Nokia je fínska spoločnosť, v súčasnosti už s medzinárodným kapitálovým zastúpením, ktorá je lídrom na trhu s telekomunikačnými zariadeniami. Známa je najmä svojím mobilnými telefónmi. Firma bola založená ešte v roku 1865 Knutom Fredrikom Idestamom. Spočiatku sa zaoberala spracovaním dreva, či výrobou papiera, takisto aj výrobou gumených čižiem, či káblových zväzkov. Vďaka fúziám s viacerými spoločnosťami v dvadsiatom storočí zmenila Nokia predmet podnikania najprv na výrobu elektroniky, a v osemdesiatych rokoch výhradne na výrobu telekomunikačných zariadení. V súčasnosti hodnota spoločnosti presahuje 100 miliárd eur.
Napriek tomu, že v súčasnosti si verejnosť spája spoločnosť Nokia najmä s mobilnými telefónmi, keď štyridsať percent funkčných aparátov je práve od tejto spoločnosti, zameranie Nokie bolo na začiatku jej pôsobenia úplne odlišné. V roku 1871 chcel Knut Frederik Idestam založiť továreň na výrobu papiera, ktorá mala názov Nokia Aktiebolag. Pre neho samotného to bol krok dopredu, keďže dovtedy vlastnil pílu na spracovanie dreva a založenie papierne bol vrcholom jeho niekoľkoročného úsilia. On sám nepredpokladal veľké rozširovanie firmy, a keby sa spoločnosť držala jeho pôvodnej vízie, ostala by asi pri výrobe papiera.
*** Gumáky značky Nokia
Avšak v roku 1898 vznikla v Helsinkách továreň na výrobu gumy, ktorej hlavným produktom boli gumené čižmy a v roku 1912 vznikla firma na výrobu káblov. Vďaka tomu, že fínsky trh je pre nízky počet obyvateľov relatívne malý, sa akcie týchto troch spoločností dostali do rúk istej skupiny vlastníkov, a v roku 1967 ich fúziou vznikla spoločnosť Nokia Corporation. Bola to korporácia so širokým zameraním, keďže okrem portfólia pôvodných firiem ako sú gumené čižmy, papier, elektrické káble, pneumatiky či hliník vyrábala Nokia Corporation aj televízory a počítače. Už v tom čase sa dalo na Nokii vidieť ich vizionárstvo, ktoré bolo príčinou ich neskoršieho neuveriteľného úspechu. V roku 1960 založil prezident vtedy ešte káblovej spoločnosti oddelenie elektroniky. Riaditeľom tohto oddelenia sa stal Kurt Wilksted, ktorý bol známy svojim zápalom pre digitálny svet. Oddelenie elektroniky v tom čase tvorilo iba 3 percentá produkcie celej korporácie.
Avšak Wilksted prijal do svojho tímu špičkových vedcov, vynálezcov, technikov, ale aj nádejných študentov. V roku 1963 tento tím vynašiel profesionálne mobilné rádio, ktoré bolo využívané najmä na vojenské účely. V roku 1965 vynašli zariadenie na prenos dát, ktoré bolo predchodcom dnešného modemu.
Napriek týmto vynálezom nebola Nokia v šesťdesiatych rokoch považovaná za progresívnu, inovatívnu firmu, keďže jej hlavným zdrojom príjmov bol naďalej predaj gumených čižiem a pneumatík. Do dnešného dňa sa dá nájsť málo fínskych rodín, ktoré by nemali doma gumáky od spoločnosti Nokia. Nokia vyrábala gumáky ako prvá na svete v pastelových farbách, typická bola žltá farba.
*** Connecting people
Reklamným sloganom Nokie je známa anglická fráza ,, Connecting people“. Toto slovné spojenie celkom jasne charakterizuje smerovanie spoločnosti od polovice sedemdesiatych rokov, spôsobené pokrokom v inováciách oddelenia elektroniky. Spájanie ľudí sa stalo hlavnou doménou spoločnosti, keď práve v tomto období začala orientácia Nokie na telekomunikačné zariadenia. Prvým objavom v tomto odvetví bola digitálna ústredňa s názvom DX200, ktorá sa s rôznymi modifikáciami používa dodnes, na celom svete. Úspech Nokie spočíva aj v tom, že aj keď má Fínsko malý počet obyvateľov, od roku 1880, keď v tejto krajine vznikli prvé telekomunikačné siete, existovala na trhu veľká konkurencia. Nokia ako súkromná firma musela obstáť, keďže bola členom silného konkurenčného prostredia. Čiže musela vyvíjať svoje produkty. Teda, za úspechom Nokie v inováciách je silne konkurenčné prostredie a nie štátne výskumné programy.
*** Mobira Cityman
V roku 1970 fínska vláda presadila vytváranie mobilných sietí pre automobilové telefóny. Keďže vznikla nutnosť štandardizovania jednotlivých nekompatibilných systémov, Nokia vyvinula sieť Nordic Mobile Telephone service, čo bola prvá mobilná telefónna sieť na svete. Prvým mobilným telefónom využívajúcim túto sieť bola Mobira Senator, v roku 1982. Ten vážil až 9,5 kilogramu, a preto bol určený najmä do auta. O sedem rokov neskôr sa prvým skutočným mobilným telefónom stala Mobira Cityman, ktorá vážila už len 800 gramov. Jej cena bola 24 000 fínskych mariek, v prepočte asi 300 000 slovenských korún, čiže bola luxusným tovarom. V deväťdesiatych rokoch Nokia preľla na sieť GSM. V roku 1991 urobil prvý hovor v tejto sieti fínsky premiér, s mobilným telefónom značky Nokia.
Zanechať odpoveď