Rok 1979 je pre históriu draftov do kanadsko-americkej NHL prelomovým rokom, pretože prvýkrát mohli byť draftovaní aj hráči, ktorí už mali profesionálny kontrakt v niektorej inej lige. Možno aj vďaka tomu je draft roku 1979 považovaný za jeden z najúspešnejších v histórii NHL. Veď rovno pätica hráčov z neho sa dostala do Siene slávy.
Kluby profiligy si vyberali mladých hráčov v auguste v Montreale. V šiestich kolách siahli po 126 hokejistoch – 11 brankároch, 41 obrancoch a 74 útočníkoch. Na rad sa dostali aj hráči z Európy – 5 Švédov a náš Anton Šťastný z bratislavského Slovana. Do NHL aspoň na jeden zápas nazrelo až 103 hráčov, z toho 17 odohrali vyše 1000 zápasov a spolu vyhrali 23 Stanley Cupov. Do siene slávy sa svojimi výkonmi prebojovala pätica Gartner, Bourque, Goulet, Messier a Anderson, v NHL All-Star zápase nastúpili ešte okrem nich ďalší 16 hokejisti.
Zaujímavosťou je, že v top desiatke boli vybraní až traja hokejisti Birminghamu Bulls z konkurenčnej WHA, medzi nimi aj jednotka draftu Rob Ramage. Prvá desiatka vyzerala nasledovne:
1. Rob Ramage
Obranca
Kanada
Colorado Rockies
Birmingham Bulls
WHA
2.Perry Turnbull
Ľavé krídlo
Kanada
St. Louis Blues
Portland Winter Hawks
WHL
3.Mike Foligno
Pravé krídlo
Kanada
Detroit Red Wings
Sudbury Wolves
OHL
4.Mike Gartner
Pravé krídlo
Kanada
Washington Capitals
Cincinnati Stingers
WHA
5.Rick Vaive
Pravé krídlo
Kanada
Vancouver Canucks
Birmingham Bulls
WHA
6.Craig Hartsburg
Obranca
Kanada
Minnesota North Stars
Birmingham Bulls
WHA
7.Keith Brown
Obranca
Kanada
Chicago Blackhawks
Portland Winter Hawks
WHL
8.Ray Bourque
Obranca
Kanada
Boston Bruins
Verdun Eperviers
QMJHL
9.Laurie Boschman
Center
Kanada
Toronto Maple Leafs
Brandon Wheat Kings
WHL
10.Tom McCarthy
Ľavé krídlo
Kanada
Minnesota North Stars
Oshawa Generals
OHL
Zaujímavosť:
Veľkú pochvalu si za draft 1979 zaslúži vtedajší generálny manažér Edmontonu Oilers Larry Gordon, ktorý práve v Montreale položil základný stavebný kameň budúceho megaúspešného klubu. Gordon urobil pred draftom pár šikovných výmien, čim získal od Minnesoty dva výbery v drafte, ktoré použil na mladíkov Marka Messiera a Glena Andersona – budúcich členov Siene slávy v Toronte. Naopak, v Minnesote si s odstupom času určite búchali hlavu o stôl, pretože aj keď získali hviezdneho Neala Brotena, kvality a vodcovské schopnosti tejto dvojice by boli popravde oveľa cennejšie.
Najväčšie prekvapenie draftu:
*** Mark Messier, kanadský útočník, o ktorom ešte bude reč.
Najväčšie sklamanie draftu:
Perry Turnbull, dvojka draftu, nastrieľal v poslednej sezóne za Portland 75 gólov v 70 zápasoch, svoj potenciál však nikdy nedokázal využiť naplno. Síce v prvých štyroch sezónach v drese St. Louis pokoril trikrát hranicu 30 gólov, ale postupne začal stagnovať a v 29 rokoch natrvalo opustil profiligu.
Top mužstvo draftu 1979:
========================
Brankári:
———
Pelle Lindbergh
Narodený: 24.5.1959
Zomrel: 13.11.1985
Národnosť: Švédsko
Draftová pozícia: 35. miesto (Philadelphia Flyers)
Úspechy: bronzový medailista z MS 1979, bronzový medailista z OH 1980, Vezina Trophy (1984-85), člen NHL All-Star teamu, člen NHL All-Star teamu nováčikov, 2-násobný účastník NHL All-Star zápasu, finalista Stanley Cupu
Kluby NHL: Philadelphia Flyers
Štatistika NHL: 157 zápasov s bilanciou 87 víťazstiev, 15 remíz a 49 prehier, 7 zápasov s čistým kontom, priemer gólov na zápas 3,30, percentuálna úspešnosť zásahov 88,69%
Lindbergh je považovaný za najväčší švédsky brankársky talent všetkých čias, nikdy ho však, bohužiaľ, nemohol rozvinúť naplno. Philadelphiu zaujal Lindbergh v sezóne 1978-79, keď sa ako junior presadil v štokholmskom AIK a zahral si na juniorských i seniorských majstrovstvách sveta. Na draft sa dostal symbolicky po tom, čo ukončil kariéru jeho brankársky vzor, dvojnásobný držiteľ Vezina Trophy a legenda letcov Bernie Parent, ktorý sa stal neskôr jeho trénerom vo Flyers. Po veľmi úspešnej sezóne na farme v Maine, keď sa stal nováčikom roka i najužitočnejším hráčom sa postupne začal presadzovať aj v prvom mužstve pennsylvánskeho klubu. Vo svojej prvej sezóne sa dostal do All-Star teamu nováčikov, ale vrchol jeho kariéry prišiel až o dva roky neskôr, keď získal Vezina Trophy pre najlepšieho brankára NHL. Philadelphiu doviedol až do finále Stanley Cupu, kde však podľahli letci vtedy nezastaviteľným olejárom na čele s Wayneom Gretzkym. Lindbergh si však podobný úspech už zopakovať nestihol. Na začiatku sezóny 1985-86 sa viezol domov z večierka so svojimi spoluhráčmi, keď nevybral so svojim Porsche zákrutu a v rýchlosti 60 míľ vrazil do budovy základnej školy a zahynul. Vo Philadelphii jeho číslo 31 nikdy nevyradili, ale na úctu k nemu ho od nehody nikto nenosil. Lindbergh síce stihol počas zámorskej kariéry odchytať len necelých 160 zápasov, ale svojimi výkonmi sa nezmazateľne zapísal do sŕdc fanúšikov nielen Flyers.
Rick Wamsley
Narodený: 25.5.1959
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 58. miesto (Montreal Canadiens)
Úspechy: víťaz Stanley Cupu (1989), William Jennings Trophy (1981-82, v drese Montrealu spolu s Denisom Herronom)
Kluby NHL: Montreal Canadiens, St. Louis Blues, Calgary Flames, Toronto Maple Leafs
Štatistika NHL: 407 zápasov s bilanciou 204 víťazstiev, 46 remíz a 131 prehier, 12 zápasov s čistým kontom, priemer gólov na zápas 3,38, percentuálna úspešnosť zásahov 88,02%
Wamsley nikdy nebol považovaný za brankára z hviezdnou budúcnosťou a svoj tieň ani nikdy neprekročil. Jeho sezónnym maximom bolo 46 zápasov v drese Montrealu. Vždy bojoval o pozíciu jednotky, ale nikdy ju definitívne nezískal. Napriek tomu má však za sebou slušnú kariéru, ktorú zdobí aj prsteň za víťazstvo v Stanley Cupe v roku 1989, keď robil v drese Calgary dvojku Mikeovi Vernonovi.
Rollie Melanson
Narodený: 28.6.1960
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 59. miesto (New York Islanders)
Úspechy: 3-násobný víťaz Stanley Cupu (1981,1982,1983), William Jennings Trophy (1982-83, v drese Islanders spolu s Billym Smithom), 4-násobný finalista Stanley Cupu
Kluby NHL: New York Islanders, Minnesota North Stars, Los Angeles Kings, New Jersey Devils, Montreal Canadiens
Štatistika NHL: 291 zápasov s bilanciou 129 víťazstiev, 33 remíz a 106 prehier, 6 zápasov s čistým kontom, priemer gólov na zápas 3,63, percentuálna úspešnosť zásahov 88,14%
Melanson mal šťastie, že si ho vybrali práve Islanders, pretože v ich drese sa trikrát po sebe tešil zo Stanley Cupu. Aj keď v základnej časti bol Smithovi viac ako vyrovnaným konkurentom (v sezóne 1982-83 skončil dokonca na druhom mieste v hlasovaní o Vezina Trophy), v play-off ho vždy skúsenejší sok vytlačil z postu jednotky. Melanson to trpel tri sezóny, potom sa rozhodol skúsiť šťastie inde. Úspešné však bolo už len jeho pôsobenie v LA, keď bol oporou kráľov.
Obrancovia:
———–
Ray Bourque
Narodený: 28.12.1960
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 8. miesto (Boston Bruins)
Úspechy: víťaz Stanley Cupu (2001), trojnásobný finalista Stanley Cupu, člen hokejovej Siene slávy (2004), James Norris Trophy (1986-87, 1987-88, 1989-90, 1990-91, 1993-94), Calder Trophy (1979-80), King Clancy Trophy (1991-92), 13-násobný člen All-Stars teamu NHL (6-násobný člen druhého All-Stars Teamu), 19-násobný účastník zápasu hviezd, najproduktívnejší obranca, najlepší strelec i nahrávač medzi obrancami v histórii NHL, najčastejšie strieľajúci hráč v histórii NHL (6206 striel)
Kluby NHL: Boston Bruins, Colorado Avalanche
Štatistika NHL:1612 zápasov, 410 gólov, 1169 asistencií, 1579 bodov
Keď Boston využil svoju 8. draftovú pozíciu na mladého beka Verdunu Black Hawks, určite ani netušili, že Bourque bude nasledujúcich dvadsať rokov viesť Bruins a zaradí sa spolu s ďalšími bývali obrancami medveďov Bobbym Orrom a Bradom Park k top obrancom hokejovej histórie. Niektorí odborníci sa dokonca zhodujú, že práve Bourque je tým najlepším defenzívnym hráčom, akého kedy videli krúžiť po zámorských klziskách. Mladý Ray sa presadil hneď po drafte a získal Calder Trophy pre najlepšieho nováčika a zároveň sa dostal do prvého All-Stars Teamu NHL, čo sa žiadnemu inému nováčikovi-korčuliarovi dovtedy nikdy nepodarilo. O pár rokov neskôr získal svoju prvú Norris Trophy, celkovo sa stal najlepším obrancom 5-krát (viac ich získali len Doug Harvey, Bobby Orr a Nicklas Lidström). Bourque vynikal svojou obetavosťou, stabilitou výkonov, ofenzívnou silou a hlavne vodcovskými schopnosťami, ktoré v Bostone 12 rokov využíval z pozície kapitána. Ray bol stálicou medzi top obrancami ligy, keď prakticky nemal slabšiu sezónu. Nikdy sa mu však nepodarilo doviesť medvede až k vytúženému Stanley Cupu. Preto ho Bruins, po 21 rokoch vernosti na jeho žiadosť vymenili do Colorada, ktoré malo potenciál na získanie Stanley Cupu (v zostave Roy, Sakic, Forsberg, Hejduk, Drury, Foote, či Blake). V druhej sezóne v drese Avalanche to dokázal. O jeho rešpekte svedčí, že Joe Sakic sa odhodlal k nevídanému činu – ako kapitán nezodvihol ako prvý nad hlavu Stanley Cup, ale zaniesol ho Bouqueovi, ktorý si tak mohol po vyše 1800 zápasoch v NHL vychutnať pocit víťazstva a rozlúčiť sa s profesionálnou kariérou. Raymond Jean Bourque zostane legendou už navždy.
Kevin Lowe
Narodený: 15.4.1959
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 21. miesto (Edmonton Oilers)
Úspechy: 6-násobný víťaz Stanley Cupu (1984,1985, 1987, 1988, 1990, 1994), 8-násobný finalista Stanley Cupu, 7-násobný účastník All-Stars zápasu NHL, bronzový medailista z MS 1982, King Clancy Memorial Trophy (1989-90)
Kluby NHL: Edmonton Oilers, New York Rangers
Štatistika NHL: 1254 zápasov, 84 gólov, 348 asistencií, 432 bodov
Kevin Lowe bol vo svojich juniorských rokoch v drese Quebecu veľmi kreatívnym obrancom, čo potvrdil v poslednej sezóne v drese Remparts, keď vsietil 26 gólov a stal sa prvým anglicky hovoriacim kapitánom Quebecu. Lenže v drese Oilers bolo ofenzívnych hráčov viac ako dosť a mladý Lowe, ak sa chcel presadiť, musel pozmeniť štýl hry. Vypracoval sa na defenzívneho špecialistu a v mužstve olejárov na rešpektovanú osobnosť s kapitánskym áčkom. Zaujímavosťou je, že svoj prvý gól vsietil po prihrávke Wayna Gretzkeho, čo bol prvý kanadský bod pre „The Great One“.
Paul Reinhart
Narodený: 8.1.1960
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 12. miesto (Atlanta Flames)
Úspechy: 2-násobný účastník All-Star zápasu NHL, finalista Stanley Cupu (1986), 2-násobný bronzový medailista z MS (1982, 1983)
Kluby NHL: Atlanta Flames, Calgary Flames, Vancouver Canucks
Štatistika NHL: 648 zápasov, 133 gólov, 427 asistencií, 560 bodov
Reinhart bol z hľadiska ofenzívy určite najtalentovanejším zadákom draftu. Chronické problémy z chrbtom a nedostatočná motivácia pre hokejovú kariéru mu však nedovolili rozvinúť sa naplno. Svoj úžasný potenciál potvrdil v poslednej juniorskej sezóne vsietením 51(!) gólov v 66 zápasoch. Jeho produktivita v NHL bola vynikajúca. V drese Flames si vytvoril bodové maximum v sezóne 1982-83 so 75 bodmi. Nikdy však neodovzdával na ľade všetko, čo bolo v jeho silách. Neutíchajúce problémy s chrbtom mu ukončili kariéru vo veku 30 rokov.
Craig Hartsburg
Narodený: 29.6.1959
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 6. miesto (Minnesota North Stars)
Úspechy: 3-násobný účastník NHL All-Stars zápasu, finalista Stanley Cupu (1981)
Kluby NHL: Minnesota North Stars
Štatistika NHL: 570 zápasov, 98 gólov, 315 asistencií, 413 bodov
Craig Hartsburg sa dostal na draft ako profesionál z konkurenčnej WHA. Jeho skúsenosti so seniorským hokejom výrazne zúročil hneď po prechode do NHL, keď sa okamžite stal najlepším obrancom North Stars. Bodové maximum si vytvoril v sezóne 1981-82 so 77 bodmi a 17 gólmi. Kvôli opakujúcim sa zraneniam však musel ukončiť svoju úspešnú kariéru už ako 30-ročný.
Rob Ramage
Narodený: 11.1.1959
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 1. miesto (Colorado Rockies)
Úspechy: 2-násobný víťaz Stanley Cupu (1989, 1993), 4-násobný účastník NHL All-Stars zápasu
Kluby NHL: Colorado Rockies, St. Louis Blues, Calgary Flames, Toronto Maple Leafs, Minnesota North Stars, Tampa Bay Lightning, Montreal Canadiens, Philadelphia Flyers
Štatistika NHL: 1044 zápasov, 139 gólov, 425 asistencií, 564 bodov
Rob Ramage ako jednotka draftu nikdy nesklamal. Síce viac hráčov bolo úspešnejších ako on, Ramage sa vypracoval na spoľahlivého obrancu a v NHL odohral v dresoch 8 klubov viac ako 1000 zápasov.
Doug Crossman
Narodený: 30.6.1960
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 112. miesto (Chicago Blackhawks)
Úspechy: 2-násobný finalista Stanley Cupu (1985, 1987)
Kluby NHL: Chicago Blackhawks, Philadelphia Flyers, Los Angeles Kings, New York Islanders, Hartford Whalers, Detroit Red Wings, Tampa Bay Lightning, St. Louis Blues
Štatistika NHL: 914 zápasov, 105 gólov, 359 asistencií, 464 bodov
Doug Crossman je jedným z najväčších prekvapení draftu 1979. Veď Chicago si ho vybralo až v poslednom kole, ako jedného z tých, ktorí sú vybraní už len do počtu. Ani vstup na scénu profiligy nebol pre rodáka z Ontaria jednoduchý. Najskôr sa musel prebiť cez farmárske mužstvo New Brunswicku. Manažment Chicaga však presvedčil, že má na NHL a dokazoval to aj v nasledujúcich 15 sezónach a vyše 900 zápasoch. Najvydarenejšie obdobie zažil v drese Philadelphie, s ktorou dvakrát dokráčal až do finále Stanley Cupu.
Mike Ramsey
Narodený: 3.12.1960
Národnosť: USA
Draftová pozícia: 11. miesto (Buffalo Sabres)
Úspechy: finalista Stanley Cupu (1995), 4-násobný účastník NHL All-Star zápasu, zlatý medailista z OH 1980
Kluby NHL: Buffalo Sabres, Pittsburgh Penguins, Detroit Red Wings
Štatistika NHL: 1070 zápasov, 79 gólov, 266 asistencií, 345 bodov
Rok 1980 sa do športových dejín zapísal zlatými písmenami. Hokejový tým USA poskladaný z amatérskych univerzitných hráčov získal zlaté medaily po víťazstve nad neporaziteľným Sovietskym zväzom. Jedným z aktérov „Zázraku na ľade“ bol aj orťutovitý bek z Minnesoty Ramsey, ktorý sa ako jeden z mála z amerického tímu presadil aj v najprestížnejšej súťaži. Väčšinu kariéry strávil v Buffale, kde sa aj po skončení kariéry teší obrovskej popularite.
Lindy Ruff
Narodený: 17. 2. 1960
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 32. miesto (Buffalo Sabres)
Úspechy: –
Kluby NHL: Buffalo Sabres, New York Rangers
Štatistika NHL: 691 zápasov, 105 gólov, 195 asistencií, 300 bodov
Buffalo Sabres použilo svoje prvé dve draftové pozície na dvojicu obrancov – spomínaného Ramsey a Lindyho Ruffa. Obaja sa stali na dlhé roky stabilnými členmi šablí a neskôr sa stretli aj na lavičke v pozícii trénerov. Ruff vynikal svojou tvrdosťou a dobrou strelou, ktorú využil v sezóne 1985-86 na vsietenie 20 gólov v 54 zápasoch.
Útočníci:
———
Mark Messier
Narodený: 18.1.1961
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 48. miesto (Edmonton Oilers)
Post: center
Úspechy: 6-násobný víťaz Stanley Cupu (1984,1985,1987,1988,1990,1994), Hart Trophy (1989-90, 1991-92), Lester B. Pearson Award (1989-90, 1991-92), Conn Smythe Trophy (1984), člen hokejovej Siene slávy, 4-násobný člen NHL All-Star teamu, 15-násobný účastník NHL All-Star zápasu
Kluby NHL: Edmonton Oilers, New York Rangers, Vancouver Canucks
Štatistika NHL: 1756 zápasov, 694 gólov, 1193 asistencií, 1887 bodov
Marka Messiera môžeme dnes považovať za žijúcu legendu hokeja a nezabudnuteľnú postavu, ktorá brázdila klziská kanadsko-americkej NHL 25 (!) sezón. Pritom tento center nikdy nebol považovaný za veľký talent, Edmonton si ho vybral na drafte až v treťom kole zo 48. Miesta. Pred ním boli dokonca vybratí aj hráči, ktorí neokúsili chuť NHL ani v jednom zápase. Messiera však zdobila húževnatosť a vodcovské schopnosti. Bol to on, kto si v roku 1984 prebral Conn Smyth Trophy pre najužitočnejšieho hráča play-off, napriek tomu, že v produktivite ho o 9 bodov predstihol Wayne Gretzky a pred ním skončil dokonca aj Jari Kurri. Už vtedy odborníci ocenili úžasnú Massierovu vlastnosť, a to schopnosť doviesť svojich spoluhráčov k víťazstvu. Messier si však svoje postavenie musel tvrdo vybojovať. Veď v prvej sezóne dosiahol 33 bodov, čo vôbec nenasvedčovalo tomu, že sa v NHL objavil budúci člen Siene slávy NHL. Messierove výkony však neustále stúpali, čo potvrdil vo svojej tretej sezóne strelením 50 gólov. Bolo to jedinýkrát počas jeho kariéry, kedy nazbieral viac gólov ako asistencií a prekonal 50-gólovú hranicu. Celkovo tento edmontonský rodák 6-krát prekonal stobodovú hranicu a nebyť toho, že v každej sezóne vynechal kvôli drobným i vážnejším zraneniam pár zápasov, mohlo to byť oveľa častejšie. Jeho rekordom je 129 bodov v sezóne 1989-90. V roku 1991 opustil po 850 zápasoch v drese olejárov rodný Edmonton, ktorý ako kapitán doviedol k Stanley-Cupu v roku 1990 a upísal sa new yorským Rangers. V drese jazdcov odohral 6 sezón, aby sa sem po troch sezónach vo Vancouvri na sklonku kariéry vrátil. Jazdcov doviedol s kapitánskym céčkom na hrudi v roku 1994 k víťazstvu v Stanley Cupe. Kariéru ukončil v roku 2004, ako 43-ročný. V historických štatistikách sa jeho meno spomína najčastejšie ako druhé -je na druhom mieste v historickej produktivite, zápasoch a góloch v oslabení v základnej časti i produktivite, góloch, asistenciách i zápasoch v play-off. Mark Messier bol určite jedným z najlepších centrov svojej doby a najvšestrannejších hokejistov vôbec.
Michel Goulet
Narodený: 21.4.1960
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 20. miesto (Quebec Nordiques)
Post: ľavé krídlo
Úspechy: člen hokejovej siene slávy, 3-násobný člen NHL All-Star teamu, 5-násobný účastník NHL All-Star zápasu, finalista Stanley Cupu (1992)
Kluby NHL: Quebec Nordiques, Chicago Blackhawks
Štatistika NHL: 1089 zápasov, 548 gólov, 604 asistencií, 1152 bodov
Michela Gouleta si vybralo, tak ako sa na quebecského rodáka patrilo, miestne mužstvo Nordiques po úspešnej sezóne v konkurenčnej WHA v drese Birminghamu (z tohto mužstva boli dratovaní v prvol kole aj Rob Ramage, Rick Vaive a Craig Hartsburg). Goulet sa tak stal vedúcou osobnosťou mužstva Quebecu spolu s bratmi Šťastnými, či Daleom Hunterom na nasledujúce desaťročie. Goulet patrí k najlepším ľavým krídlam histórie NHL. Jeho osobným rekordom je 121 bodov zo sezóny 1983-84, pričom 50-gólovú hranicu prekonal štyri roky po sebe a v nasledujúcich dvoch sezónach vsietil 49, resp. 48 gólov. Na sklonku kariéry obliekol ešte dres Chicaga, s ktorým sa prebojoval v roku 1992 do neúspešného finále Stanley Cupu, ktoré si vynahradil ziskom slávneho pohára z pozície riaditeľa pre hráčske záležitosti v rokoch 1996 a 2001 v Colorade.
Mike Gartner
Narodený: 29.10.1959
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 4. miesto (Washington Capitals)
Post: pravé krídlo
Úspechy: člen hokejovej Siene slávy NHL, 7-násobný účastník NHL All-Star zápasu, najrýchlejší korčuliar v histórii NHL, bronzový medailista z MS (1982, 1983)
Kluby NHL: Washington Capitals, Minnesota North Stars, New York Rangers, Toronto Maple Leafs, Phoenix Coyotes
Štatistika NHL: 1432 zápasov, 708 gólov, 627 asistencií, 1335 bodov
Gartner sa vo WHA stretol v jednom útoku z Markom Messierom a neskôr sa obe slávne mená zišli aj v torontskej Sieni slávy. Gartner si to zaslúžil predovšetkým vďaka svojim 708-gólom v NHL, čo ho radí v historickej tabuľke strelcov na 6. miesto. Washington, ktorý si tohto pravého krídelníka vybral, a takisto celá NHL určite nikdy nezabudne na svojho najrýchlejšieho hráča v histórii. Rekord dosiahol počas zápasu hviezd 1996 v Toronte, keď ako 36-ročný dosiahol čas 13,386 sekundy. Okrem rýchlosti zdobil Gartnera aj zabijacký strelecký inštinkt. Síce pokoril hranicu 50 gólov len raz, ale 10 krát dosiahol priemer pol gólu na zápas a 30-gólovú hranicu dosiahol 17 krát v 19 sezónach.
Glenn Anderson
Narodený: 2.10.1960
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 69. miesto (Edmonton Oilers)
Post: pravé krídlo
Úspechy: 6-násobný víťaz Stanley Cupu (1984,1985,1986,1987,1988,1990,1994), 7-násobný finalista Stanley Cupu, 4-násobný účastník NHL All-Star zápasu, strieborný medailista z MS (1989)
Kluby NHL: Edmonton Oilers, Toronto Maple Leafs, New york Rangers, St.Louis Blues
Štatistika NHL: 1129 zápasov, 498 gólov, 601 asistencií, 1099 bodov
Andersona možno tiež označiť za veľké prekvapenie draftu 1979. Edmonton si ho vybral až zo 69. miesta, čo určite nie je predpoklad pre hviezdnu kariéru, akú zažil tento krídelník. Do NHL vletel ako hurikán. V Edmontone vytvoril Anderson s ďalšími mladíkmi Gretzkym, Messierom, Kurrim, či Coffeym úžasnú ofenzívnu letku. Anderson trikrát prekonal 100-bodovú hranicu, a celkovo si v drese Oilers udržal priemer vyše bodu na zápas. Ďalšie jeho zastávky už neboli také úspešné, aj keď v drese Rangers sa opäť tešil zo Stanley Cupu. Neskôr skúšal šťastie aj v kanadskom národnom tíme pôsobiacom v Európe, vo Fínsku, Nemecku, Švajčiarsku či Taliansku.
Brian Propp
Narodený: 15.2.1959
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 14. miesto (Philadelphia Flyers)
Post: ľavé krídlo
Úspechy: 5-násobný účastník NHL All-Star zápasu, 5-násobný finalista Stanley Cupu, bronzový medailista z MS (1982,1983)
Kluby NHL: Philadelphia Flyers, Boston Bruins, Minnesota North Stars, Hartford Whalers
Štatistika NHL: 1016 zápasov, 425 gólov, 578 asistencií, 1003 bodov
Letci z Philadelphie použili v roku 1979 svoju prvú voľbu na drafte na tohto šikovného krídelníka, ktorý sa stal na dlhé roky oporou mužstva z Pennsylvánie. Propp dosiahol vo svojich posledných dvoch sezónach v drese Brandonu Wheat Kings úžasný priemer 1,16 gólu na zápas. Predpoklady kanoniera potvrdil aj v profilige, keď 4-krát prekonal 40-gólovú hranicu. Viackrát sa približoval k hranici sto bodov za sezónu, jeho osobným maximom však zostalo 97-bodov. Proppa, jedno z najlepších ľavých krídiel hokejovej histórie, môžeme považovať za obrovského smoliara, pretože ani jednu zo svojich piatich finálových účastí nedokázal so svojim mužstvom pretaviť na zisk Stanley Cupu.
Mats Näslund
Narodený: 31.10.1959
Národnosť: Švédsko
Draftová pozícia: 37. miesto (Montreal Canadiens)
Post: ľavé krídlo
Úspechy: víťaz Stanley Cupu (1986), dvojnásobný finalista Stanley Cupu, Lady Byng Trophy (1987-88), 4-násobný účastník NHL All-Star zápasu, zlatý medailista z OH 1994, bronzový medailista z OH 1980, zlatý medailista z MS 1991, strieborný medailista z MS 1981, člen Siene slávy IIHF
Kluby NHL: Montreal Canadiens, Boston Bruins
Štatistika NHL: 651 zápasov, 251 gólov, 383 asistencií, 634 bodov
Mats Näslund patrí k najlepším hokejistom švédskej histórie, hlavne vďaka úspechom v národnom tíme, ale hlbokú ryhu po sebe zanechal aj v najprestížnejšej súťaži na svete. Mimoriadne slušný hokejista, ktorý nikdy neprekročil hranicu 20 trestných minút za sezónu, bol vo svojej dobe hviezdou montrealských Canadiens a ako najproduktívnejší hráč (110 bodov v základnej časti, 19 v play-off) ich doviedol spolu s legendárnym nováčikom Patrickom Royom v bránke v roku 1986 k víťazstvu v Stanley Cupe. Ako 35-ročný sa po 4 sezónach v Európe vrátil v drese Bostonu do NHL, ale po skrátenej sezóne 1994-95 definitívne zavesil korčule na klinec.
Rick Vaive
Narodený: 14.5.1959
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 5. miesto (Vancouver Canucks)
Post: pravé krídlo
Úspechy: 3-násobný účastník NHL All-Star zápasu, strieborný medailista z MS 1985, bronzový medailista z MS 1982
Kluby NHL: Toronto Maple Leafs, Chicago Blackhawks, Buffalo Sabres
Štatistika NHL: 876 zápasov, 441 gólov, 347 asistencií, 788 bodov
Piate miesto na drafte obsadil Rick Vaive, rodák z Ottawy, ktorý však za Vancouver, ktorý si ho vybral, odohral len polovicu sezóny. Následne bol vymenený do Toronta, kde sa o dva roky stal kapitánom javorových listov. Tento pravý krídelník bol rýdzim kanonierom, čo potvrdil prekonaním 50-gólovej hranice v troch sezónach po sebe. Zaujímavosťou je, že Vaive, ktorý ukončil aktívnu kariéru v roku 1993, obliekol ako 44 ročný v sezóne 2002-03 drees mužstva Dundas Real McCoys z nižšej súťaže OHASr.
Anton Šťastný
Narodený: 5.8.1959
Národnosť: Slovensko
Draftová pozícia: 83. miesto (Quebec Nordiques)
Post: ľavé krídlo
Úspechy: strieborný medailista z MS 1979
Kluby NHL: Quebec Nordiques
Štatistika NHL: 650 zápasov, 252 gólov, 384 asistencií, 636 bodov
Quebec si najmladšieho zo slovanistického útoku bratov Šťastných vybral aj napriek tomu, že v roku 1978 po ňom siahla Philadelphia. Keďže s ním však nepodpísala zmluvu, bol pre draft ´79 voľným hráčom, čo toto kanadské mužstvo využilo. Určite však ani netušili, že útok v zložení Marián Šťastný – Peter Šťastný – Anton Šťastný nazbiera o dva roky spolu 313 (!) bodov počas základnej časti. Táto trojica sa fantasticky dopĺňala, hrala úžasný kombinačný hokej, aký dovtedy zámorskí fanúšikovia v NHL nevideli. Anton strávil v drese Nordiques 9 úspešných sezón, počas ktorých 6-krát prekonal priemer jedného bodu na zápas. Po skončení zámorskej kariéry hrával vo Švajčiarsku, kde sa aj usadil. Pri sledovaní veľmi úspešného zámorského účinkovania bratov Šťastných, či ďalších hokejistov z bývalého Česko-Slovenska prichádza na um myšlienka, kam až to mohli dotiahnuť hráči ako Dzurilla, Golonka, Lukáč, ak by dostali príležitosť. Ale to je len ak…
Thomas Steen
Narodený: 8.6.1960
Národnosť: Švédsko
Draftová pozícia: 103. miesto (Winnipeg Jets)
Post: center
Úspechy: účastník NHL All-Star zápasu, dvojnásobný strieborný medailista z MS (1981,1986)
Kluby NHL: Wnnipeg Jets
Štatistika NHL: 950 zápasov, 264 gólov, 553 asistencií, 817 bodov
Ďalšie z prekvapení draftu, pri ktorom sa zámorskí odborníci ľudovo povedané „sekli“. Steen bol úžasným tvorcom hry z pozície centra, ale dokázal prekvapiť aj streleckou potenciou (najlepší strelec Kanadského pohára 1984). Tento Švéd bol vzorom oddanosti klubu, všetkých svojich 950 zápasov odohral v drese Jets. S profesionálnou kariérou sa rozlúčil ako 39-ročný v nemeckej DEL.
Neal Broten
Narodený: 29.11.1959
Národnosť: USA
Draftová pozícia: 42. miesto (Minnesota North Stars)
Post: center
Úspechy: 2-násobný účastník NHL All-Star zápasu, dvojnásobný finalista Stanley Cupu, zlatý medailista z OH 1980, prvý držiteľ Hobey Baker Award pre najlepšieho hráča univerzitných súťaží
Kluby NHL: Minnesota North Stars, Dallas Stars, New Jersey Devils, Los Angeles Kings
Štatistika NHL: 1099 zápasov, 289 gólov, 634 asistencií, 923 bodov
Broten je ďalším priamym účastníkom amerického „Miracle on Ice“ z OH 1980. Tento center určite nebol najdôležitejším hráčom mužstva USA, ani najtalentovanejším, ale dá sa povedať, že v NHL to dotiahol najďalej. Po tom, ako v roku 1981 ukončil svoje účinkovanie v drese minnesotskej univerzity ako držiteľ Hobey Baker Award skočil rovnými nohami do kolotoča NHL a udržal sa v ňom nasledujúcich 17-sezón. 6-krát prekonal hranicu jedného bodu na zápas. Jeho osobným rekordom je 76 asistencií a 105 bodov zo sezóny 1985-86. Mužstvu North Stars zostal verný aj po presťahovaní do Dallasu, neskôr však skúsil šťastie v New Jersey i LA, ale posledné zápasy svojej bohatej kariéry opäť odohral z hviezdou a nápisom Stars na prsiach.
Dale Hunter
Narodený: 31.7.1960
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 41. miesto (Quebec Nordiques)
Post: center
Úspechy: účastník NHL All-Star zápasu, finalilsta Stanley Cupu
Kluby NHL: Quebec Nordiques, Washington Capitals, Colorado Avalanche
Štatistika NHL: 1407 zápasov, 323 gólov, 697 asistencií, 1020 bodov
Tento rodák z Ontaria v sebe dokázal skĺbiť úžasné schopnosti. Okrem toho, že je druhým najtrestanejším hráčom histórie NHL a vyznačoval sa tvrdou, nekompromisnou hrou dokázal byť aj veľmi produktívny, veď 6-krát prekonal hranicu 70 bodov. Najcennejšie na ňom však boli jeho vodcovské schopnosti. Ako kapitán doviedol podceňovaný Washington v roku 1998 až do finále Stanley Cupu, kde však Capitals nestačili na vysoko favorizované červené krídla z Detroitu.
Guy Carbonneau
Narodený: 18.3.1960
Národnosť: Kanada
Draftová pozícia: 44. miesto (Montreal Canadiens)
Post: center
Úspechy: 3-násobný víťaz Stanley Cupu (1986,1993,1999), 5-násobný finalista Stanley Cupu, Frank Selke Trophy (1988,1989,1992)
Kluby NHL: Montreal Canadiens, St.Louis Blues, Dallas Stars
Štatistika NHL: 1318 zápasov, 260 gólov, 403 asistencií, 663 bodov
Posledné meno v All-Star mužstve draftu 1979 je možno pre niekoho prekvapením. Je pravda, že na drafte sa vyskytli hráči, ktorí boli produktívnejší (Krushelnyski, Ogrodnick, či Christian), ale Carbonneau je mnohými odborníkmi považovaný za najlepšie brániaceho útočníka v dejinách NHL. Síce sa nikdy neprehupol vo svojej kariére cez 60-bodov na sezónu, pre svoje mužstvo bol vždy dôležitým hráčom a Montrealu a Dallasu dopomohol k víťazstvu v Stanley Cupe. Carbonneau bol typom hráča, ktorého by chcel mať vo svojom mužstve každý manažér v NHL.
Zanechať odpoveď