Ochranné rukavice sú akousi druhou kožou všetkých pracovníkov, ktorí by sa mali v práci chrániť pred zranením. Či už ide o prácu s chemikáliami, ostrými alebo horúcimi predmetmi, treba sa chrániť vhodnými rukavicami. Aké druhy poznáme?
zdroj: freepik.com
Pracovné rukavice nie sú jeden generický produkt, ktorý sa používa v rôznych oblastiach. Čo pracovná náplň, to špecifické nebezpečenstvo. Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú výber správnych ochranných rukavíc.
Tým najdôležitejším je výber materiálov. Gumené rukavice vás ťažko ochránia pred horúcimi predmetmi a mohutné textilné rukavice budú zas na nič v laboratóriu alebo pri operácii kolena. Možno trochu extrémny príklad, no voľbu rukavíc netreba zanedbávať.
Gumené rukavice
Gumené rukavice patria medzi najpoužívanejšie druhy rukavíc. Spoľahlivo chránia pred vodou, chemikáliami a inými nebezpečnými látkami. Pevná pružná guma je vodotesná a odolná voči rozpúšťadlám, olejom či iným kvapalinám.
Gumené rukavice sa používajú v zdravotníctvom priemysle i v laboratóriách na ochranu pred infekciou a kontamináciou. Okrem toho nájdu využitie v upratovacích firmách, kde hrozí poškodenie rúk chemickými čistiacimi prostriedkami.
Latexové a nitrilové rukavice
Latexové a nitrilové rukavice sa vo veľkom používajú v zdravotníckych zariadeniach a laboratóriách. Chránia pred biologickými hrozbami, olejmi, rozpúšťadlami i chemikáliami. Pokiaľ máte alergiu na latex, zvoľte nitril. Pri výbere sa zamerajte na správnu veľkosť. Ak trafíte správne, môžete pracovať oveľa obratnejšie.
Toto je veľká výhoda pri manipulácii s malými a krehkými predmetmi. Vďaka latexovým a nitrilovým rukaviciam máte v rukách väčší cit. Negatívom je, že neposkytujú dostatočnú ochranu pred prepichnutím. Na druhej strane vynikajú dlhou životnosťou a odolnosťou voči vyťahaniu, opotrebovaniu a deformácii.
zdroj: ardonsk.sk/d/850895/rukavice-grippaz-246a-cierne-50-ks?size=10
Kožené rukavice
Ak vám v práci hrozí mechanické poranenie, vaše ruky spoľahlivo ochránia kožené rukavice, ktoré sú zvyčajne vyrobené z bravčovej alebo hovädzej kože. Pred nákupom si treba ujasniť, pri akej činnosti ich budete využívať a či môže dôjsť k rýchlemu opotrebovaniu.
Na dennej báze si ich navliekajú kutilovia, pracovníci na stavbe i kovovýrobe, záhradkári, strojári a každý, kto má namáhavú prácu. Manipulácia s náradím rôzneho druhu bez rukavíc môže spôsobiť bolestivé mozole i otlaky na dlaniach.
Okrem ochrany pred nebezpečenstvom chránia aj pred znečistením. Pre väčšie pohodlie odporúčame staviť na kožené rukavice z pružinkou, vďaka ktorej pekne držia na ruke a nezvliekajú sa.
zdroj: ardonsk.sk/d/839509/rukavice-effect-manzeta-15-cm
Elektrikárske rukavice
Elektrikári a ľudia pracujúci so strojmi a zariadeniami by mali používať ESD (elektrikárske) rukavice. Sú špeciálne navrhnuté tak, aby človeka ochránili pred elektrostatickým nábojom. Od ostatných druhov rukavíc sa líšia povrchovým odporom úpletu 3,2 x 100 Ohmov. Pre bezproblémové uchopenie predmetov a manipuláciu majú máčané končeky prstov.
Kevlarové rukavice
Kevlar je tepelne odolné para-aramidové extra pevné syntetické vlákno. Tento materiál spoľahlivo chráni ruky pracovníkov mnohých priemyselných odvetví. Kevlarové rukavice vynikajú pozoruhodnou odolnosťou voči prerezaniu a oderu a vysokým teplotám.
Práca s ostrými predmetmi, nožami či pílkou je vďaka nim oveľa bezpečnejšia. Kevlar sa používa aj na výrobu iných rukavíc, ktoré by mali mať lepšie spevnené niektoré časti.
Hľadáte kvalitnú ochranu rúk? Kliknite na ardonsk.sk a prezrite si širokú ponuku špičkových rukavíc.
Zanechať odpoveď