Archív

Začíname s origami

Je koniec leta 1955. V malom japonskom sanatóriu sedí na nemocničnej posteli dvanásťročná Sadako Sasaki. Jej biela pleť a tmavé kruhy pod očami naznačujú, že je vážne chorá. No ona napriek tomu usilovne skladá z papierových hárkov malé vtáky – žeriavy. Sú ich stovky. Papierové skladačky pokrývajú nielen posteľ a stolíky, ale sú aj na podlahe izby. Žeriav (orizuru) je totiž v Japonsku oddávna považovaný za symbol nádeje…

vence v pamätníku

Sadako mala len dva roky, keď na jej rodné mesto Hirošimu dopadla atómová bomba. Bola vystavená smrteľnej dávke žiarenia, no akoby zázrakom sa jej podarilo prežiť. V jedenástich rokoch jej však lekári diagnostikovali leukémiu krvi a tak Sadako zostáva v nemocnici. V tom čase jej najlepší kamarát Chizuko Hamamoto vyrozpráva starú japonskú legendu o orizuru. V nej sa hovorí o tom, že tomu, kto poskladá tisíc papierových žeriavov, sa splní každé želanie. A Sadako si praje iba jediné – nechce ešte umrieť. Chce žiť. A tak usilovne skladá. Je však natoľko slabá, že sa jej podarí poskladať len 644 orizuru. Napriek tomu, že jej priatelia pomáhajú so skladaním do vytúženej tisícky, Sadako 25. októbra 1955 umiera. Tento dojímavý príbeh vyvolal v Japonsku obrovský ohlas a vďaka zbierke celého národa bol v Parku Mieru v Hirošime postavený v roku 1958 pamätník všetkým detským obetiam atómového útoku na Japonsko. Pamätník je známy aj pod názvom Veža tisícich orizuru a zobrazuje Sadako, držiacu v rukách vzlietajúceho žeriava. Na jej počesť sa každoročne vešajú k pamätníku senbazuru – tak sa po japonsky nazývajú vence z tisícky farebných papierových žeriavov. Tieto sa pôvodne kládli na zem, no v súčasnosti sú umiestnené v sklenených vitrínach. Podľa odhadu je vo vitrínach približne desať miliónov žeriavov. Aj vďaka novému fenoménu vtedajšej doby – televíznemu vysielaniu sa s príbehom Sadako zoznámili milióny ľudí po celom svete. A nielen s ním, ale aj s umením skladania papiera – orgiami.
pamätník

Z histórie orgiami
==================
Výraz orgiami sa skladá z japonských slov oru (papier) a kami (poskladať). Najstaršie zmienky o obradnom skladaní papiera v Japonsku pochádzajú už z 9. storočia. V tom čase sa ľudia obdarovávali malými papierovými skladačkami kvetov, zvierat a podobne. Postupne sa orgiami pretransformovalo do zvláštneho druhu umenia a našlo si obdivovateľov po celom svete. V súčasnosti je orgiami zahrnuté v japonských učebných osnovách, kde sa tomuto umeniu učia už malé deti v rámci výtvarnej výchovy.
Základom tradičného orgiami je kus papiera v tvare štvorca (z jednej strany biely z druhej farebný), ktorý sa tvaruje skladaním a prehýbaním bez použitia nožníc a lepidla. Moderné orgiami v určitých prípadoch toleruje strihanie (kirigami), alebo sa ako základ používa papier v tvare obdĺžnika či kruhu.

žeriav

Ako začať?
==========
Existujú stovky príručiek, internetových stránok aj inštruktážnych videí, ktoré obsahujú podrobný popis a ukážky skladania papiera od jednoduchých modelov, až po najzložitejšie. My si predstavíme internetovú stránku, určenú pre začiatočníkov a mierne pokročilých bez rozdielu veku. Je to stránka http://en.origami-club.com/
Stránka je hodnotená, ako jedna z najlepších na svete, čo sa origami týka. Je to nielen pre veľký výber modelov, ale aj pre špecifický popis postupu skladania. Ale o tom neskôr. Najprv samozrejme otvoríme samotnú stránku. Na úvodnej strane si môžeme vybrať z kategórie papierových modelov (zvieratá, jedlo, srdiečka, lietadlá, ryby, chrobáky a podobne.

uvod

*Pre ukážku som vybral kategóriu zvieratá (animals) – jednoduchým kliknutím na kategóriu sa otvorí okno s novým výberom*

zvieratá

*Klikneme napríklad na koňa (horse)*

kôň

*A teraz si môžeme vybrať z dvoch možností – buď si zobrazíme návod, ako kreslený plán krok po kroku (diagram):*

diagram

*Alebo je tu druhá možnosť – ak klikneme na animation, objaví sa prehrávač, kde je postup skladania predvedený, ako animácia. Výhodou prehrávača je, že si môžete video zrýchliť, spomaliť, pustiť odzadu prehľadnými tlačítkami tak, ako vám to vyhovuje*

prehrávač

Teraz už stačí postupovať podľa návodu a vaše origami koňa je o chvíľu na svete. Môžete mu vymaľovať oči fixkami, alebo ho nechať len tak. Pôvodné origami bolo založené na symboloch, nie na detailoch. Takýmto nenásilným spôsobom môžete učiť deti tvorivosti, obrazotvornosti a nielen to. Aj dospelí si prídu na svoje. Origami je naozaj umenie. Koho chytí, ten sa mu bude venovať hoci aj celý život.
A ako sa skladá orizuru – žeriav z príbehu o Sadako? Nájdete ho na stránke v sekcií Traditional pod názvom Crane (sú tam tri spôsoby, ako ho zložiť).
Alebo si jednoducho pozriete toto inštruktážne video:

[* youtube:FSijU52XJ7w *]