Zatracovaný gurmánmi a odborníkmi vína, ale vyhľadávaný a žiadaný nápoj ľudu. Koniec leta a začiatok jesene sa pre mnohých z nás nesie v duchu lahodnej a nezameniteľnej chuti a vône burčiaka. Niektorí si užívajú atmosféru „burčiakových“ slávností a jarmokov. Pre ďalších je to tradícia. Iní zasa prahnú po silnej koncentrácií alkoholu v ňom, čo môže mať za následok poruchu zažívacieho ústrojenstva alebo hlavybôľ.
Jednoducho u nás, hlavne na južnom Slovensku, má svoje miesto a je považovaný za začiatok vinárskej sezóny.http://www.polnoinfo.sk/clanok/225/z-domova/zaujimavosti/burciak-popularny-napoj/
Burčiak je medziprodukt pri výrobe vína. Vzniká procesom kvasenia muštu s obsahom alkoholu minimálne 1 % a maximálne 6 %. Taktiež je stanovené ( Európskou komisiou ) množstvo pridaného cukru. Na 100 l muštu môžeme použiť 4,25 kg cukru.. Burčiak možno ponúkať od 15.augusta až do 31.decembra kalendárneho roka, nakoľko po 15. auguste sa začína oberať najskoršia a najrozšírenejšia odroda Iršai Oliver (všetko o burčiaku pojednáva zákon č. 313/2009 Z.z. o vinohradníctve a vinárstve).
Pozor na pančovanie burčiaku. Hrozia nám pokuty od 165 € až do 33 000 €. Magnetickou rezonanciou odborníci dokážu zistiť množstvo pridaného cukru a tiež pôvod. Predajcovia burčiaku sú kontrolovaní Štátnou veterinárnou a potravinovou správou. Ich výsledky sú mnohokrát až zdraviu škodlivé.
Kvalitný burčiak má : [* bur1.jpg >]
– – voňať po hrozne
– – mať mliečnobielu až žltkastú farbu ( pokiaľ nie je vyrobený z ružového alebo červeného hrozna)
– – byť vyrobený z odkaleného muštu
– – byť z prvej polovici kvasenia
– – byť bez usadenín
– – mať min. 1 % alkoholu ( ako bolo spomínané).
Tipy ako burčiak nakupovať, prevážať a piť nájdete tu: http://www.tvojdom.sk/kuchyna/varenie-stolovanie/burciakova-sezona-sa-tento-rok-poponahlala.aspx
Na čo dávať pozor?
Fľaša, v ktorej burčiak máme, nesmie byť vystavená otrasom. Otvárame ju postupne, nakoľko hrozí výbuch z nahromadených plynov. Burčiak nikdy nekupujme do zásoby. Vypime ho ihneď. Nalievame do pohárov na červené víno. Doporučené množstvo je 0,5 l.
Čo sa hodí k burčiaku?
[* bur2.jpg <]K burčiaku je vhodná kačacina, husacina, pečená klobása, lokše, kapusta. Pre návštevu môžeme pripraviť plnené zemiakové lokše potreté cesnakom. Plnku pripravíme z upečenej kyslej kapusty, ktorú premiešame s opečenou cibuľkou a slaninkou. Pridáme kúsky pečeného mäsa alebo restovanú pečeň / môže byť aj bravčová dochutená hubami/. Recept pre labužnícke lokše : http://varenie.nadhlad.sk/recept.php?r=69_labuznicke_lokse Okrem Slovenska je burčiak vyhľadávaný v Maďarsku, na Morave a v niektorých častiach Rakúska a Nemecka. Ostatné vinárske veľmoci tento mok nepoznajú. V Rakúsku a mnohí odborníci vína u nás uprednostňujú rampáš. Je to vlastne burčiak, ktorý vrchol kvasenia má za sebou. Obsahuje podstatne menej cukru, stúpa hladina alkoholu a začína sa podobať mladému vínu. Jedna ľudová múdrosť hovorí, že človek musí vypiť toľko burčiaku za sezónu, koľko krvi koluje v jeho žilách, aby si uchoval dobré zdravie. Či tomu veríme alebo nie, doprajme si pôžitok a v zdraví sa tešme na novú sezónu.
Zanechať odpoveď