ak sa akné objaví v dospelosti?
Aknózna pleť v dospelosti
Na pleť vplýva mnoho faktorov, od počasia, znečistenie ovzdušia cez stres až po stravu všetko. Vďaka tomu výskyt akné nie je neobvyklý ani v dospelosti. Vplyv na tvorbu kožného mazu a upchávania pórov môže mať čokoľvek.
Strava
– – nekvalitná strava, množstvo rafinovaného cukru a vysoký obsah uhľohydrátov môžu byť za vznikom akné. Mliečne výrobky, hlavne odtučnené môžu tiež negatívne pôsobiť na pokožku. Skúste zmeniť jedálniček a zaradiť do neho viac ovocia a zeleniny.
Hormóny
– – akné trpia predovšetkým ženy. Menštruačný cyklus ovplyvňuje tvorbu hormónov čo sa môže prejaviť aj nadmernou tvorbou kožného mazu. Hormonálna antikoncepcia môže tiež vplývať na stav pleti. U niekoho môže akné zmierniť u ďalšieho zas zhoršiť. Ak ste začali mať s akné problém po nasadení antikoncepcie mali by ste sa porozprávať s lekárom o jej zmene.
Kozmetické produkty
– – nevhodná kozmetika či prípravky určené na starostlivosť o pleť môžu stav pokožky výrazne zhoršiť. Pleť sa vekom mení a mali by ste k tomu meniť aj typy kozmetických produktov. Kozmetika s agresívnymi účinnými zložkami, krémy s mastným základom alebo produkty s obsahom alkoholu aknóznu pleť len zaťažujú a akné zhoršujú.
– – Najlepšie urobíte ak sa obzriete po dermokozmetike, ktorá obsahuje väčšie množstvo účinných látok než bežná kozmetika. Napríklad dermatokozmetika Sébium je vhodná práve na mastnú až aknóznu pleť.
Znečistené ovzdušie
– – prach, smog, peľ,… v ovzduší je množstvo látok, ktoré nepriaznivo vplývajú na pleť. Upchávajú póry, vysušujú pleť alebo spôsobujú zápaly. Okolitému vzduchu sa nevyhnete, problémy, ktoré ale spôsobuje môžete minimalizovať vhodnou a dôkladnou starostlivosťou o pleť.
Zanechať odpoveď