Archív

Bio ako spôsob života

Bio ovocie a zelenina, bio mlieko a mliečne výrobky, jednoducho biopotraviny sú dnes veľmi obľúbené medzi ľuďmi, ktorí sa snažia o zdravý životný štýl. No nie je to len strava, ktorá môže byť bio, ale aj množstvo ďalších vecí, ktoré každodenne používame. Bio je pre niektorých ľudí vlastne spôsob života. A ako taký „bioživot“ vyzerá?

flickr/ep.Sos.de *** flickr/ep.Sos.de

Biopotraviny

Biopotraviny sú také potraviny, ktoré sú vyrobené bez použitia rôznych umelých chemických prísad a pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva. To znamená, že pri pestovaní sa nepoužívajú pesticídy ani iné „vylepšovače“, ale celý proces je úplne prirodzený bez chemických zásahov.
Biopotraviny boli kedysi skôr obmedzené na ovocie a zeleninu v bio kvalite. V dnešnej dobe sa ale v takejto kvalite bez ťažkostí dajú zohnať takmer všetky bežné potraviny od pečiva až po mäso, mlieko či sladkosti.

Výhody a nevýhody biopotravín
Výhodou biopotravín je bezpochyby fakt, že menej zaťažujú organizmus, nakoľko v nich nie sú obsiahnuté chemické konzervačné látky, umelé farbivá a iné neprirodzené prímesi.
I keď sú biopotraviny vhodné a prospešné na konzumáciu pre všetkých ľudí, obzvlášť veľký význam majú u detí. Práve detský organizmus je veľmi citlivý a ak sa deti stravujú nezdravo, má to negatívny dopad na ich vývoj a neskorší život.
Dnes sa biopotraviny dajú zohnať takmer v každom supermarkete, kde už fungujú aj menšie či väčšie oddelenia takýchto potravín. Okrem toho ich kúpite v špecializovaných predajniach alebo na internete. Ovocie, zeleninu, mäso, mlieko a mliečne výrobky sa zasa dajú kúpiť aj na nejednej eko farme.
Nevýhodou môže byť vyššia cena biopotravín. Ceny bývajú rôzne najmä v závislosti od výrobcu a niekde je cenový rozdiel výrazný, inde to až také hrozné nie je. Tak napríklad biely bio jogurt s obsahom cca 150g zvyčajne stojí okolo 0,40-0,50 Eura, pričom taký istý jogurt bez bio pôvodu môže stáť zhruba 0,30 Eura.
Veľa závisí aj od toho, kde bio výrobky kupujete. Zvyčajne býva cena bio výrobkov (zelenina, ovocie, mliečne výrobky či mäso) priaznivejšia, ak ich zákazník kupujete priamo z eko farmy než v nejakom obchode.

flickr/epSos.de *** flickr/epSos.de

Bio oblečenie

Okrem potravín bio trend prenikol aj do iných oblastí nášho každodenného života. Čoraz častejšie si môžete v obchodoch s oblečením kúpiť bio oblečenie. Ide o odevy vyrobené z organicky pestovanej bavlny či iných prírodných materiálov. Možno sa pýtate, aký to má význam. Bio oblečenie je čisté, tým máme na mysli, že neobsahuje žiadne škodlivé farbivá a chemické látky, ktoré by mohli škodiť ľudskému zdraviu. Niektoré textílie sa totiž farbia alebo vylepšujú použitím rozličných chemikálií, z ktorých mnohé majú škodlivý potenciál pre zdravie. Bio oblečenie je farbené prírodnými farbivami a pri pestovaní bavlny sa nepoužívajú žiadne pesticídy a iné hnojivá, ktoré by mohli zostávať v tkaninách a škodiť nám. Súčasná doba priniesla širokú ponuku bio oblečenia od spodnej bielizne, cez tričká a nohavice až po topánky.
Takéto veci kúpite či už na internete, ale tiež v rôznych známych obchodoch, ktoré popri bežnom oblečení majú aj oddelenie s bio oblečením.

Výhody a nevýhody bio oblečenia
V bio oblečení sa pokožka neparí, tieto materiály sú veľmi príjemné aj k tej najcitlivejšej pokožke. Takéto odevy z bio materiálov sú vhodné aj pre ľudí trpiacich ekzémom, keďže organicky pestované textílie nedráždia pokožku.
Medzi hlavné nevýhody bio oblečenia patrí ešte stále trošku horšia dostupnosť. I keď sa postupne objavuje aj v rôznych obchodoch s odevmi, výber nie je taký široký. Niečo sa dá kúpiť aj cez internet, avšak výber je aj v tomto prípade značne obmedzený.
Nevýhodou je aj vyššia cena bio oblečenia. Napríklad obyčajné jednofarebné detské tričko s krátkym rukávom z bio bavlny kúpite za 10-15 Eur, pričom také isté „nebio“ tričko vás vyjde o polovicu i viac lacnejšie. V tomto smere sa oplatí vystihnúť rôzne akcie a zľavy na bio oblečenie, kedy sa dajú kúpiť naozaj kvalitné bio veci za dobré ceny.

flickr/humboldthead *** flickr/humboldthead

Bio kozmetika a čistiace prostriedky

Teraz si vezmime na mušku kozmetiku. Používame ju v rôznej miere každý deň. Pritom kozmetické výrobky sú v podstate zložené z množstva chemických látok, z ktorých nie všetky sú pre nás prospešné. Dnešní ľudia si už našťastie môžu vyberať aj bio kozmetiku. Tá zaručuje svoj prírodný pôvod a je bez obsahu umelých chemických látok. Môžete si kúpiť bio kozmetiku od výmyslu sveta vrátane dekoračnej kozmetiky pre ženy, detských kozmetických výrobkov až po zubné pasty.
Na upratovanie a udržiavanie čistoty v domácnosti nemusíte používať len klasické chemické čističe. Aj v tomto smere sa už celkom zabýval trend bio a tak si možno zadovážiť čističe na rôzne účely v bio kvalite, teda čisto prírodné, ktoré nezaťažujú prírodu a neškodia nášmu zdraviu.

Výhody a nevýhody bio kozmetiky
Bio kozmetika má najväčšiu výhodu v tom, že neobsahuje potenciálne nebezpečné chemické látky.
Ako konzervačná látka je zvyčajne použitý alkohol, čo však môže citlivej pokožke prekážať a viac ju vysúšať. Niektorým osobám teda prírodná bio kozmetika vyhovovať nemusí. Problémom môžu byť aj, hoci bio a prírodné, vonné esenciálne látky, ktoré dráždia citlivú pokožku.
Bio kozmetika býva spravidla o niečo drahšia ako konvenčná kozmetika, ale veľa záleží od konkrétnej značky. Jednou z lacnejších značiek certifikovanej bio prírodnej kozmetiky je značka Alverde a kúpite ju v sieti dm-drogérií. Produkty značky Alverde majú porovnateľnú cenu s bežnými kozmetickými výrobkami.
Inak je bio kozmetika skutočne o dosť drahšia. Napríklad bio pleťové vody stoja okolo 10 Eur a viac, pričom bežná pleťová voda s rovnakým obsahom sa dá kúpiť hoci aj za 2 Eurá. Opäť však veľa závisí od konkrétnej značky.
Pre ženy, ktoré si zvyknú kupovať luxusnejšie kozmetické výrobky vo vyšších cenových kategóriách, nie je ale bio kozmetika až taká cenovo náročná, respektíve ceny sú tu porovnateľné.
Pri bio čistiacich prostriedkoch je asi najväčším problémom vyššia cena (neraz stojí nejaký bio čistič aj raz toľko ako jeho „nebio“ konkurencia), ale tiež pomerne zlá dostupnosť. Väčšina bio čističov sa dá kúpiť len cez internet, takže k cene si treba pripočítať zvyčajne aj poštovné a balné.

Ďalšie bio veci

Niektoré mamičky tiež používajú pre svoje deti bio plienky. Buď ide o jednorázové plienky zo 100% prírodných a rozložiteľných materiálov, alebo látkové plienky z organickej bavlny či iných bio textílií.
Takéto plienky nie sú bielené chlórom a sú k pokožke dieťaťa jemnejšie ako klasické plienky. Okrem toho sú mäkké a príjemné na dotyk. Veľkou výhodou, ako jednorázových tak aj bio látkových plienok je fakt, že nepredstavujú záťaž pre životné prostredie, nakoľko sú 100% rozložiteľné.
Nevýhodou je opäť o trošku vyššia cena. Keď to však vezmeme z pohľadu zdravia a životného prostredia, tých pár Eur navyše sa už nebude zdať ako priveľká prekážka.
Navyše, látkové plienky z bio materiálov sa používajú opakovane, takže v konečnom dôsledku sú finančne menej náročné ako neustále kupovanie jednorázových plienok. Nevýhodou však je vyššia počiatočná investícia, keďže si treba nakúpiť základnú výbavu takýchto plienok, čo vás môže stáť okolo 700-800 Eur.

Keď už sme pri deťoch, spomeňme aj bio hračky, ktoré predstavujú najmä rôzne textilné hračky z organickej bavlny alebo iných bio materiálov.
Pri týchto hračkách máte istotu, že dieťa sa hrá s prírodnými materiálmi, ktoré ho neohrozujú. Bio hračky sa zatiaľ dajú kúpiť skôr len na internete a v špecializovaných predajniach, čiže s dostupnosťou to nie je až také ružové. Rovnako tak mnohých odrádza vyššia cena oproti klasickým hračkám.

Bio môžu byť aj dámske menštruačné pomôcky ako vložky či tampóny. Tie sú jemnejšie k pokožke, nedráždia ju a okrem toho sú aj 100% rozložiteľné, takže nezaťažujú prírodu. Už klasickou nevýhodou je vyššia cena v porovnaní s bežnými výrobkami tohto druhu. Napríklad za 12 kusov bio tampónov zaplatíte okolo 4 Eurá a za balenie 16-tich bežných tampónov cca 2,20 Eura.

Bio výživa má určite význam nielen pre zdravie človeka, ale aj pre zvieratá. Preto sa dnes možno stretnúť aj s ponukou bio granúl alebo bio konzerv pre psy či mačky. U nás je ale zatiaľ sortiment takýchto výrobkov pomerne slabý a ďalšou nevýhodou je opäť finančná stránka bio krmiva pre zvieratá.

Má to zmysel?

O tom, či „bioživot“ má zmysel je ťažké polemizovať. Niektorí ľudia to berú len ako zbytočne vyhodené peniaze, keďže všetko, čo sa pýši označením bio je spravidla aj o niečo drahšie. Druhá skupina ľudí však bio výrobky z rôznych oblastí života považuje za dlhodobú investíciu do svojho zdravia a je to pre nich spôsob, ako sa vyhnúť rôznym nástrahám dnešnej na chemikálie bohatej doby.

Zoznam internetových obchodov s biopotravinami a iným bio tovarom:
http://www.bio-obchod.sk/
http://www.slnecnica.sk/
http://www.naturshop.sk/
http://www.biologika.sk/