[* jas1.jpg <] O Slovensku sa popísalo veľa užitočných i menej užitočných informácií. Má mnoho významných umelcov pôsobiacich doma aj v zahraničí. Pomaly a ťažko si razí cestu v politickej sfére. V nemalej miere prezentujú našu krajinu športovci – hokejisti, tenisti, futbalisti a ďalší. Ale neodmysliteľnou súčasťou Slovenska je prekrásna príroda. Medzi chránené prírodné pamiatky patria aj JASKYNE. Pre mnohých zahraničných turistov sú naše najznámejšie jaskyne vyhľadávaným artiklom. I napriek tomu je v posledných rokoch nižšia návštevnosť. Nesmelo to priznávali aj sprievodcovia počas tohtoročných návštev.
V dostupnej literatúre je uvádzaných okolo 5 400 jaskýň ( zdroje sa líšia v tomto čísle ). Nepopierateľným faktom je, že takáto hustota výskytu jaskýň v oblasti mierneho klimatického pásma, kde sa Slovensko nachádza, sa inde nevyskytuje.
Jaskyne nájdeme na území Slovenského krasu, Slovenského raja, Muránskej planiny, Nízkych Tatier, Veľkej Fatry, Belianskych, Východných a Západných Tatier.
Stručne o jaskyniach
V jaskyniach sa vytvára jedinečný geobiosystém ( zložky živej a neživej prírody) [* jas2.jpg .(jas2.jpg) >]prepojený s procesmi prebiehajúcimi v prírode. Hodnotu jaskyne a odhalenie podrobností o klimatických podmienkach realizujú odborníci na geologický výskum.
Jaskyne sú vytvárané geologickými procesmi, prípadne v kombinácií s chemickými procesmi, atmosférickým pôsobením a tektonickými silami. Niektoré jaskyne vznikajú súčasne s horninou napr. v dutinách po plynoch alebo v dutinách korálových útesov. Nazývame ich primárne jaskyne ( napr. Ochtinská aragonitová jaskyňa ). Patria sem aj lávové jaskyne.
Sekundárne jaskyne vznikajú pôsobením rozličných vonkajších vplyvov v už existujúcej hornine ( napr. Domica ) a to napríklad pôsobením dažďovej vody alebo príbojových vĺn.
K výzdobám alebo základným formám výplní jaskýň patria stalaktity, stalagmity, stalagnáty, brčká, usadeniny, kamenné bloky, jazerné formy, štíty, sintrová kôra, pozostatky živočíchov a pod.
Dobrovoľníkov na prieskum a dokumentáciu jaskýň združuje Slovenská speleologická spoločnosť (SSS).
Aktivity a informácie získate na : http://www.sss.sk/s.php.
Sprístupnené jaskyne
Existuje 12 jaskýň, ktoré prevádzkuje Správa slovenských jaskýň (SSJ) :
Belianska jaskyňa
Bystrianska jaskyňa
Demänovská jaskyňa slobody
Demänovská ľadová jaskyňa
Dobšinská ľadová jaskyňa
Domica
Driny
Gombasecká jaskyňa
Harmanecká jaskyňa
Jasovská jaskyňa
Ochtinská aragonitová jaskyňa
Važecká jaskyňa
Stručnú charakteristiku jaskýň a lokalitu nájdete tu: http://www.tahaky-referaty.sk/Jaskyne-na-Slovensku/19666/?i9=oihwqvvgvqo
Ďalšie komerčne sprístupnené jaskyne :
Krásnohorská jaskyňa
Jaskyňa mŕtvych netopierov
Zlá diera
Bojnická hradná jaskyňa
Prepoštská jaskyňa
Malá Stanišovská jaskyňa
Návštevu týchto jaskýň je potrebné objednať.
Webový prístup vyššie uvedených jaskýň : http://www.ssj.sk/jaskyne/ostatne/
Súčasťou prírodného Svetového dedičstva je 6 jaskýň a to Dobšinská ľadová jaskyňa, Domica, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa a Krásnohorská jaskyňa. Každá z nich je výnimočná a jedinečná.
Viac informácií http://sk.wikipedia.org/wiki/Svetov%C3%A9_dedi%C4%8Dstvo_UNESCO
Návšteva jaskýň
Takmer všetky sprístupnené jaskyne sú otvorené do 10. mesiaca v roku, pričom najviac vstupov je uskutočňovaných v pravidelných intervaloch počas júna až augusta. K vstupu je požadované minimálne množstvo ľudí a to štyria.
Vstupné sa pohybuje od 4 do 7 € za osobu, pričom študenti a dôchodcovia platia o 1 € menej ako dospelý človek. Pre deti vo veku 6 – 15 rokov zaplatíte za vstup o polovicu menej.
Príplatok je za fotenie, kamerovanie a mimoriadne vstupy. Poväčšine ho zaplatíte pri pokladni pred vstupom do jaskyne.
Každý pondelok, 01.01. a 24.-26.12. sú jaskyne zatvorené.
Keďže teplota v jaskyni sa pohybuje v rozmedzí 0 – 10 º C, je potrebné vhodné oblečenie.
V lete, počas tropických horúčav, je návšteva jaskýň príjemným osviežením a v zime aspoň na chvíľočku zabudneme na mínusové teploty. Aj takáto turistika na Slovensku je možná.
Zanechať odpoveď