Archív

Skákacie topánky ako šialená adrenalínová zábava

[* skakacietopanky.jpg .(Skákacie topánky) <]Tak trochu neobvyklou zábavkou a zároveň čiastočne adrenalínovým športom môžu byť pre nadšencov neobvyklých zábaviek skákacie topánky. Tie vám dovolia preskakovať autá, bránky susedom, vyskočiť kľudne aj niekomu do okna, rovnako tak ako môžu poslúžiť aj ako dôvod návštevy chirurgie. Napriek podivnému názvu naozaj nejde o žiadne šialené pružiny, aké poznáme z animovaných rozprávok zo štúdia Hanna-Barbara. Poweriser je priamo značka výrobcu a pod týmto názvom často túto zábavku možno nájsť. Ten pravý originál pochádza z Kórei, no náš trh klasicky skôr zaplavujú lacné dovezené kópie z Číny. Hoci skákacie topánky, ako si ich ľudia ľudovo nazvali, sú u nás už aspoň od roku 2006, stále sa mnohí ľudia s nimi nestretli a to aj napriek tomu, že bývajú súčasťou predvolebných mítingov, rôznych akcií, a zneužívajú ich občas aj tínedžeri na upútanie pozornosti pri rozdávaní letáčikov. Stále je však poweriseristov na Slovensku málo, menej než v Českej republike. Možno je to aj tým, že táto zábavka nepatrí medzi najlacnejšie a svoju zásluhu môže na tom mať aj neistý pocit státia na skákacích topánkach. Zoznámte sa so skákacími topánkami
Ľahká kovová konštrukcia sa skladá z hlavného „elkového“ tela. Do neho sa nastupuje nohou podobne ako lyžiarkou do lyží. Vám však postačia pevné tenisky a viazanie podobné na to z kolieskových korčulí sa postará o pevnosť celej obuvy na kostre. Pre stabilitu každej skákacej topánky na vašej nohe je ešte nutné upevniť koleno o hornú časť konštrukcie. Najdôležitejšou časťou celej topánky je pritom neuveriteľne pevná pružná lišta, ktorá má dokonca podobné zloženie ako vrtule vrtuľníka. Práve jej vlastnosti robia z tejto športovej pomôcky jedinečný nástroj na skoky. Prvé hodiny vašich pokusov o kroky a státie na týchto topánkach môžu naozaj vyzerať groteskne. Azda každý jeden skúsení skákač vám najskôr poradí skúšať na bezpečnom mieste nevynechajúc chrániče. Tie si samozrejme ponechajte aj po nabratí skúsenosti. Aj tí najväčší frajeri si dolámali kosti na jednoduchých prvkoch. Preto opatrnosti nikdy nie je dostatok. Na prvé kroky sú naozaj dobré miesta pri lešení, alebo v parku. Dôležité je mať najmä hladký podklad, nie štrk a hrbole. Už samotné vstávanie na vyvýšené topánky bude väčší problém na štrku, alebo nebodaj na neupravenom trávniku.

Úplne základným pohybom je udržiavanie rovnováhy pomocou jednoduchých pohybov, respektíve krokov v pred a vzad počas státia. Nezabudnite, že pokiaľ na skákacích topánkach naberiete slušné tempo trojmetrových krokov, akékoľvek otočenie a zmena smeru môže byť problém. Preto sa ani veľmi neodporúča na poweriseroch ísť rýchlo na miestach, kde bude nutné stáť kvôli premávke. Z celého sveta je už známych niekoľko prípadov, ako nadšenec skákacích topánok vletel pod auto, raz dokonca do otvoreného kanálu a neraz len zletel na nešťastnom mieste s nešťastnými následkami. Veľký pozor na gumené podlahy. Tie by vás vedeli vystreliť vyššie, než ste mali úmysel a následný dopad na skákacích topánkach znova na gumenú podlahu môže násobiť nebezpečenstvo zranenia. Z osobných skúseností o tom hovoria dokonca dvaja fanúšikovia na svojich stránkach zážitkov s topánkami.

Jednoznačne frajerina
Dobre. Povedzme, že sa predsa len naučíte v skákacích topánkach dobre pohybovať a nebude vám robiť problém ani nejaký ten skok. Vedzte, že s niečím takým na vašej ulici len tak niekto nepríde. Je to lákadlo pozornosti, žien rovnako ako mužov. Dokonca ak aj predvediete niečo z toho, na čo má vlastne táto srandička slúžiť, môže ísť o postup na spoločenskom rebríčku. Na tom pomyslenom spoločenskom rebríčku, na ktorom práve tínedžerom často krát veľmi záleží.

Profíci si vedia aj zarobiť
Ako všetko na svete, aj poweriser sa dá využiť na slušný biznis. Funguje to jednoducho. Pokiaľ ste v tom naozaj profík, a dokážete na požiadanie spraviť salto, odraziť sa od steny a ešte aj preskočiť nejaké to auto, stále bez dolámania väzov a nôh, môžete mať ponuky od rôznych agentúr a pozvánky na animačné programy. Viacero naozaj skúsených poweriserov sa objavuje na večierkoch ako súčasť zábavného programu. Ľudia sú pri pohľade na počiny poweriseristov často krát v šoku. A to celkom oprávnene. Tí praví profíci totiž popierajú zákony gravitácie a neraz sú ešte aj motiváciou k obstaraniu vlastných skákacích topánok.

Chcete vlastné skákacie topánky?
Ak už sa pre ne rozhodnete, vždy myslite na niekoľko pravidiel. Skákacie topánky sa kupujú podľa váhy. Nikdy si nekupujte väčšie čísla, pretože sa na nich pre rozdielnosť váhy nemusíte nikdy správne naučiť chodiť. Nezabúdajte ani na chrániče. Napriek tomu, že naše zákony so skákacími topánkami nerátajú, rátajte s nimi vy a nevynechávajte ani prilbu. Na Slovensku existuje niekoľko obchodov s ponukou originálnych Poweriser. Skúsenejší si ale určite nájdu aj zahraničné zdroje, ktoré môžu občas byť výhodnejšie, než slovenský dovoz a to dokonca aj s poštovnými poplatkami.
Na Slovensku možno dokonca naraziť na stránky jedného fanúšika skákacích topánok, ktorý hovorí aj o zraneniach. http://skakacietopanky.n-games.eu