Archív

Hodinky naše každodenné

Náramkové hodinky dnes už neplnia len funkciu, na ktorú boli pôvodne určené – a to meranie času. V dnešnej dobe sú už dôležitým módnym doplnkom, štýlom osobnosti či udávaním trendu. O tom svedčia aj všakovaké materiály, z ktorých sa vyrábajú, druhy, farby, dizajn, špecifiká a nakoniec aj cena.

1.jpg

Každému zostanú v pamäti jeho prvé hodinky. Či už ich dostal ako dieťa alebo si na ne krvopotne zarobil a vybral si podľa svojej chuti. Aké boli tie vaše? Ručičkové, digitálne? Farebné či decentné? Kovové, kožené, plátené? Určite to musel byť zážitok a chôdza s nimi na ruke sa stala zrazu pýchou:). Moje prvé hodinky mi venoval starý otec, keď som mala približne sedem rokov. Boli to digitálky, dovezené tuším z Poľska, ružovej farby s malým zeleným dráčikom. Pamätám si aká som bola na ne pyšná. No a dá sa povedať, že odvtedy ma začal čas naháňať…

Prvé, „druhé“ a „tretie“,… hodiny

Prvým meracím prístrojom, ktorým sa vôbec čas meral bol vlastný tieň. Určite si viete predstaviť tú presnosť. Napríklad keď sa dohováral jeden jaskynný chlapec s druhým: „Príď k tamtej osike krátko pred zotmením, keď tvoj tieň bude merať šesť krokov. Nech sa ukáže, kto je mocnejší.“ Veľmi ľahko sa mohlo stať, že jeden z chlapcov sa vôbec neukázal, pretože slnko mohlo zájsť za mraky. Alebo neprišiel či meškal preto, lebo každý má inú výšku a tým pádom aj veľkosť tieňa osôb sa mení a nehovoriac ani o dĺžke kroku.

2.jpg

Rýchlo sa zistilo, že toto nie je práve najspoľahlivejšia metóda, a tak okolo roku 3000 pred našim letopočtom v Číne vymysleli slnečné hodiny. Išlo o vysoké žrde zapichnuté do zeme, pričom ako putovalo slnko po oblohe, tak putoval tieň žrde a ukazoval, ako plynie čas. Pravdaže, nebol to dokonalý výmysel. Dĺžka tieňa žrde závisela napríklad od ročného obdobia. Avšak na ploche, kde žrď vrhala tieň, ešte neboli vyznačené hodiny. Takže tento vynález našich praprapredkov ešte nemôžeme nazvať hodinami. Ale aj tak sa veľmi rozšíril. Dlho slúžil ako verejné hodiny, ktoré stavali na námestiach v Egypte, Grécku a Ríme v podobe obelisku pred svätyňami. O slnečných hodinách v pravom zmysle slova možno hovoriť až od 10. storočia pred naším letopočtom. Vtedy Babylončania prišli na myšlienku očíslovať plochu, cez ktorú sa pohybuje tieň žrde. Čiarami ju vejárovite rozdelili na niekoľko častí a tie následne očíslovali. A tak tieň stĺpa ukazoval hodiny.

3.jpg

Aj tieto hodiny mali svoje chyby, napríklad nemerali čas v noci. Ľudia sa preto pokúšali zhotoviť aj hviezdne hodiny. Čas určovali podľa toho, ako ktorá hviezda prechádzala po svojej dráhe poza vysoký stĺp zatlčený do zeme. Vyžadovalo si to rôzne výpočty učencov, ale výsledok nebol presný.

4.jpg

5.jpg

V Egypte sa vyvinul nový vynález, a to vodné hodiny. Myšlienkou bolo nechať stekať či odkvapkávať vodu z jednej nádoby do druhej. V Aténach i v Ríme ich s úspechom používali na súde a na verejných zhromaždeniach. Rečník mal vymedzené, že môže hovoriť dovtedy, kým voda odkvapká po istú vopred určenú čiaru. Keď odkvapkala, rečník musel skončiť a zísť z tribúny. Ale ak hovoril múdro a dobre, zo zhromaždenia sa ozývali ľudia s pokrikmi ako: „Dolejte mu vody!“ To znamenalo, že že človek si mohol ešte zarečniť. V Ríme využívali vodné hodiny i vojaci, a to najmä na stanovenie dĺžky nočných služieb. Vodné hodiny postupom času nadobúdali rozmanitú podobu, svedčiacu o vynachádzavosti a obrazotvornosti pôvodcov. Niekde hornú nádobu predstavovalo akoby jazero, po ktorom plávali labute. Inde zostrojili hodiny v podobe chlapca roniaceho slzy, a iná figúrka nadnášaná vodou ukazovala paličkou vo vyznačenom stĺpčeku, koľko je práve hodín. Módne boli hodiny so všelijakými pohybujúcimi sa figúrkami ľudí a anjelov.

Okrem vody čas pomáhal merať aj piesok v presýpacích hodinách. Rýchlo sa stali obľúbenými aj keď ich presnosť nebola príliš dobrá.

6.jpg

Merať čas pomáhal aj oheň. Ak človek zapálil sviecu, na ktorej označil určité diely, mohol kontrolovať, ako plynie čas. Niekde boli ľudia až takí vynachádzaví, že ,,prinútili” horiace sviece, aby im odbíjali hodiny. A to tak, že v určitých vzdialenostiach do nich povkladali kovové guľky, a ako si plameň postupom času ukrajoval zo sviece, guľky padali na plechový podstavec a narobili patričný hluk. Oheň však slúžil aj inak na odmeriavanie času. V lampách s olivovým olejom odčerpával zásoby oleja a podľa toho, koľko ho ubudlo, sa dalo zistiť, ako plynie čas.

Postupom času sa v 9. storočí objavili mechanické hodiny, ktorých výroba neustále napredovala až k dnešným modelom.

Ručičkové hodinky

Prvé hodinky boli strašne veľké, čiže idea nosiť ich na zápästí by bola nie len absurdná, ale aj nemožná. Keďže staré hodinky poháňali klesajúce závažia nefungovali by pri prenášaní. V 15. storočí sa hodinári naučili poháňať hodinky pružinou. Na rozdiel od závažia starých hodiniek, tento typ mechanizmu nie je ovplyvňovaný pohybom. Na začiatku 17. storočia vznikli prvé hodinky poháňané zvinutou pružinou. Neboli veľmi presné. pružina sa musela pravidelne napnúť – naťahovanie hodiniek. Zo začiatku sa hodinky naťahovali denne, neskôr sa technológia naťahovania zdokonalila a hodinky vyžadovali naťahovanie približne raz za týždeň. K zdokonaleniu hodín napomohol zotrvačník. Postupom času vznikli samonaťahovacie hodinky, kde sa využila ekcentrická váha zvaná naťahovací rotor, ktorý rotoval podľa pohybov ruky užívateľa. Pohyb naťahovacieho rotora bol prenášaný na zariadenie, ktoré naťahovalo pružinu. Náramkové hodinky sa objavili ako módny doplnok v 80. rokoch 19. storočia.

7.jpg

Digitálne hodinky

Takzvané digitálky ukazujú čas, a často aj veľa iných údajov, na LCD displeji. Hodinky sú často kombinované s doplnkovými funkciami, ktoré s časom ani nesúvisia, ako napr. krvný tlakomer, merač tepu, rádio, kalkulačka, budík, predpoveď počasia, meranie nadmorskej výšky, kompas, meranie atmosférického tlaku, televízia a iné.

8.jpg

Hodinky sa delia do niekoľkých kategórií. Tými základnými sú: dámske, pánske a detské. Dôležitými aspektami sú aj ich využitie, príležitosť, dennodenné nosenie, špeciálne udalosti či už ide o ples alebo potápanie, životný štýl, módny doplnok, materiál, cena alebo vodotesnoť.

Originálne hodinky

Jedinečnými hodinkami sú napr. hodinky ako poštová známka. Volajú sa S.T.A.M.P.S. (z angličtiny, stamps = poštové známky), sú veľmi populárne a určite netradičné. Majú podobu poštovej známky (no nie je to len kúsok papierika, ale „prístroj” s 2-ročnou zárukou) a možno ich nosiť nalepené buď na remienku alebo sa dajú nalepiť kdekoľvek len chcete.

9.jpg

V poslednom čase sa čoraz viac ľudí snaží o ekologické správanie. Tomu podlieha aj móda. A hodinky veru tiež nezaostávajú. Ide o ekologické hodinky vyrobené z dreva. No nie hocijaké drevené hodinky musia byť zároveň ekologické. Hodinky značky WeWood však zaručene takéto sú – materiálom je prírodné drevo a hodinky sú vyrobené bez akýchkoľvek umelých a toxických látok. Výrobca dokonca sľubuje, že za každé zakúpené hodinky zasadí jeden strom.

10.jpg

Ďalšími unikátnymi hodinkami sú napr. hodinky ako zámok, značky Hermes s názvom Kelly Watch. Majú podobu visiaceho zámku upevneného na koženom remienku a sú skôr pre tých, ktorí si môžu dovoliť siahnuť hlbšie do vrecka…

11.jpg

Na určenie presného času potrebujeme dva hlavné údaje – hodiny a minúty. Hodinky spravidla ukazujú oba údaje, no existujú aj hodinky, ktoré majú dve samostatné časti a na stanovenie presného času potrebujete obe časti. Ide o „Dvojdielne“ hodinky, ktoré majú dva samostatné náramky, ktoré ukazujú čas pomocou malých svetelných LED bodiek. Hodinky sa dajú nosiť na jednom zápästí, alebo je možné ich rozdeliť na obe ruky, prípadne si ich môžete rozdeliť s partnerom, ktorého máte vždy po ruke:-).

Špeciálnymi hodinkami sú napr. aj potápačské hodinky, hodinky s chronografom alebo s tourbillonom, či pilotské hodinky (bližšie info:http://zaujimavosti-svet.net46.net), ktoré sú špeciálne vyrobené na extrémne podmienky.

letecké hodinky

Gumený boom

Veľmi rozšíreným trendom, ktorý dnes zaplavuje pulty skoro všetkých hodinárstiev sú hodinky vyrobené gumy. Najväčšími rivalmi sú dve značky – Silic a Toolate. Najväčším rozdielom je, že Toolate prináša len digitálky, pričom Silic ponúka ručičkové aj digitálne hodinky. Obe sú však zo silikónového materiálu, vďaka, ktorému sú elastické, flexibilné, vodeodolné a ultraľahké. Vyrábajú sa vo všakovakých farebných prevedeniach od výmyslu sveta. Sú úplne prispôsobené ruke, pohybom zápestia, čiže máte pocit akoby ste na ruke ani nič nemali. Všetky Toolate hodinky v tme i fosforeskujú no a samozrejme Silic ponúka i tieto varianty.

webová stránka Silic: http://www.silikonovehodinky.sk/

13.jpg

webová stránka Toolate: http://www.too2late.sk/hodinky/

14.jpg

Trendy v hodinkách sa menia tak isto ako v celej móde. Hlavne ide o vec vkusu. Klasika je niekedy na nezaplatenie, preto kožené remienky nikdy nevídu z módy, niekedy s väčšími a niekedy s menšími nápaditými obmenami. Náramky z rôznych drahých kovov sú tiež zárukov, pretože tu sa hodinky stávajú vyslovene šperkom. Materiálnom a dizajnom sa dnes už medze nekladú a často platí čím zvláštnejšie, tým pútavejšie a tým pádom aj vyhľadávanejšie.

15.jpg

16.jpg

lego hodinky

Čistenie hodiniek, ktoré sú šperkom

Všeobecne platí, že keď do malého pohárika dáte studenú vodu, lyžičku octu a trochu saponátu, šperky do roztoku ponoríte, necháte ich cez noc odstáť a ráno ich opláchnete studenou vodou a osušíte fénom, budú ako nové!

Strieborné šperky najskôr umyte v roztoku saponátu, potom natrite zmesou čpavku a kriedy. Nechajte zaschnúť a napokon vyleštite mäkkou handričkou.

Bronz získa opäť lesk ak ho očistíme roztokom pripraveným z jedného dielu oleja a jedného dielu octu.

Chróm sa dá vyčistiť tak, že na jemnú handričku nasypeme múku a chróm ňou vyutierame. Aby lesk vydržal, natrieme predmet tenkou vrstvou domácej vazelíny.

Drahé kamene ľahko vyčistíme a navrátime im pôvodný lesk, ak ich ponoríme do liehového kúpeľa a potom vyleštíme kúskom flanelu. Účinné je aj čistenie hubkou namočenou vo vode s trochou octu. 

Šperky z mosadze je dobre čistiť čistým alkoholom alebo čpavkom. Nechajte pôsobiť približne 5 minút a potom vyleštite mäkkou handričkou. Mosadz vlhkosťou trpí. Môžete tomu predísť tak, že šperk ešte kým je nový, natriete jemnou vrstvičkou priesvitného laku.

A malý tip: černeniu striebra v šperkovnici zabránite ak do nej uložíte kúsok kriedy.

Vodotesnosť alebo ako si neutopiť hodinky…

Ak sa chytáte ísť na plaváreň či k moru a chcete sa kúpať s hodinkami, radšej si pred tým zistite či sú naozaj vodotesné a hlavne do akej miery. Ako prvé je naozaj dôležité zistiť, aký stupeň vodotesnosti vaše hodinky majú. Tento údaj nájdete na spodnej časti ciferníku hodiniek. V prípade že je vygravírovaný údaj slabo viditeľný použite lupu. Nájdete niečo z nasledovných údajov:

19.jpg

water resistant – water resistant 3ATM- water resistant 30m
water resistant – water resistant 5ATM- water resistant 50m
water resistant – water resistant 10ATM- water resistant 100m
water resistant – water resistant 20ATM- water resistant 200m
a vyššie

1.water resistant – water resistant 3ATM- water resistant 30m
Tento stupeň vodotesnosti je väčšinou označený len water resistant ale niekedy je vygravírovaný aj údaj 3ATM poprípade 30m. Hodinky s takouto vodotesnosťou nie sú vodotesné, ale len vode odolné. A už vôbec nie do hĺbky 30m ako sa mnohí domnievajú. Vode odolné hodinky sa môžu používať iba v styku s tečúcou vodou( napr. umývanie rúk, sprchovanie atď.) a nie v priamom styku s okolitou vodou, čo znamená, že na ne nesmie pôsobiť priamy okolitý tlak vody.

Hodinky Dolce Gabbana DW0327 s vodotesnoťou 30m

2. water resistant – water resistant 5ATM- water resistant 50m
Tento stupeň vodotesnosti je vhodný hlavne pre ľudí, ktorí chcú hodinky používať na plávanie. Avšak len na plávanie, nie potápanie. Čiže ani nádychové potápanie pre takéto hodinky nie je vhodné, preto väčšina výrobcou tento stupeň vodotesnosti ani nemá v ponuke a preskočia rovno na 10ATM hodinky.  

3. water resistant – water resistant 10ATM- water resistant 100m
Hodinky s vodotesnosťou 10ATM sú vhodné na šnorchlovanie, respektíve nádychové potápanie. Od tejto kategórie vyššie sa väčšinou používajú šróbovacie korunky (nastavovacie otočné tlačítko na čas a dátum poprípade chronograf) a šróbovacie viečka (spodná časť púzdra).  

Hodinky Sector Dive Master s vodotesnosťou 100m

4. water resistant – water resistant 20ATM- water resistant 200m
Hodinky tejto kategórie sú vhodné na rekreačné prístrojové potápanie do hĺbky približne 40m.

5. NAD water resistant – water resistant 20ATM- water resistant 200m
Vhodné na technické potápanie približne do 100m hĺbky.

Ceny a značky

Cena kúpy hodiniek v kamennom obchode v porovnaní s kúpou cez internet sa líši len minimálne. Rozhodujúcim faktorom je niekedy výška poštovného. No ak si zaumienite, že hodinky, ktoré ste si vybrali na internete chcete hneď, môže vás to vísť niekedy ešte drahšie,pretože by ste museli ďaleko cestovať. Často sa totiž stáva, že keď si už aj vyberiete hodinky, v hodinárstve kde majú aj vami zvolenú značku hodiniek, daný tip nemajú hmotne a musia ho objednávať. Hodinky sa dnes dajú kúpiť aj naozaj lacno, ale značka už niečo stojí.

Abecedný zoznam niektorých hodinárskych značiek: http://www.anohodinky.sk/osobnefinancie/5-ZAUJIMAVOSTI/12-Vybrane-znacky-hodiniek