Čas od času vidíme v nejakom magazíne pre ženy tipy, ktoré šperky sú v móde a aký sa k čomu hodí, ale o šperkoch sa dá toho povedať oveľa viac. Dnes je šperk tradičným doplnkom, ktorý má hlavne dekoračnú funkciu. Každý z nás má doma niekoľko šperkov, či už ide o prstene, retiazky alebo náušnice.
Avšak nie vždy to tak bolo. V minulosti mali šperky úplne inú úlohu a to úlohu platidla. Až neskôr táto ich funkčná stránka ustúpila a do popredia sa dostal význam šperku ako ozdobného predmetu.
Okrem toho je história šperkov spojená aj s ďalšou významnou rolou. Stali sa symbolom spoločenského postavenia ich nositeľa. A tak je jasné, že prístup k šperkom v minulosti nemal len tak hocikto a ten kto sa k nim dostal, niečo znamenal.
V niektorých kultúrach im dokonca pripisovali ochranné schopnosti. Týka sa to najmä amuletov a rôznych príveskov. Niektoré šperky zase môžu vyjadrovať aj príslušnosť k náboženstvu. Je teda zjavné, že šperk má bohatú históriu spojenú nielen so skrášľovaním sa.
Aj materiál, z ktorých sa šperky vyrábali sa časom menil. V minulosti to boli rozličné kovy, medzi nimi aj železo a meď. Často využívaná bola aj zliatina medi a cínu, viac známa ako bronz. Až neskôr sa začalo používať striebro a zlato. Špeciálnymi materiálmi, s ktorými sa na šperkoch môžeme stretnúť sú aj sklo, smalt, ale aj mušle, perly, kosti či drevo.
Okrem základného materiálu sa pri výrobe šperkov často používajú aj rôzne iné komponenty. Napríklad pri šperkoch zo zlata sú to drahokamy, obvykle diamanty a rubíny. Pri výrobe strieborných šperkov sa využívajú polodrahokamy ako ametyst alebo ónyx.
V dnešnej dobe je na trhu veľké množstvo rôznych druhov šperkov. Hoci k nám zo sveta prichádzajú najnovšie trendy, Slováci sú stále vo výbere šperkov konzervatívni. Moderný duch sa ukazuje len u mladých ľudí, ktorí často nosia nekonvenčné šperky, ako napríklad kožený
náhrdelník v kombinácii s ušľachtilým kovom. Inak sú aj tak najpopulárnejšie zlaté retiazky a tí, ktorí majú peňazí menej, zase preferujú striebro.
Trošku extravagantnosti nezaškodí. Ak mohli v minulosti ľudia nosiť veľké, žiarivé, netradičné šperky, tak prečo by to nemohlo byť podobné aj dnes?
Zanechať odpoveď