Nudili ste sa už niekedy v dlhom rade na úrade? Alebo musíte čakať na autobusové spojenie aj polhodinu? Sedíte v čakárni u lekára a je vám jasné, že to bude na dlho? Človek si pomyslí, keby som tu mal aspoň knižku. Ak sme na dlhé čakanie pripravení, tak sa zásobíme časopismi alebo novinami. Ak sme také niečo nepredpokladali, máme smolu. Alebo nie. Možno sa stačí poobzerať a na stolíku medzi letákmi, alebo na parapetnej doske, alebo na lavičke na zastávke, nejaká knižka je. Otvoríme ju a dozvieme sa o…
O projekte Knihobežník. Knihobežník je spojenie čítania s hľadaním kníh. Kdekoľvek na Slovensku, na podobných miestach, aké sme vymenovali v úvode, sú rozmiestnené knihy. Na úvodnej strane majú nalepené informácie o projekte. Sú to pravidlá, ktorých sa máte pridŕžať, ak sa chcete stať súčasťou projektu. To znamená, že si knihu vezmete. Doma si na stránke www.knihobeznik.sk nájdete mapku rozmiestnených kníh a nahlásite, že tú vašu nájdenú knihu máte vy a nie je momentálne k dispozícii. Po prečítaní je na vás, aké miesto pre ňu zvolíte. Znovu však toto miesto treba nahlásiť a zaznačiť na mape.
Tento spôsob vypožičania je veľmi zábavný a chytľavý. Na mapke www.knihobeznik.sk/mapa si môžete vyhľadať titul, ktorý by ste si chceli prečítať a môžete za ním vycestovať. Alebo si prezrite vaše okolie a budete prekvapení, že ste si nikdy nevšimli knihy na miestach, okolo ktorých dennodenne chodíte. Zároveň sa z vás stanú kronikári, pretože na stránke kníhkupectva má každá knihu svoju históriu, ktorú píšu čitatelia. Jedná sa o informácie, kde knihu našli, ako sa im páčila, kam ju posunuli. Takto vznikli postupne kategórie ako – kniha, ktorá prekonala najväčšiu vzdialenosť. Či kniha, ktorá bola najviac čítaná atď.
Ak máte rozsiahlu knižnicu a chcete sa o ňu podeliť s ostatnými, môžete venovať niektoré tituly do projektu. Zaregistrujete sa a ponúknete svoje knihy. Obratom dostanete nálepky na označenie kníh a potrebné informácie ako postupovať. Dokonca vám pritom pomôže aj video.
[* youtube:BHm8TNU8USs *]
Sklamaním samozrejme je, keď si vyhliadnete knihu na mape, prídete na miesto a kniha tam už nie je. Znamená to, že ju našiel niekto pred vami a ešte ju nezahlásil. To je ten lepší prípad. Ešte sa k nej môžete dostať. Horšie je, keď je kniha na mape vyznačená viac ako mesiac a my vieme, že sa na tom mieste už nenachádza. V tom prípade, je nutné nahlásiť knihu ako stratenú. To je taká smutná úloha. Možno sa zas niekde objaví.
Dúfam, že vás tento spôsob vypožičiavania si kníh zaujal a skúsite si na stránke pozrieť, aká knižka by sa vám páčila. Verím, že bude stáť za to, prečítať si nielen príbeh v nej, ale aj príbeh o nej. Toho druhého príbehu ste spolutvorcom aj vy. Tak veselé čítanie.
Zanechať odpoveď