Archív

Kaktusy a sukulenty – ako prezimovať.

Každý kaktus je sukulent, ale nie každý sukulent je kaktus. V lete vyžadujú slnko a vodu. Kaktusom nevadí priame slnko a naopak sukulenty nevystavujeme priamemu slnku, ale vyberieme najsvetlejšie miesto. V letných najhorúcejších dňoch stagnujú, majú takzvaný letný spánok. Vtedy krátkodobo neznesú zálievku. Sú vďačné aj z toho dôvodu, že odolajú nepravidelnej zálievke.

[* kak1.jpg <]Ako prinútiť kaktusy a sukulenty kvitnúť?

Pre tvorbu kvetov je najdôležitejšia teplota. V čase zastavenia vegetačného rastu, sa začína tvorba základu pukov. A preto je veľmi dôležité ako tieto rastliny prezimujeme.

Kedy a ako začať.

Október je mesiac, kedy začíname kaktusy a sukulenty pripravovať na zimu. V prvom rade začneme s obmedzením prísunu vody. Substrát musí byť suchý a z lievikov ( stredu rastlín ) odstránime vodnú zásobu. Týka sa to hlavne echmey pásikavej ( Aechmea fasciata ), ktorá vyžaduje zalievanie do lievika z listov. Následne odstránime staré listy, zvyšky kvetov a plodov. Ak má kvet rany, necháme ich zaschnúť. Pozorne prezrieme rastliny a črepníky. Nesmú obsahovať škodce.

kak3.jpg

Miestnosť a teplota.

Miestnosť na prezimovanie musí byť suchá a čistá. Rastlinám neuškodí tmavšie skladovacie miesto, ale nesmieme uskladňovať s ovocím a zeleninou, ktoré vylučujú škodlivé látky.
Kaktusy vyžadujú teploty 8 – 10 º C a sukulenty 12 – 16 º C. Najideálnejšie je využiť na prezimovanie prepravky, ktoré môžeme ukladať na seba – stohovať. Naspodku, kde je teplota nižšia, uložíme prepravky s kaktusmi a vyššie úrovne využijeme pre sukulenty. Prepravky nikdy neukladáme priamo na betón. Použijeme polystyrén alebo drevenú podložku, prípadne opačne otočenú prázdnu prepravku. Ak máme k dispozícií staršiu skriňu, dvere odložíme a na police uložíme črepníky.
Ešte jedna podstatná vec. Myši. V tomto prípade si pomôžeme pascami. Naftalínovými tabletami zabránime tvorbe vlnačky. Tabletu vložíme do prepravky alebo uložíme na policu. Zálievka počas zimy je striedma, prípadne listy iba orosíme a substrát udržujeme suchý.

Výnimky.

Tohtoročne zasadené rastlinky sa nechovajú ako dospelé kvetiny a tak si ich necháme pod kontrolou napríklad na parapete v izbe. Pritom dáme pozor na prekúrenie.
Zimuvzdorné sukulenty ponecháme vonku, ale počas dažďov ich chránime pred veľkým množstvom vody napríklad prikrytím fóliou. Pod snehovou prikrývkou prezimujú napríklad Sclerocactusy.

[* kak2.jpg <] Čas kvitnutia.

Poväčšine sa kvetom tešíme od júna do septembra. Od októbra do decembra prichádzajú na rad jesenné a vianočné kaktusy. Niektoré druhy Mamillaria kvitnú vo februári a v marci veľkonočný kaktus. Aporocactus má svoj čas v apríli až máji.
Niektoré kvety kvitnú iba jednu noc iné 12 až 24 dní.

Vo februári až marci ukončíme prezimovanie sukulentov a kaktusov. Uložíme ich na tradičné miesto. Nezľaknime sa zmeny farieb a pri vyberaní dbáme na uvoľnené korene v kvetináči. So zálievkou začneme opatrne. Postupne zvyšujeme dávku vody.

V tomto prípade príslovečné „Trpezlivosť ruže prináša“ platí do slova a do písmenka.