Archív

Komár – choroby a prevencia pri pobyte v tropických oblastiach

Na Slovensku je komár nepríjemný spoločník, ktorý dokáže narušiť pokojné zaspávanie po náročnom dni. V najhoršom prípade vás komáre privedú na pokraj zúrivosti a spôsobia vám niekoľko nepríjemných bodnutí na vašej pokožke. V slovenských podmienkach však nejaké vážne riziko ochorenia od tohto druhu hmyzu nehrozí.

komar

V celosvetovom meradla je však komár významný prenášateľ chorôb. Ročne komár prenesie nejakú chorobu na viac ako 700 miliónov ľudí. Európa je viac menej uchránená od týchto chorôb, avšak najmä Afrika, ale aj Ázia či Južná Amerika majú vážne problémy s kontrolou chorôb prenášaných komárom.

Na svete je cez 3500 druhov komárov. Jednotlivé choroby sú však väčšinou prenášané špecifickými druhmi. Komáre prenášajú vírusové, červové a prvokové choroby.

Anopheles a malária

Každý pozná maláriu. V minulosti bola malária vážnym problémom v rozvojových tropických krajinách. Dnes však vďaka dostupnosti liekov voči nej a bojom mnohých nadácií voči ohniskám nákazy sa darí postupne znižovať počet prípadov malárie na svete.

mapa vyskytu malarie

Maláriu spôsobuje komár rodu Anopheles. Ročne zomrie na následky infekcie týmto komárom cez 2 milióny ľudí. Prevažne sú to deti. Malária okrem iného spôsobuje aj predčasné pôrody.

Elefantiáda

Komáre dokážu prenášať aj malé červy, ktoré spôsobujú chorobu zvanú filariasis. Nepríjemnými znakmi tejto choroby sú nepomerne zväčšené časti tela.

filariasis

Choroby spôsobené vírusmi

Komár Aedes aegypti prenáša vírusy žltej horúčky, Chikungunya a horúčky dengue. Ďalšie vírusy prenášané komármi sú japonská encefalitída a ostatné druhy encefalitíd, ktorých je pomerne veľa.

Mnoho ľudí sa obáva prenosu HIV pomocou komárov. Vedecká obec je zatiaľ v tomto bode jednotná a vylučuje akúkoľvek možnosť nákazy vírusom HIV týmto spôsobom.

Prevencia krok za krokom pri pobytu v tropických oblastiach

1) Vyhýbajte sa miestam s veľkým výskytom komárov.

2) Používajte vhodné oblečenie. Snažte sa minimalizovať oblasti pokožky, ktoré sú voľne prístupné komárom. Toto v preklade znamená: podľa možnosti a pohodlia používajte tričká s dlhými rukávmi a snažte sa zakryť aj svoje nohy. Hlavne také členky sú veľkým lákadlom pre komáre, vzhľadom na koncentráciu žíl a krvy v nich.

3) Používajte vhodné repelenty. Na trhu je množstvo druhov repelentov, umelých alebo prírodných. Medzi bežné repelenty patria: DEET, ikaridin, nepelakton, permetrin, neemsky olej, IR3535 a ostatné.

4) Účinnosť repelentov je rôzna, preto treba dbať na informácie poskytnuté výrobcom. Každý druh repelentu by mal mať uvedený čas, počas ktorého vás dokáže účinne chrániť pred komármi či hmyzom. Niektoré, najmä repelenty založené na prírodných produktoch, sa vyparujú veľmi intenzívne a strácajú takto svoju účinnosť.

5) Pri deťoch buďte extra opatrní. Deti sú pod väčším rizikom neželaných účinkov repelentov, pretože ich expozícia je zvyčajne vyššia.
Držte repelenty mimo dosahu detí.
Nedovoľte deťom, aby si sami nanášali repelent na pokožku.
Používajte iba malé množstvo repelentu na pokožke detí.
Nepoužívajte repelenty na rukách detí. Toto môže viesť k nechcenému kontaktu rúk s očami, prípadne k s ústami. Oba prípady môžu viesť k zdravotným problémom.
Snažte sa používať repelenty, čo možno najmenej pri deťoch. Chráňte ich pokožku skôr vhodných obliekaním.

6) Tehotné ženy by mali minimalizovať používanie repelentov, pretože plod môže byť citlivý na rôzne látky prítomné v účinných látkach repelentov.

7) Prirodzené repelenty, teda repelenty, ktoré sú voľne dostupné ako potraviny. Do tejto kategórie patrí aj známy cesnak. Pri väčšej konzumácie cesnak funguje ako repelent, a to nie len komárov, ale aj ľudí. Medzi ďalšia patri tymian, čajové listy, kamfor, levander.