Archív

Skryté posolstvá Juraja Peťovského

green-energy.jpg

Juraj Peťovský vyštudoval Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre odbor Výtvarná a technická výchova. Ako milovník umenia a fotografie sa zameral práve na to, čo ho najviac baví. Fotografovanie mal rád odjakživa a venuje sa mu doteraz. Preto nám teraz prináša jeho fotografické obrazy v experimentálnom ponímaní.

Experimentálna fotografia
Keďže cieľom výtvarníka a fotografa bolo vytvoriť niečo čo tu ešte nie je, vybral si za svoj cieľ tému experimentálnej fotografie. Experimentálna fotografia je pre neho vlastne priblíženie sa k niečomu novému, experimentovanie s obrazom, pomocou fotografického záznamu reality, ktorý je vo svojej reči špecifikom a nie reálnou realitou. Polemika vzniká tým, že k docieleniu a zvládnutiu určitých techník by nemohlo prísť bez použitia počítačovej presnosti, takže hovoríme o experimentálnej fotografií, ale z druhého hľadiska je to aj prelom k digitálnemu umeniu. *“Ako mnohých umelcov aj mňa už prestala baviť obyčajná reprodukovaná realita, preto som sa chcel dostať na úroveň niečoho nového. Budujem teóriu, ktorá vychádza z jednoduchého predpokladu, a to aby sa umenie viac zaujímalo o vedu a naopak, aby začali spoločnú progresívnu diskusiu. Preto vidím experimentálnu fotografiu ako jeden z prostriedkov ako sa priblížiť k niečomu novému.“*

Jeho pocity a záujem o fotografiu v ňom rozvil nebohý bývalý profesor výtvarnej výchovy na UKF a zároveň uznávaný surrealistický výtvarník Karol Barón, za čo mu je dodnes vďačný. Autora fotografií fascinuje vesmír a fyzika, preto aj jeho diela vyzerajú ako z mimozemského sveta, plné tajov a nepochopiteľných tvarov.

Tieto fotografie však nie sú obyčajné. Prinášajú pocit nevedomosti reálneho významu a zamestnávajú naše mozgové bunky, tým, že musíte rozmýšľať nad tým, čo vlastne vidíte. Každému jeho fotografické obrazy pripomínajú niečo iné a je iba na vás čo si zvolíte za cieľ vášho videnia a vnímania. Vo fotografiách dominuje farebnosť a modernosť. Hodia sa do každého moderne zariadeného interéru, umelec by si ich však vedel predstaviť aj niekde v exteriéri. Podobnému umeniu sa venoval aj slovesnký fotograf Ladislav Borodáč, ktorý tvoril v 60. rokoch. A v čom tkvie autorova filozofia? *“Filozofia mojich obrazov je založená na vedeckom poznaní človeka a vizuálny jazyk čerpá z hraničných priestorov nášho reálneho sveta mikrokozmos/makrokozmos. Tam, kde začínajú iné fyziky a iné prírody.“*
Ukážky z autorových prác a reálnych vizualizácií si môžete pozrieť, poprípade objednať na webovej stránke www.oktadesign/spaceart.sk.