Archív

Ako si zaobstarať blog/stránku

V dnešnej dobe sa stáva stále populárnejším mať nejaké miesto na internete, kde človek vyjadruje svoje zážitky, postoje, informuje o svojich koníčkoch či zdieľa iné zaujímavé informácie. V článku je možné nájsť prehľad troch základných a zároveň aj najrozšírenejších riešení, ako sa dá spomínaný cieľ dosiahnuť.

1. Blog na cudzej stránke
==========================
Toto riešenie je čo sa týka časovej náročnosti najúspornejšie. Ide o písanie článkov na web veľkých portálov, ktoré vám výmenou za vaše články zabezpečia pravidelnú návštevnosť. Najlepším riešením tohto druhu je na slovenskom internete SME Blog . Nevýhodou tu však je, že aj keď vy vynaložíte úsilie na napísanie článku, v konečnom dôsledku z toho budú profitovať prevádzkovatelia webu. Ďalšou nevýhodou je množstvo komentátorov, ktorí žiju len preto, aby akokoľvek dobrý článok zvozili pod čiernu zem. Jedinou pozitívnou stránku je zabezpečenie pravidelnej návštevnosti pár desiatok ľudí pre vaše príspevky. Toto riešenie odporúčam hlavne pre ľudí, ktorí len jednoducho chcú prezentovať svoje názory bez vidiny zárobku či iného prospechu.

2. Poloprofesionálne riešenie
=============================
Ide o služby ako je napríklad WebNode . Názov vašej stránky bude niečo.webnode.sk plus je tam dostupný aj jednoduchý redakčný systém, ktorý dokáže ovládať aj menej počítačovo podkutý človek. Je tam však jedna veľká nevýhoda a to, že všetky stránky vyzerajú s väčšími či menšími obmenami podobne a ich komplexnejšia zmena je nemožná, vzhľadom na obmedzenia v spomínanom systéme. Toto poloprofesionálne riešenie je vhodné hlavne pre ľudí, ktorí s internetovými stránkami začínajú a chcú si vyskúšať ako čo funguje, aby následne mohli postúpiť na typ číslo 3.

webpage.jpg

3. Profesionálne riešenie
=========================
Tu už ide o zakúpenie vlastnej domény (s koncovkou SK za cca. 15€/rok) a vlastného hostingu (pár € mesačne). Následne sa nainštaluje redakčný systém, v ktorom sú dvaja veľkí konkurenti Joomla a WordPress. Zatiaľ čo Joomla je zložitejšia na ovládanie a odporúča sa hlavne pre stránky, WordPress je určený aj pre menej schopných užívateľov a zameriava sa hlavne na riešenie blogu. Pre oba riešenia však na československom i svetovom internete existuje rozsiahla podpora a komunita webmastrov, takže by sa teoreticky malo v nich dať ľahko zorientovať. Ako už z nadpisu vyplýva, je to profesionálny typ stránky/blogu, a tak je vhodný najmä pre tých, ktorí chcú dosiahnuť vyššiu návštevnosť, na internete zarábať či prezentovať svoju firmu.

V článku sú predostreté tri typy webových možností pre ľudí, ktorí chcú mať svoj blog či stránku. Ak máte akékoľvek otázky k jednotlivým druhom riešení, rád ich zodpoviem dole v komentároch.

Foto: ebriel
===================================================