Archív

Rozhovor s riaditeľom SEXY rádia

Aj tento týždeň pokračujeme v seriáli rozhovorov s ľuďmi, ktorí sa stali známymi prostredníctvom internetu. Predošlé dva týždne som spovedal sympatické dámy z portálu ČSFD.cz, tentokrát sa so mnou zhováral sympatický mladý muž, ktorý má v mladom veku (22) na svojom konte viaceré zaujímavé projekty. V roku 2006 založil alternatívne Rádio A1, minulý rok tanečné SEXY rádio. Obe rádia spadajú pod spoločnosť A1 media, ktorá sa zaoberá tvorbou webových aplikácií a prevádzkuje niekoľko vlastných komerčných internetových portálov. Okrem toho pôsobí aj ako občiansky aktivista, aktívny je na svojom blogu venovanom politike a takisto na rôznych komunitných portáloch. Róbert Sedlák.

Róbert Sedlák *** Róbert Sedlák

Si zakladateľom Rádia A1, (najstaršieho internetového rádia na Slovensku), ktoré hrá alternatívnu hudbu. Prečo si ho založil ?

Spočiatku to bola veľmi jednoduchá idea. S kamarátmi sme počúvali hudbu, ktorú bežne rádiá nehrali a bolo ju aj dosť ťažké zháňať, pretože nebola ani bežne v predaji. Tak sme si povedali, že by sa tomu konečne niekto mohol venovať. Založili sme stránku, kde sme tie pesničky postupne uverejňovali v podobe playlistov, ktoré boli navyše žánrovo rozdelené. Vysielali sme teda skôr v režime „radio-on-demand“, teda nie ako klasický stream, ako je tomu teraz. To prišlo až neskôr.

V tvojom nedávnom rozhovore pre Artblog, ako aj mne osobne si sa zveril, že založenie rádia, akým je Rádio A1, bol tvoj dlhodobý sen. Trvá ten sen dodnes ? Nedokázali ti zobrať chuť rôzne komplikácie okolo založenia, aj vedenia rádia, ktoré isto prišli ?

Áno, bol to detský sen. Odmalička ma fascinovalo rádio ako také. Ten to už dnes nie je, pretože sa mi podarilo si ho splniť a Rádio A1 dnes riadne vysiela. Skôr mám ešte iné sny alebo skôr vízie pre RA1, na ktorých sa snažíme pracovať. Komplikácie vždy boli aj budú. Ale prekážky sú na to, aby sa zdolávali. Ja to robím rád.

Mal vznik Rádia A1 nejaký praktický význam ? Presadil sa vďaka nemu nejaký domáci interpret ?

Áno, určite. Existuje viacero interpretov, ktorých Rádio A1 uviedlo ako prvé a dnes sú pomerne úspešní. Spomínam si na vôbec prvú recenziu albumu od Noisecut, aká bola kedy napísaná a album bol predstavený práve na RA1. Dnes je to úspešná kapela, ktorá má toho ešte veľa pred sebou. Z tých nedávnych príbehov je to príbeh kapely Lublau zo Starej Ľubovne, ktorú mohli ako prví v rádiu počuť práve naši poslucháči a neskôr sa vďaka tomu Lublau prepracovali aj do vysielania Rádia_FM a tuším aj získali nejakú cenu. RA1 je práve na to, aby propagovalo dobrú a nádejnú slovenskú, ale aj zahraničnú muziku a podľa mňa sme v tom celkom úspešní. Často máme dobrý odhad a kapely, ktoré hráme, prerazia.

Alternatívne Rádio A1 *** Alternatívne Rádio A1

Doména Rádia A1 bola zmenená z .sk na .net. Tvojím cieľom bolo rozšírenie pôsobenia rádia za hranice Slovenska. Ako to vyzerá s vašou poslucháčskou základňou v súčasnosti ? Kde vás najviac počúvajú ?

Najväčšie zastúpenie majú, samozrejme, slovenskí poslucháči. V minulosti sme si ale všimli zaujímavý trend, že nás počúvalo stále viac ľudí aj v iných krajinách a dokonca aj mimo Európy. Na internete je to pomerne prirodzené, o to viac, že rádií ako je RA1 nie je až tak veľa, takže sa k nám prirodzene dostali ľudia z celého sveta. Uvedomili sme si, že obmedzovať sa na jeden malý trh je na internete nezmysel, keďže ten nepozná hranice. Urobili sme to najjednoduchšie, čo sme mohli urobiť: „poangličtili“ sme sa a sprístupnili sme tak RA1 celému svetu s tým, že aj naďalej ostávame slovenským rádiom so silnou poslucháčskou základňou a silným zastúpením domácej tvorby v hudobnej dramaturgii. Výsledkom je tak to, že napr. v USA teraz veľa ľudí pozná kapely ako Ears, Kolowrat, 100 múch, Midi Lidi a mnohé iné. Z tohto pohľadu vlastne robíme službu dobrej slovenskej hudbe a to bol vždy náš zámer.

Na Facebooku často vyzdvihuješ hudobnú alternatívu a zavrhuješ mainstream. Existuje niečo, čo sa ti páči z hlavného prúdu ?

Nezavrhujem ho, lebo občas sa nájde niečo, čo má náznak kvality, aj keď je to masové. Ale je to skôr výnimka ako pravidlo a to je to, na čo poslucháčov mainstreamu upozorňujem. Navyše, treba rozlišovať medzi mainstreamom a mainstreamom. Napríklad na Slovensku sa za mainstream považuje Desmod alebo No Name, čo považujem za hanbu slovenskej hudby. Ale napríklad v Británii do mainstreamu často prenikajú aj interpreti, ktorých u nás považujeme za alternatívu. Krásnym príkladom sú napr. Arctic Monkeys, ktorých u nás považujeme za ťažkú alternatívu a aj fanúšikov tejto kapely by sme na Slovensku spočítali veľmi rýchlo. Ale v Británii sa všetky 3 albumy Arctic Monkeys vždy umiestnili na prvom mieste v predaji a aj v hranosti v rádiách. Je to teda alternatíva, či mainstream? To nie je podstatné, podstatné je to, že je to dobrá hudba. Takže ak niečo zavrhujem, je to zlá hudba, nie mainstream.

Rádio A1 funguje na komerčnej báze, musíš platiť redaktorov a pod.. Dokáže sa internetové rádio hrajúce alternatívnu hudbu uživiť ?

Nie, momentálne nie. Jednak čas internetových rádií ešte len nastane a jednak Rádio A1 bolo naprojektované ako voľnočasová aktivita. S postupom času sa z voľnočasovej aktivity síce stal seriózny projekt, ale to sa zatiaľ prejavilo iba na nákladovej časti. Živia ma iné veci, Rádio A1 zatiaľ dotujem.

Keby dostala alternatívna hudba, ktorú ty považuješ za kvalitnú, väčší priestor v slovenských komerčných rádiách, myslíš si, že by ju niekto počúval ? Existuje experiment menom Rádio FM, avšak nepatrí k najpočúvanejším rádiám …

To je širší problém než len to, že alternatívna hudba nemá dosť priestoru. Problémom je to, že ľudia na Slovensku nie sú zvyknutí počúvať hudbu. Ak by vznikol väčší priestor pre dobrú hudbu, určite by to malo minimálne ten prínos, že by ľudia, ktorí možno ani netušili, že môžu mať v hudbe na výber, by odrazu začali hudbu lepšie vnímať a dokázali by rozlišovať kvalitu od nekvality. Problém hudobnej nevzdelanosti je u nás ešte znásobený tým, že je tu niekoľko málo ľudí, ktorí na hudobnej nevzdelanosti zarábajú a nie málo. Ich úlohou je udržať ľudí v nevzdelanosti, aby mohli profitovať z jednoduchých a často až bizarných kapiel a interpretov a nemuseli pri tom vyvinúť veľa úsilia a peňazí. Kým tieto 2 problémy neodstránime, bude zbytočné vôbec diskutovať o tom, či dobrá hudba má alebo nemá priestor.

Napriek tvojmu nie kladnému vzťahu k mainstreamu si založil čisto mainstreamové SEXY rádio, ktoré hrá tanečnú hudbu. Podarilo sa tomuto rádiu presadiť rýchlejšie vzhľadom na to, že hrá do väčšinového vkusu ?

SEXY Rádio je projekt, ktorý má ambíciu rozrásť sa a zarobiť na seba a Rádio A1, čím by sme dokázali zabezpečiť prevádzku a rozvoj Rádia A1 a tým aj kvalitnej slovenskej muziky. S rozbehom SEXY Rádia sa vyskytlo niekoľko drobných problémov, ktoré teraz riešime. Jedná sa o obchodné spory, na to sme ako alternatívne rádio doteraz neboli zvyknutí, nikoho sme totiž neohrozovali. Ale prebijeme sa, lebo sa prebiť chceme.

Ide o problémy súvisiace s Facebookom, ktoré sa týkajú duševného vlastníctva. Chcel by si k tomu povedať viac ?

Facebook nám zrušil prácne vybudovanú fanúšikovskú stránku, do ktorej sme investovali nemálo prostriedkov, a v rámci ktorej sa počet našich fanúšikov nebezpečne približoval k počtu fanúšikov istého komerčného rádia, ktoré hrá obdobnú muziku. S poslucháčmi sme komunikovali primárne cez Facebook, no ktosi na nás upozornil istého francúzskeho majiteľa ochrannej známky na názov „SEXY Radio“, ktorá je však platná iba na území Francúzska. Majiteľ ochrannej známky si začal uplatňovať nároky na známku a Facebook vyzval, aby proti nám zasiahol, čo Facebook aj urobil, bez toho aby situáciu preveroval alebo nás na to upozornil. Upovedomili sme Facebook, že ochranná známka je platná iba na území Francúzska a že sme ochotní zamedziť prístup francúzskym užívateľom Facebooku na našu stránku, aby sme tak predišli sporom o známku, ale to Facebook neakceptoval. To udanie podľa nás prišlo zo Slovenska. Vedieme teraz spor o používanie názvu, ale to, čo bolo pre niekoho zo Slovenska podstatné, je to, že nám padol najdôležitejší komunikačný kanál s poslucháčmi, čo sa automaticky odráža na návštevnosti, počúvanosti, predaji reklamy a vôbec na všetkom, čo sa SEXY Radia týka.

Tanečné SEXY rádio *** Tanečné SEXY rádio

Sexy radio si označil za ambicióznejší projekt, akým bolo Radio A1, plánuješ terestriálne vysielanie. Ako to s ním vyzerá ?

Vzhľadom na problémy, ktoré som popísal, sa teraz sústredíme na prežitie projektu, nie na terestriálne vysielanie. Tomu sa začneme venovať, keď budeme mať tento základný problém vyriešený.

Keďže hudba je tvoj koníček a sám seba považuješ za človeka s dobrým hudobným vkusom – máš taký obraz aj v očiach tvojich kamarátov a známych ? Prosia ťa niekedy o radu, aby si im odporučil nejaký dobrý album ?

Ale áno, stáva sa to veľmi často. A vždy rád pomôžem s výberom dobrej hudby alebo poradím v tejto oblasti. Občas dokonca dostávam trochu úsmevné úlohy rozoznať pesničky použité v reklamách – tam je často používaná práve alternatívna hudba, aby to vyzeralo tak, že je to hudba „ušitá na mieru“ tej reklame. Inokedy sa zasa ozvú kamaráti, ktorí sa venujú filmu a chcú poradiť hudbu do svojho projektu a podobne. Je to veľmi príjemné, keď má človek takú dôveru, teší ma to.

Si asistentom poslanca NR SR, čiže prichádzaš do styku s ľuďmi z verejného života. O ktorom politikovi vieš, že má dobrý hudobný vkus ?

Martin Poliačik dá občas niečo dobré na Facebook. Alebo aj Pavol Frešo.

Aby sme sa vrátili k predminulej otázke – mohol by si na záver odporučiť našim návštevníkom nejakú dobrú hudobnú novinku zo slovenskej produkcie ?

Slovenským albumom roka 2010 je podľa mňa album Krajina rovina od Jany Kirschner. Mám pocit, že lepší album som ešte na Slovensku asi ani nepočul, ak nerátam albumy Deža Ursinyho. Páči sa mi tiež projekt Delika & Beneho, pekný album vydal v roku 2010 aj Toni Granko.

Ďakujem za radu a takisto aj za rozhovor.

Ja ďakujem, Jakub. 😉

Slovenský album roka 2010 podľa Roba *** Slovenský album roka 2010 podľa Roba