Rozhodli ste sa venovať novému hobby a založiť si akvárium? Prečo tak urobiť? Na čo treba vopred myslieť a čomu sa vyvarovať? Čo všetko je potrebné na prevádzku akvária? Odpovede v kocke nájdete v tomto článku.
Prečo akvaristika
=================
Akvaristika nepredstavuje len chovanie pekných rybičiek ako si môžu niektorí myslieť. Akvárium je časť prírody. Je domovom rýb, rastlín, bezstavovcov, mikroorganizmov, ktoré sa podieľajú na kolobehu živín, kyslíka a tým udržiavajú v akváriu rovnováhu. V akváriu to proste kypí pestrým životom. A to je niečo, čo Vám nemôže poskytnúť mnoho iných domácich zvierat.
Na čo treba myslieť pri rozhodovaní
Zodpovednosť
============
Akvaristika je jedno z najzodpovednejších hobby. Je treba si uvedomiť, že osud celého akvária je vo Vašich rukách. Rybičky nebrešú a nepletú sa Vám pod nohy aby dali zreteľne na vedomie, že sú hladné a pod. Množstvo a doba kŕmenia, teplota akvária, čerstvosť vody, čistota a údržba akvária, liečenie chorôb a mnoho ďalších vecí je potrebné vykonať pravidelne a včasne. Keďže akváriové organizmy nie sú súčasťou vonkajšej prírody, je potrebný Váš zásah na udržanie rovnováhy v akváriu.
Počiatočné investície
=====================
Pokiaľ musíte kupovať akvárium a celé jeho zariadenie, pripravte si potrebný kapitál. Jeho výška závisí od veľkosti akvária, používanej technike a jeho osadenstva. Všeobecne platí, čím väčšie akvárium, tým vyššia cena. Ta začína pri niekoľkých desiatkach eur (menšie akvária) až po (v ojedinelých prípadoch pri veľkých akváriách ) niekoľko tisícok eur.
Umiestnenie akvária
===================
Taktiež si treba premyslieť umiestnenie akvária. Nemalo by byť umiestnené pri okne, aby nekolísala jeho teplota, nemalo by byť vystavené prílišnému slnečnému žiareniu. Dôležitá je aj ochrana pred otrasmi, hlučným prostredím a náhlym svetelným zmenám. Toto všetko ryby pociťujú a znervózňuje ich to. Ak takéto miesto v byte/dome nemáme, treba si poriadne rozmyslieť založenie akvária
Čomu sa vyvarovať
=================
Nesprávny výber veľkosti akvária
Nie je dobré pre začínajúceho akvaristu kupovať príliš veľkú nádrž (nad cca 200 litrov). Je s ňou viac námahy pri údržbe, sú väčšie počiatočné náklady a problematické nastolenie rovnováhy pri takom veľkom počte organizmov. Takisto sa treba vyvarovať malým nádržiam (pod cca 50 litrov). Časy, kedy si zlata rybka veselo plávala v sklenenej gule ako v rozprávke Tom & Jerry sú už dávno za nami. Samozrejme, veľkosti nádrže treba prispôsobiť veľkosť a počet rybiek.
Nedostatok času
===============
Kompletné vyčistenie akvária (približne raz za rok), odkalovanie, dolievanie a výmena vody, kontrola vitálnosti rybiek, kŕmenie (približne 3 krát denne) a mnoho iného. Na toto všetko je nutné si nájsť dostatok času. Ak si ho na tieto činnosti nemôžete nájsť, treba si zaobstarať osobu, ktorá to spraví za Vás. V opačnom prípade je naozaj nutné prehodnotiť založenie/prevádzkovanie akvária. Načo Vám bude akvárium, ktoré nebude v perfektnej kondícií?
Čo je potrebné?
===============
Okrem samotného akvária si treba zaobstarať aj potrebné vybavenie. Stojan a podložka pod akvárium, vhodný substrát na dno akvária (štrk alebo piesok), kamene, úkryty, rastlinky, drevo, osvetlenie akvária, filtrácia, ohrievač, teplomer, sieťka na chytanie rýb, odkalovač, stierka na riasy a samozrejme krmivo. Toto je najzákladnejšie vybavenie akvaristu, ktoré musí mať vždy po ruke aby bol zabezpečený správny chod akvária.
Podrobnejšie informácie sa objavia v ďalších článkoch. Dúfam, že som Vás týmito informáciami neodradil od tohto krásneho koníčka. Chce to len trocha trpezlivosti, času a mnoho informácií, ktoré môžete získať z kníh, akvaristických spolkov, alebo aj z tohto webu.
Zanechať odpoveď