Archív

Oravský zámok alebo Oravský hrad (oboje je to isté)

oravský hrad

Tento, dovolím si tvrdiť klenot slovenskej kultúry vystavaný na strategickom mieste vysoko na skalách omývaný divokou riekou v nádhernom prostredí Oravy sa naozaj oplatí navštíviť.

krátka posteľ vtedajších ĺudí

Táto pevnosť stavaná prevažne od 13. až do 17. storočia (prvá písomná zmienka sa datuje od roku 1267) ponúka okrem prehliadky nábytku, izieb, spôsobu života našich predkov i adrenalínový výstup k najvyššie položenému miestu hradu, ktoré za dávnych čias bolo prístupné len po povrazoch pretože táto časť hradu bola určená pre vojakov, ktorí vraj boli alebo teda museli byť taký zdatný, že to zvládali len takto.

schodíky

Táto najvyššia časť hradu je 112 metrov nad riekou Orava. „Vyškriabať“ sa po drevenom, strmom schodisku tiahnucom sa aj vôkol skaly a pri tom sa pozerať na nádhernú scenériu oravského podhradia je fascinujúci zážitok. Z histórie hradu, ktorá je celá prerozprávaná počas prehliadky spomeniem požiar v roku 1800, ktorý vraj nebol nikdy uhasený. Po požiari sa hrad len veľmi pomaly opravoval a rekonštruoval. Na hrade sa do 31.8. 2010 nachádza aj predajná výstava umelca Mgr. art. Miroslava Knapca, čiže obrazy vystavené na hrade sa dajú ihneď kúpiť. Oravský hrad pozostáva z hornej, strednej a dolnej časti. Horná sa nazýva Citadela, ktorá slúžila na obranu hradu, strednú tvorí Korvínov palác, Jánov Dubcov palác a obytná veža, dolnú časť tvorí Thurzov palác,

v kaplnke sv. MIchala

kaplnka svätého Michala, západná a východná bašta, budova fary a tri hradné brány slúžiace na obranu. Kaplnka svätého Michala bola v roku 2006 pre verejnosť po takmer 14 rokoch opäť sprístupnená a nachádzajú sa v nej aj pozostatky rodiny Thurzovcov a Henckelovcov oblečených vo svojich renesančných odevoch, ktoré sa ako jediné neporušené zachovali na Slovensku. p8120203.jpgOkrem samotného zámku sa Oravské Podhradie môže popýšiť aj múzeom s dobovými kočiarmi z ktorých niektoré sú vidieť aj v samotnom hrade.

p8120188.jpg

Ak by Vám však nestačil adrenalín z výstupu na najvyššie položenú vežu na hrade môžete to skúsiť plavbou na drevenej plti po rieke Orava. Inak zaujímavosťou hradu a teda nielen tohto sú naozaj nízke dvere alebo napríklad krátke postele pretože v dávnej minulosti boli ľudia vraj omnoho menšieho vzrastu (ak žena merala 140 cm bolo to naozaj obdivuhodné) a ešte sa mi páčili stoličky z ktorých vraj manželky svojich manželov po dlhej pijatike len presunuli k posteli a rovno z tej stoličky ho „šupli“ do postele.A za zmienku tiež stojí výstava neživých zvierat (vypchatych) ako napr. medveď, bocian, bobor, kačka a nap. aj dvojhlavé teľa …

p8120249.jpg

A kde ho nájdete? V okrese Dolný Kubín v Oravskom podhradí … z okolia Žiliny je cesta najkratšia cez Terchovú do Dolného Kubína a ďalej na Oravský podzámok, z okolia Čadce po novej ceste cez Novú Bystricu a Námestovo a potom na Oravský podzámok …zo smeru Bratislava je potrebné sa dostať do Žiliny a odtiaľ sa dá ísť cez spomínanú Terchovú čo je 64 km (no slovenské mapy na internete túto trasu nechcú ukazovať, české mapy s tým však nemajú problém) alebo cez Martin a Sučany čo je však 71 km čiže o desať km viac.

p8120213.jpgp8120211.jpgp8120226.jpg