Archív

Pletenie s ihlicami

Pliesť svetre, šály a vôbec vyrábať všetko to, čo sa na ihliciach dá urobiť, je ešte dnes vo viacerých krajinách sveta zábavou. Očko k očku, stĺpik ku stĺpiku a svetrík je hotový.
Z vlastnej skúsenosti môžeme hovoriť o výlučnom práve žien na túto únavnú, a predsa takú príťažlivú prácu, ktorá sa všeobecne považuje za oddychovú. Pletenie je veľmi staré remeslo a zaoberali sa ním už starí Egypťania.
Na pletenie sa používajú vlákna rastlinného pôvodu (bavlna), vlákna živočíšneho pôvodu (vlna, hodváb).

p1010669.jpg
Aké ihlice
———–
Odpoveď závisí od materiálu a vzorky. Ihlice by mali mať tú istú hrúbku ako priadza.

Začiatok
——–
Na začiatku bolo očko. A predsa nie! Najprv bola slučka z priadze, ktorú dve ihlice priložené tesne k sebe nabrali a utiahli. Ako túto slučku urobíme? Z klbka odvinieme dlhší kus priadze na vytvorenie základného radu očiek. Na 100 očiek potrebujeme asi 75 cm stredne hrubej priadze.
V odmeranej vzdialenosti zoberieme niť medzi malíček a prstenník ľavej ruky, potom vedieme priadzu v dlani cez prstenník a prostredník, za ktorým ju vyvedieme na chrbát ruky, tam ju položíme na ukazovák, zospodu obtočíme palec a vyvedieme ju medzi ukazovákom a prostredníkom. Tým sa nám vytvorila okolo palca slučka. Do pravej ruky zoberieme obidve ihlice a vsunieme ich zospodu do slučky, položíme ich na skríženú priadzu, vpichneme do slučky okolo ukazováka zhora smerom nadol do dlane, priadzu naberieme a pretiahneme slučkou vytvorenou okolo palca. Slučku s palca zosunieme a na ihlici utiahneme. Tým sme vytvorili prvé základné očko.
Ďalšie očko: koniec priadze ovinieme tým istým spôsobom okolo palca a ihlicami naberáme priadzu. Túto priadzu vedieme tým istým spôsobom medzi prsty ako pri základnom očku a tvoríme tak ďalšie očká.
Ak máme na ihliciach potrebný počet slučiek – očiek, jednu ihlicu opatrne vytiahneme, aby sme mohli v ďalšom rade na očkách pliesť.

Pletieme hladko
—————-
Po dokončení začiatočného radu slučkových očiek, ktoré tvoríme na dvoch ihliciach, jednu vytiahneme ponecháme si ju v pravej ruke, lebo ňou budeme rozpletať slučky na očká a ihlicu s očkami zoberieme po navinutí priadze na prsty do ľavej ruky. Pritom si musíme uvedomiť, že navinutá priadza, ktorá je vedená okolo ukazováka ľavej ruky, sa odvíja podľa toho, ako jej to ukazovák dovolí. Týmto uvoľňovaním alebo priťahovaním priadze sa pletenina stáva pevnejšou a tiež pravidelnejšou. Priadzu vedieme na rubovej strane za ihlicou. Špičku pravej ihlice vpichneme pod prednú niť očka, naberieme priadzu navinutú na ukazovák zhora dolu a pretiahneme ju očkom. Potom očko z ľavej ihlice zosunieme.

Pletieme obrátene
—————–
Postup je podobný ako pri hladkom pletení, ibaže priadzu z ukazováka vedieme pred pleteným očkom, špičku pravej ihlice vsunieme do očka sprava doľava, a to súčasne s priadzou, ktorá leží na očku, nadhodíme, pretiahneme očkom a očko z ihlice zoberieme.

Pridávanie očiek, uberanie
————————–
Často potrebujeme uprostred práce väčší počet očiek. Niekedy to vyžaduje strih, niekedy vzorka. Poznáme dva spôsoby:
a) nadhodením (priadzu na pletenie nadhodíme na ihlicu tak, že ihlicu položíme na priadzu, a tú cez ihlicu ukazovákom prehodíme),
b) vytvorením očka z priadze medzi dvoma susednými očkami (ihlicou naberieme spredu dozadu priadzu medzi dvoma očkami a pretiahneme pracovnú priadzu. Tým nám na pravej ihlici pribudne jedno očko, na rubovej strane ho prepletieme tak ako všetky ostatné očká).

Zmenšiť počet očiek, čiže ubrať možno takisto rôznymi spôsobmi:
a) spojením dvoch očiek (dve očká pretiahneme naraz),
b) prehodeným ubratím (jedno očko zoberieme bez upletenia, ďalšie očko upletieme hladko a zobraté očko cez upletené pretiahneme. Tento spôsob používame, ak chceme naraz ubrať väčší počet očiek alebo zatvoriť všetky očká na ihlici.