Muškáty sú najobľúbenejšími kvetmi na balkónoch a oknách. Poradíme vám, ako ich rozmnožiť a zazimovať.
Pelargónie alebo ľudovo povedané muškáty nechajte na pôvodnom mieste čo najdlhšie. Prikryte ich netkanou textíliou, tak prečkajú aj krátke prízemné mrazy. Ak nočná teplota klesne pod mínus jeden stupeň alebo má mrznúť dlhodobo, premiestnite ich dovnútra, inak zamrznú.
Teplota v miestnosti, v ktorej budú muškáty zimovať nesmie klesnúť pod jeden stupeň, najvhodnejšia teplota je 5 až 10 stupňov.
Muškáty orežte asi na 10 centimetrov a rezné rany nechajte zaschnúť. Oberte suché a choré listy, nezabudnite očistiť aj substrát, v ktorom sú rastliny. Inak riskujete, že sa v ňom rozšíria plesne alebo rozmnožia chrobáky.
Ak pelargónie ešte kvitnú pooberajte všetky kvety, ktoré rastlinu zbytočne zaťažujú a oberajú o energiu. Čas na kvitnutie bude opäť na jar.
Zatiaľ čo v lete sa muškáty prihnojujú každý týždeň, na jeseň a v zime na hnojenie zabudnite.
So zalievaním to takisto netreba preháňať. Do zálievky pridajte raz mesačne niektorý z prostriedkov na dezinfekciu pôdy. Kúpite ho v akomkoľvek záhradkárskom obchode.
Nikdy neukladajte previsnuté muškáty do tmy, inak vyhynú. Potrebujú dostatok svetla, najlepšie veľké okno otočené na juh. Bežné muškáty môžu prezimovať aj v tmavej a vo vlhkej pivnici. Postupne síce stratia všetky listy, ale na jar, keď ich premiestnite na svetlo, opäť vyrastú. Nezabudnite na občasnú zálievku.
Vhodná je aj obrezková metóda. Z bežných aj previsnutých muškátov odlomte asi 8 centimetrové mladé výhonky a konce ošetrite rastovým stabilizátorom. Ochraňuje rastliny pred chorobami, ale pomáha aj pri ich zakoreňovaní. Odrezky potom dáme do malých kvetináčov zakoreniť sa pri teplote 20 stupňov. Do dvoch mesiacov vyženú korienky a vyrastú nové listy. Nezabudnite, že odrezky potrebujú svetlú a chladnú miestnosť, v tme by neprežili.
Zanechať odpoveď