Počet dní, kedy môžeme športovať vonku, sa znižuje s klesajúcimi teplotami. Mnohí hľadajú spôsob ako odolať lenivosti a nabrať energiu v období skracujúcich sa dní. Výborný spôsob je saunovanie.
Slovo sauna je fínsky výraz a pôvodne znamenal dieru alebo jamu vyhĺbenú v zemi prípadne v snehu.
Prvá zmienka o podstate saunovanie pochádza z doby bronzovej ( r.1500 – 900 p.n.l.), kedy išlo o “ kúpanie v pote“.
Dnešné moderné sauny ponúkajú komfortné vyžitie pre všetky vekové kategórie Návšteva sauny deťmi je podmienená prítomnosťou dospelej osoby. Rozlúčte sa s predstavou oddychu v saune, ak beriete zo sebou malé dieťa. Proces prehrievania a ochladzovania prebieha v iných intervaloch ako u dospelého človeka. Preto je nevyhnutné trpezlivo, prezieravo a hlavne nenásilnou formou viesť dieťa k saunovaniu. Výsledok, kedy dieťa má pocit radosti zo saunovania, stojí za vynaloženú námahu.
Základnou zásadou pred návštevou sauny je zdravotný stav. Návšteva nie je vhodná pre ľudí :
– – so srdcovo-cievnym ochorením
– – s chorobou obličiek či štítnej žľazy
– – s vysokým krvným tlakom
– – s nádorovým ochorením
– – s diabetesom
Taktiež nie je vhodná pre tehotné ženy a epileptikov. Ak máte chrípku alebo nádchu – saunu vynechajte. Pred vstupom konzultujte zdravotný stav so svojim lekárom.
Do sauny nechoďte hladní či smädný. V priebehu dňa je potrebné požiť dostatok tekutín, až 3 litre.
Vynechajte alkoholické nápoje a ťažké jedlá.
Celková doba saunovania je 1,5 – 2 hod. Samozrejme je to individuálne. Proces potenia opakujte min. 3-krát. Časový interval potenia je 8 – 15 min. Začnite najdlhším a fázu prehrievania pomaly skracujte. Dôležité je správne dýchanie. Teplý vzduch vdychujte a vydychujte pomaly nosom a nie zhlboka.
Fázu prehrievania/ potenie/ striedajte s fázou ochladzovania či už voľným vzduchom, sprchou, studenou vodou v malom bazéne alebo snehom/ ak ho máte momentálne k dispozícií/. Tento čas slúži na vyrovnanie stavu v organizme.
Ak má potná miestnosť dostatok priestoru, ľahnite si. Vaše telo je tak vystavené pôsobeniu rovnakej teploty. Nehovoriac o pohodlí. Pozor pri vstávaní. Najprv si sadnite, chvíľku zostaňte v tejto polohe a následne sa postavte.
V potiacej miestnosti je viacero výškových úrovní, využite to. Prvé vstupy realizujte na nižších úrovniach. Vyššiu úroveň zvoľte podľa vlastného uváženia.
Nezabudnite na sprchu. Pred a po návšteve potnej miestnosti sa zakaždým poriadne osprchujte.
Na záver to najlepšie. Uvoľnenie v odpočinkovej miestnosti. Po dôkladnom osprchovaní a osušení, sa zabaľte do suchej deky. Minimálne 20 min si doprajte na odpočinok príp. krátky spánok, kedy sa organizmus prirodzene ochladí. Tento čas je vhodné využiť taktiež na príjem tekutín. Výborné sú minerálky, ľahké bylinkové čaje a ovocné šťavy.
Všetky časti saunovania – sprcha, potenie, ochladzovanie, odpočinok majú svoj význam, preto by sa nemali vynechať.
Ešte jedna rada. Šperky nechajte v šatni. Skoro sa ohrejú a môžu vás popáliť.
Pravidelným saunovaním docielite:
– – posilnenie imunitného systéme
– – regeneráciu svalstva
– – reguláciu krvného tlaku
– – prekrvenie ciev
– – zlepšenie látkovej výmenu
– – čistenie pokožky
– – odbúravanie stresu
Spojte saunu s plaveckým bazénom. Ak po plávaní doprajete telu saunu, budete ako znovuzrodení.
Tešte sa na prichádzajúce obdobie. Aj to má svoje čaro.
Kryte plavarne a sauny v Bratislave : http://www.bratislavaguide.com/kryte-plavarne-a-sauny-v-bratislave
Zanechať odpoveď