Archív

Zelenina z balkóna

Ako dieťa som zbožňovala prácu v našej záhrade, ktorá bola vždy pre mňa dokonalým relaxom. Keďže som bola nútená presťahovať sa do mesta, kde nebolo možné mať záhradu, musela som nájsť iné riešenie. Jediným vhodným riešením, ktoré prichádzalo v úvahu bolo pestovanie zeleniny na balkóne. S pestovaním zeleniny v kvetináčoch som sa stretla na dovolenke v Taliansku. Priamo pred vchodom do domu boli veľké črepníky, v ktorých neboli kvetiny, ale paradajky, baklažány alebo uhorky. Nefalšovanou výhodou pestovania rastlín na uzavretom balkóne je fakt, že zeleninu tam môžete pestovať takmer celý rok. Tento spôsob pestovania je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Dôležité je pamätať na jedno: Musíte využiť priestor od podlahy až po strop balkóna.

Čo môžete na balkóne pestovať?
Na balkóne môžete pestovať takmer každý druh zeleniny a kvetín. Najvhodnejšie však sú paradajky, paprika, fazuľa, cuketa, baklažán, cibuľa, hlávkový šalát, jarné cibuľky, cesnak, brokolica, mrkva, špenát, reďkovky, jahody a akékoľvek bylinky. Rôzne druhy šalátov môžete pestovať v priebehu celého roka. Veľkosť nádoby na pestovanie (kvetináča) sa líši od druhu pestovanej rastliny. Paradajky vyžadujú kvetináč hlboký 20 – 30 cm, na pestovanie papriky budete potrebovať kvetináč hlboký len 15 cm s priemerom približne 18 cm. Ak máte uzatvorený balkón na stenách alebo mrežiach na vašom balkóne môžete pestovať hrach alebo fazuľu.

paprika.jpg

Čo budete k vytvoreniu záhrady na balkóne potrebovať?
Potrebujete dostatočné množstvo nádob s dostatočným priestorom pre koreňový systém pestovaných rastlín. Zámerne uvádzam pojem nádoba, pretože vôbec nemusíte pestovať rastliny v klasických kvetináčoch. Môžu to byť rôzne vedierka alebo iné nádoby. Dôležité je zistiť, kde na balkóne máte najviac slnka. Niektoré druhy pestovaných rastlín, resp. zeleniny je náročnejšie na množstvo slnka ako iné. Ak vám na balkón tieni susedný panelák, rastliny, vyžadujúce veľké množstvo slnka, pestovať nemôžete. Rastliny v priemere potrebujú 4 – 5 hodín „slnečných lúčov“ denne. Pri zohľadnení tohto faktu môžete pri ukladaní nádob a kvetináčov plne využiť vašu fantáziu. Je dobré, keď si vytvoríte orientačný nákres rozmiestnenia jednotlivých nádob s rastlinami. Nezabudnite na jednoduchý prístup k jednotlivým nádob kvôli zavlažovaniu a zberu dozretých plodov. Ak vám to dovoľuje veľkosť balkóna, môžete si vytvoriť „kút“ na sedenie. V prípade, že si neviete poradiť, neváhajte navštíviť záhradkárstvo.

Ak na naplnenie nádob použijete starší resp. použitý substrát, na zvýšenie úrodnosti môžete použiť syntetické hnojivo. Nezabudnite takúto pôdu dobre prekypriť. Syntetické hnojivá však používajte len v krajnom prípade.

Nezabúdajte na zavlažovanie
Pri sadení akejkoľvek zeleniny do črepníkov naplňte spodnú časť črepníka štrkom, tým sa zlepší odvodňovanie rastlín. Každý črepník by mal mať na dne niekoľko otvorov, ktoré slúžia na odtekanie prebytočnej vody. Rastliny je potrebné zavlažovať primeraným množstvom vody každý deň. Aby ste mali istotu, že rastliny majú dostatok vlahy, použite vlhkomer.

bazalka.jpg

Choroby a škodcovia
V prípade, že máte rastliny príliš na husto, hrozí napádanie rastlín škodcami. Je preto dôležité, aby ste takejto záhradke venovali naozaj veľkú pozornosť. V prípade napadnutia rastliny škodcom alebo chorobou, rastlinku primeraným spôsobom ošetrite, alebo v krajnom prípade odstráňte. Vyhnete sa tak šíreniu „nákazy“. Dobrou správou je, že škodcovia ako napríklad slimáky vaše rastliny neohrozia.

Pestovanie zeleniny na balkóne je vynikajúcou alternatívou pre záhradkárov, ktorým chýba záhradka. Pre dosiahnutie maximálnej úrody je potrebné udržiavať dostatočnú vlhkosť, zabezpečiť potrebné množstvo živín a nároky na priestor požadované jednotlivými druhmi rastlín.