Na úvod spomeniem zopár poznatkov o tomto okrasnom ale i úžitkovom ovocí. Slovo pochádza z latinského „oliva„. Olivovníky sa najčastejšie vyskytujú v pobrežných oblastiach východného Stredomoria (priľahlé pobrežné oblasti juhovýchodnej Európy, západnej Ázie a severnej Afriky), ako rovnako na severnom Iráne pri južnom konci Kaspického mora. Rastú pomerne dobre v rôznych pôdnych typoch i podnebiach. Najviac produktívne sú v oblastiach s horúcimi, suchými letami a miernejším počasím v zime. Mráz alebo častý príliv studených vĺn vzduchu môžu byť škodlivé. Avšak vzhľadom na správne podmienky a veľkú starostlivosť a trpezlivosť, dokážu olivovníky produkovať hojnosť ovocia. Záhradkári, ktorí žijú v menej ideálnych podmienkach podnebia, môžu olivy pestovať v nádobách, ktoré jednoducho presunú a ochránia ich tak pred nepriaznivým počasím. Plody olivovníka majú veľký význam pre poľnohospodárstvo v oblasti Stredozemného mora ako zdroj olivového oleja a pre najlepšiu plodnosť a poskytnutie mnoho odrôd sa využíva krížové opelenie.
Rady pre pestovanie
1. Najlepšie je zasadiť olivovník z odštepu tvrdého dreva vyspelých stromov, ktoré sú aspoň dve sezóny staré, nie teda z nových porastov.
Rez by mal byť zo zrelého plodného stromu v dĺžke 30 – 45 cm.
2. Na úvod je potrebné dopriať rezu vypustenie korienkov a potom môžete rastlinu zasadiť.
Olivovníkom sa bude dariť vo väčšine akéhokoľvek typu pôdy s pH medzi 5 až 8,5. Na začiatku je treba dodržať ľahké stredné zalievanie. Pôda by mala byť vlhká, aby podporovala rast koreňov, nie však mokrá, pretože nadmerná vlhkosť môže spôsobiť pre nové korienky plieseň alebo hnilobu.
*** Olivovník v kvetináči
3. Akonáhle sú korene dostatočne pevné a olivovníky začali rásť, ďalším krokom je presádzanie vonku. Treba vybrať umiestnenie, ktoré je najviac vystavené slnku. Uistite sa, aby sa zabránilo oblasti, kde môže popadať ovocie a v blízkosti chodníkov alebo terás, ktoré by mohli byť natreté. Pôda pre presádzanie by mala mať priestor pre dostatočné odvodnenie a taktiež pre neobmedzený rast koreňov.
4. Po presadení je dobre pridať trochu kompostu do pôdy pre tvorbu dusíka. Olivovníky rastú a produkujú najlepšie v pôdach bohatých na dusík. Následne treba mladé stromčeky dôkladne utesniť pôdou jemne okolo koreňov a ujistiť sa, že v pôde nie sú ponechané žiadne vzduchové bubliny.
*** Pre rast je slnko dôležité
5. V období sucha stačí olivovníky poliať raz za mesiac. Vďaka svojemu robustnému a rozsiahlemu koreňovému systému, sú stromy odolné voči suchu, ale ovocie môže byť ovplyvnené v nadmerne suchých podmienkach.
Aj keď olivy rastú veľmi pomaly, pestovaním olivovníkov z odrezkov možno úrodu ovocia očakávať do štyroch rokov.
Pokiaľ sú správne a pravidelne strihané, môžu zostať produktívne a môžu žiť výnimočne dlho, až niekoľko storočí.
Zanechať odpoveď