Keď som spolu s mojimi priateľmi zakladal Hobbyportal, a pracoval s približnou predstavou o článkoch, ktoré nesmú na webe tohto typu chýbať, určite som rátal so spoločenskými, či stolnými hrami. Ostatné sekcie, ktoré tu máme, sa dajú presne zaškatuľkovať podľa cieľového čitateľa. Seriály budú pre mladých, záhradka pre starších, móda pre ženy, autá pre mužov … Avšak keď som zalovil vo svojej pamäti, a ponoril sa do spomienok z detstva, narazil som na krásne zážitky, ktoré som nadobudol pri hraní stolných spoločenských hier. Bavil som sa pri nich so svojimi rodičmi, starými rodičmi, ale i rovesníkmi. Hrali sme viacero hier, Monopoly boli fajn, Investor ma bavil menej, ale najviac mi prirástli k srdcu Dostihy (Dostihy a stávky).
*** Herný plán hry Dostihy a stávky
Pamätám si, ako som bol v lete na prázdninách u babky v Košiciach, vonku bolo krásne, ale ja som bol s kamarátmi zavretý na siedmom poschodí v paneláku a od rána do večera sme hrali Dostihy. A na ďalší deň zase. Babka mojich kamarátov nás vyháňala von, nech využijeme pekný deň, ale my nie, celé dni sme sa hrali na nekompromisných obchodníkov s koňmi. Možno práve táto hra z detstva ma ovplyvnila pri výbere mojej vysokej školy, keď som sa rozhodol študovať manažment (teraz ľutujem, že sme v detstve nehrávali nejakú právnickú hru). Aj keď s odstupom času, keď od uvedenia tejto hry na (socialistický) trh uplynulo 26 rokov a mnohí hovoria, že Dostihy už boli prekonané a že faktor náhody v nich hrá veľkú úlohu, ja na Dostihy nedám dopustiť. Síce Dostihy nie sú obzvlášť originálnou hrou (počtom políčok a herným systémom sú vernou kópiou Monopolov, aj keď to ich tvorca nepriznáva), ten pocit vzrušenia z hrania tejto hry sa mi naveky vryl do pamäti.
Dostihy založil v roku 1984 pán Ladislav Mareš z českého Jablonca. Na československý trh chcel prísť s novou stolnou hrou, keďže hra tohto typu tu chýbala – mali sme tu akurát Človeče nehnevaj sa. Pán Mareš prišiel s hrou o koňoch, i keď s nimi dovtedy nemal žiadne skúsenosti, bola to skôr náhoda. To si až teraz, na jeseň svojho života, keď sa predali 3 milióny kusov jeho úspešnej hry mohol zaobstarať statok s koňmi. Avšak samotný fakt, že sa jedná o hru s konskou tematikou nie je nepodstatný, keďže práve to ju odlišuje od ostatných hier: „Keď niekto v monopoloch vyhráva, tak potom už to je nuda, pretože je len otázka času, kedy získa všetko. Zatiaľ čo pri dostihoch sa od začiatku pracovalo s tým, že tam musí byť obranný mechanizmus a práve systém stávkovania a protistávkovania vie zmeniť hernú situáciu , „zdôrazňuje Mareš.
Hra však zozačiatku nemala v socialistickom Československu na ružiach ustlané. V denníku Rudé právo bol uverejnený kritický článok. Autor hru odsúdil. Poukazoval pritom na kapitalistickej praktiky a nerešpektovanie socialistickej morálky. Hra vraj prinášala kapitalistické prvky do hry, ktoré majú slúžiť k niečomu inému. Avšak, práve tento článok vzbudil o danú hru nebývalý záujem, jej pôvodný náklad 7 tisíc kusov bol rýchlo vypredaný, pred jej výrobňou čakali kamióny, ktoré mali získať zásoby pre svoje predajne. Ako bolo spomenuté, pán Mareš si vďaka úspechu Dostihov mohol dovoliť zaobstarať konský ranč. Ako sám priznáva, Dostihy hral vo svojom život asi iba 3-4 krát. So svojimi vnučkami ich nehráva, radšej ich povozí na koni. Je dedkom od koní, nie od dostihov.
Hra sa dočkala aj svojej virtuálnej verzie, ktorá je v slušnom spracovaní voľne stiahnuteľná na internete (freeware licencia).
http://plnehry.idnes.cz/simulatory/dostihy-3000-deluxe-stolni-hra-na-pc-dln-/clanek.A051223_115154_bw-plneHry-simul_bw.idn
Zanechať odpoveď