Archív

Skarifikácia (rozhovor)

Skarifikácia je pre mnoho ľudí pomerne neznámym javom, napriek tomu však ide o starú techniku zdobenia kože. Pojem skarifikácia je odvodený od anglického slova „scarification“ a v preklade znamená jazvenie.

Pomocou skarifikácie možno na koži vytvoriť rôzne obrazce podobne ako pri tetovaní. Na vytvorenie jaziev sa používajú dva spôsoby – buď je to vypaľovanie (branding) alebo rezanie (cutting). Pomocou skarifikácie vzniknú na tele jazvy , ktoré vytvárajú rôzne obrazce.
skarifikácia *** skarifikácia

Ako sme už spomenuli, ide o starú techniku zdobenia tela, ktorú poznajú mnohé kultúry. V niektorých kmeňoch sa takto ľudia označovali, pretože verili, že jazvy majú moc ochrániť ich pred rôznymi chorobami.
U ľudí s tmavou farbou pokožky je skarifikácia obľúbená aj preto, že tetovanie nie je na takejto tmavej pokožke dostatočne viditeľné, takže zjazvenie vynikne lepšie.

skarifikacia1.jpg

Skarifikácia je ale pomerne populárna aj medzi bežnými ľuďmi dnešnej doby. Tetovanie je síce jedna vec, no je možno už trochu okukané a nudné. Ľudia, ktorí chcú niečo originálne, môžu zvoliť práve skarifikáciu. Pri jazvení kože dochádza údajne k vylučovaniu endorfínov, čo sú hormóny šťastia, takže aj samotný proces jazvenia môže byť vnímaný ako nejaký príjemný rituál.
Aj keď sa môže skarifikácia javiť ako nebezpečná technika, ak sú dodržané prísne hygienické podmienky, nemalo by hroziť nebezpečenstvo. Oproti tetovaniu je napríklad skarifikácia šetrnejšia v tom smere, že jazvy si vytvorí telo samotné a netreba teda pridávať atrament na sfarbenie. Okrem toho vyrezávanie neprebieha hlbšie pod kožou, ako je to pri tetovaní, teda oboje sa deje v rovnakej hĺbke.

Ak by ste mali záujem o skarifikáciu, u nás sa jej zatiaľ nevenuje až tak veľa profesionálov. Jedným zo štúdií, ktoré vykonáva aj jazvenie (ale aj mnoho ďalších zaujímavých spôsobov zdobenia tela), je napríklad tetovacie a piercing štúdio Body Gallery.
Na nasledovné otázky o skarifikácii, ako aj ďalších oblastiach „body-artu“ nám odpovedal pracovník štúdia Body Gallery, Braňo.

1. Vaše štúdio vykonáva okrem tetovania aj skarifikáciu. Kedy ste s tým začali a čo vás k tomu viedlo?
Skarifikácii sme sa začali venovať už v podstate veľmi dávno. Bolo to ešte v čase, keď som pracoval v inom štúdiu. Dnes je to nejakých 5 rokov. Keďže ma jazvenie samého zaujalo,dávno som si dal urobiť aj môj prvý cutting. No a keďže som piercer a nemám ďaleko od takýchto činností – teda hranie sa s ľudským telom a kožou, tak som sa rozhodol, že keď niekto bude mať záujem, skúsim to. Samozrejme, netrvalo dlho a objavil sa prvý záujemca, a tak som mal možnosť si to aj vyskúšať (predtým som sa bol pozrieť, ako to robia napríklad v Čechách, preštudoval som dostupnú literature, atď.). Dopadlo to dobre.
S vypaľovaním to prebiehalo približne rovnako. Samotný popud, prečo práve ja by som také niečo mal robiť, vychádza z toho, že náplňou mojej práce je robiť ľudí šťastnými v oblasti tela a jeho skrášľovania. No a keďže som sa na to cítil (aj cítim) a vedel som, že je to najmä o tom naučiť sa pracovať so skalpelom, rozhodol som sa, že idem do toho.

skarifikacia3.jpg

2. Je o tento spôsob zdobenia kože u nás veľký záujem?
Otázka je, čo je to veľký záujem. Ale keď to porovnáme napríklad s tetovaním, tak rozhodne je o skarifikáciu záujem omnoho nižší. Skarifikácia je jedinečný spôsob skrášľovania a myslím, že to nikdy nebude mainstreemový smer. Pre niekoho je to proste príliš. Čo je zaujímavé je fakt, že ľudia, ktorí majú záujem o skarifikáciu, nie sú akoby „z jedného vreca“. Ide o ľudí od „dark metalovej“ subkultúry až po podnikateľov a manažérov. Stále ale treba povedať, že je to pár ľudí, možno tak dvaja do mesiaca.

3. Na prvý pohľad vyzerá skarifikácia poriadne nebezpečne. Je to naozaj bezpečná technika?
Možno vyzerá, ale skarifikácia nie je o nič nebezpečnejšia ako tetovanie. V princípe ide o porušovanie povrchu pokožky na ploche. A to isté sa deje pri tetovaní. Dôležitá je starostlivosť po zákroku. Ak si klient dáva pozor a riadi sa našimi radami, tak je to úplne bezpečné. Ak je ale opak pravdou, tak sa klient vystavuje nebezpečenstvu infekcie.

4. Aké problémy sa môžu objaviť, ak by nám skarifikáciu robil nie veľmi skúsený odborník v tomto smere?
Môže sa jednoducho stať, že to nebude vyzerať dobre, teda buď sa to zjazví veľmi alebo naopak málo a jazva nezostane. Toto je však veľmi zložité, lebo veľa závisí od vášho tela. Každý má inú hojivosť a kým mne sa rany hoja veľmi dobre (takže mám tendenciu, že mi jazvy nezostávajú), inému sa môžu jazvy tvoriť veľmi ľahko. To je riziko z tej vizuálnej stránky. Zo zdravotného hľadiska je tu ale riziko infekcie. Ak sa jazvenie nerobí v čistých a na to upravených podmienkach, jednorazovými sterilnými nástrojmi, môže dôjsť k zaneseniu infekcie. Dobré tattoo a piercing štúdio by malo byť hygienicky absolútne čisté. Malo by pripomínať ordináciu alebo operačnú sálu.

5. Čo podľa Teba vedie ľudí k tomu, aby si nechali na tele vytvoriť obrázky v podobe jaziev?
Myslím, že je to veľmi subjektívne a každý má ten dôvod trochu iný. Od obyčajného chcenia mať ozdobu a teda vizuálne skrášliť telo, cez nejaké vnútorné pohnútky, až po vytváranie si spomienok a pripomienok v podobe obrázkov z jaziev. Sú to také isté motívy ako pri tetovaní.

6. Už len pri slove „jazvenie“ behá niektorým ľuďom mráz po chrbte. Ako veľmi to bolí?
Čakal som, kedy príde táto otázka, no je to veľmi jednoduché. Rezanie, teda cutting, bolí asi tak ako tetovanie. Niektorí zákazníci tvrdia, že ešte menej. Pri vyrezávaní tiež platí, že linky bolia viac ako vyfarbovanie. Pri pálení, teda brandingu, sa používa nahriate teleso. Okamžite pri dotyku s kožou v dôsledku vysokej teploty sú vlastne bunky kože mŕtve, čiže to nebolí, pretože nezostane nič, čo by mohlo bolieť. Branding bolí neskôr, keď zareagujú ďalšie vrstvy kože a okolie.

7. Čo by si odporučil človeku, ktorý skarifikáciu zvažuje?
Odporúčal by som, aby sa poriadne zamyslel nad motívom. Keďže sa vytvorí jazva, tak sa to nedá „pretetovať“, čiže ten motív tam zostane navždy. Treba pritom myslieť na to, že skarifikáciou sa dajú kvalitne vytvárať len pomerne jednoduché motívy. Keďže telo si jazvy trošku formuje a nie vždy sa vyvinú na milimeter presne. Ako dobrý nástroj pre inšpiráciu poslúži internet, kde sa dajú nájsť množstvá obrázkov už hotových a zahojených skarifikácií. Tam možno vidieť, aké náročné veci sa dajú robiť.
Ďalej sa treba zamyslieť nad umiestnením. Jeden pohľad z estetického hľadiska a druhý z toho spoločenského. Totiž dať si spraviť jazvu na viditeľné miesto trochu mení pohľad a prístup spoločnosti a môže to človeku „zatvoriť nejaké tie dvere“. Aj keď sa prístup spoločnosti k skarifikácii zlepšuje, stále to je pomerne zle akceptované. Z toho dôvodu si vyžadujeme osobné konzultácie so zákazníkmi, kde sa rozprávame aj o týchto aspektoch. Môže sa stať, že si to zákazník rozmyslí, prípadne že my odmietneme zákrok vykonať (napríklad keď príde študent, ktorých nikdy nepracoval a chce jazvy na predlaktie, tak sa dohodneme, že príde o niekoľko rokov). Predsa len jazva je trochu niečo iné ako tetovanie (i keď tetovanie je vlastne tiež jazva).
Ďalšia vec je výber „umelca“, teda toho, kto skarifikáciu urobí. Treba si pozrieť už urobené práce. Väčšinou platí, že čím skúsenejší, tým lepšie.
Posledným, ale veľmi dôležitým kritériom je miesto, kde vám skarifikáciu urobia. Mám teraz na mysli konkrétne štúdio. Tu ide o hygienu a aby to miesto bolo na takéto úkony prispôsobené.

play piercing *** play piercing

8. Okrem tetovania a skarifikácie sa vaše tetovacie štúdio venuje aj iným veciam. Môžeš nám ich v skratke opísať?
Máme taký projekt, ktorý sa volá „Extreme session“. Okrem tetovania a piercingu robíme už spomínanú skarifikáciu . Tiež radi robíme takzvaný play piercing (buď len napichávanie ihiel, zväčša pre zážitok, alebo „korzety“, čiže umiestňovanie krúžkov pod kožu ako pri piercingu, ktoré sa potom prepletú napríklad stužkou). Vznikne tak extravagantný módny doplnok, ktorý je priamo spojený s vaším telom. Je to však dočasná vec, trebárs na večer. Viac ako 12 hodín ho neodporúčame, je to totiž nezahojiteľné.
Ďalej sa venujeme osobitne „Susspension“ – to je vešaniu ľudí na háky za kožu. Tu ide hlavne o zážitok. Každý človek má z toho niečo iné, ale čo spája všetkých je fakt, že je to veľmi silný a jedinečný zážitok (niečo ako zoskok s padákom).
Ďalšou oblasťou je „Subdermal implant“, čiže podkožné implantáty. Je to trvalá forma body modifikácie. Pod kožu sa umiestni teliesko z bioakceptovateľného materiálu, ako teflón či silikón. Možno to prirovnať k prsným implantátom, akurát tieto telieska majú rôzne tvary a umiestňujú sa na ruky, hruď, hlavu a podobne.
Tiež sa venujeme špecialitám ako „Tongue Split“, teda rozdeľovanie jazyka. V tomto prípade prerežeme časť jazyka na dve časti, čím vznikne takzvaný hadí jazyk. Ide tiež o trvalú formu modifikácie tela
Toto všetko sú formy, kde už niečo robíme priamo klientom. Okrem toho však nezabúdame ani na zvedavcov, komunitu a vzdelávanie. Robíme takzvané „Freak Friendly Party“, kde možno vidieť vešanie na háky (susspension), play piercing a iné veci naživo. Občas robíme aj prednášky a diskusie na rôzne témy ohľadom „Body Artu“ a modifikácií, ako aj premietanie filmov s touto tematikou. No a radi robíme aj osvetu cez médiá (ako aj v tomto prípade).

susspension.jpg

Všetko, čo robíme alebo sme robili, nájdete na našich stránkach:
www.bodygallery.sk
www.facebook.com/bodygallery

Za rozhovor ďakujeme Braňovi z tetovacieho a piercing štúdia Body Gallery.
Foto: www.bodygallery.sk