Každý z vás už určite prišiel na miesta, z ktorých bol prekrásny výhľad do všetkých strán a vy ste nevedeli, čo skôr odfotiť. A tak ste fotili ledabolo všetko čo prišlo a doma ste nakoniec nevedeli, čo bolo kde. Preto vás určite napadlo odfotiť panorámu a mať na nej zachytený 360-stupňový pohľad. Pri tomto fotení si ale treba dať pozor na niektoré zásadné veci, aby bolo možné neskôr panorámu dokonale spojiť do jedného obrázku.
Niektoré fotoaparáty majú funkciu panorámy už zabudovanú a vytvoria ju po nafotení za vás, ale je lepšie použiť na to určený software v počítači.
Fotenie:
Počas fotenia panorámy dodržujte zásadné podmienky: otáčať sa na mieste, nepribližovať a neodďaľovať, nemeniť výšku a sklon fotoaparátu, fotiť na výšku, zachovať dostatočné prekrytie fotiek.
Otáčať sa na mieste preto, lebo ak zmeníte pozíciu, tak zmeníte zároveň aj uhol pohľadu a na druhej fotke budú predmety inak poprekrývané ako na prvej. Určite ste si všimli, že ak sa dívate na stojace predmety a vy sa hýbete, tak bližšie predmety sa „hýbu“ rýchlejšie ako vzdialenejšie (napr. pri ceste vlakom). Tento efekt je badateľný už aj keď spravíte len jeden krok.
Nepribližovať a neodďaľovať. Pred začiatkom fotenia nastaviť zoom tak, aby bolo počas celého fotenia zachytené všetko podstatné a počas samotného fotenia už nič nemeniť. Napríklad ak fotíme panorámu veľkej vstupnej haly, tak sa snažíme čím viacej oddialiť, aby bolo zachytené všetko a naopak ak fotíme veľmi vzdialenú panorámu kopcov, tak si ich priblížime, aby nezaberala väčšinu fotografie obloha. Ak máte trochu profi fotoaparáty, tak nastavte na manuálny režim a počas fotenia nemeňte clonu a expozíciu.
Nemeniť výšku a sklon fotoaparátu, pretože pri zmene výšky vznikne ten istý efekt ako pri pohybe. Pri skláňaní bude po odfotení všetko v poriadku, ale po spojení panorámy bude obrázok zvlnený, pretože počítač sa bude snažiť zachovať horizont v jednej línii. Preto sa snažte už pri fotení mať vždy horizont v tej istej časti fotografie.
Fotiť na výšku, aby toho bolo zachytené čím viacej.
Dostatočné prekrytie fotiek je hádam to najdôležitejšie. Každú fotku foťte tak, aby to čo bolo na predošlej fotografii v strede, bolo na nasledujúcej vidieť pri okraji. Tým zabezpečíte 50 percentné prekrývanie, čo je už dosť na to, aby bolo softwarovo nájdených dosť spoločných bodov a tým bola panoráma precízna. Prekrývanie fotiek môže byť pokojne aj väčšie ako môžete vidieť na obrázkoch:
Je výhodné použiť pri fotení statív, lebo tak bude vzniknutá panoráma takmer určite bezchybná. Ale pri fotení z ruky to tiež bude na prijateľnej úrovni a chyby nebudú veľmi výrazné. Dbajte pri fotení aj na to, aby sa tam nenachádzali pohybujúce sa predmety (autá, ľudia), pretože potom z nich vzniknú „duchovia“ na výslednom obrázku.
Spájanie:
Na spojenie fotiek môžete použiť množstvo rôznych programov, z ktorých je veľa free. Rozdiel medzi kvalitou spojenia je minimálny, nech použijete akýkoľvek program. Ak je všetko správne nafotené a je zachované dostatočné prekrytie, panoráma bude kvalitná. Použiť môžete rôzne programy ako napríklad Zoner Panorama Maker (www.zoner.sk), Hugin, Ulead Cool 360,…
Čím odfotíte viacej fotografií, tým bude panoráma vyzerať efektnejšie ako panoráma. Ako je vidieť na nasledujúcom obrázku, tak počítač spája obrázky tak, že ich zaoblí podľa vstupných parametrov. Program si parametre načíta zväčša sám podľa údajov zapísaných automaticky pri odfotení obrázku. Ak nie, tak nastavte ohniskovú vzdialenosť na štandardných 35mm. Stačí dať fotografie načítať a zoradiť ich podľa správneho poradia. Následne kliknite na Spojiť alebo Vytvoriť panorámu (záleží na programe)
Ak sa stalo, že niektoré fotky sú svetlejšie či tmavšie ako ostatné, tak sa ničoho nebojte, program si s tým poradí a vykoriguje to ( Teda iba ak to nie je naozaj extrém 😀 ).
Vytvorenú panorámu si dáme uložiť a predtým, ak program ponúkne, tak ju môžeme orezať. Pretože ako vidno na obrázku hore, na hornom a dolnom okraji panorámy vznikli akoby vlnky a nepravidelný okraj, preto je potrebné tieto časti orezať. Ak sa stane, že sa panoráma urobila krivá a orezaním by sa veľmi zúžila, tak ju uložte bez orezania aj s bielymi okrajmi a potom ju dodatočne mierne otočte a orežte ručne vo Photoshope.
Existuje aj mnoho iných programov na tvorbu panorám, ktoré v sebe skrývajú viacej možností, ako napríklad tvorbu 360 stupňových panorám, alebo plných guľových panorám, ktoré umožňujú tzv. obzerať sa všade dookola. Takýmto programom je napríklad AutoPano Giga. Ak vás zaujíma viac, môžete si vygoogliť 🙂
Na ukážku panorámy vytvorenej počas písania tohto tutoriálu kliknite na tento text
www.sgproduction.sk
Zanechať odpoveď