09.02.2015

Automobil už dávno nie je iba výsadou majetných. Stáva sa základnou výbavou každej rodiny a v niektorých európskych krajinách sa dokonca oplatí viac dochádzať do práce autom ako autobusom alebo vlakom. Okrem toho je praktické a nie sme obmedzení cestovným poriadkom či trasou. Vlastniť motorové vozidlo teda nie je až taký problém. Horšie je to so servisom a údržbou. Ak je potrebná len výmena auto led žiarovky, tak nejde o nič svetoborné, no niektoré „drobnosti“ nás môžu vyjsť poriadne draho. Každý z nás sa iste snaží ušetriť kde sa dá, a preto objednávame náhradné diely v čo možno najlacnejších predajniach a mechanika si robíme sami. O údržbe vozidiel sa už toho popísalo mnoho, no my sa dnes chceme zaoberať montážou turbodúchadla, čistením a leštením svetlometov, no tiež Vám ponúkneme video, v ktorom sa dozviete, ako efektívne prekryť škrabance na vozidle. Veríme, že naše rady Vám poslúžia, zjednodušia prácu a pomôžu k štýloej rekonštrukcii Vášho „krásavca“.

bugatti-veyron.jpg

Zložité zariadenie s výnimočnou presnosťou

Áno, aj takto by sme mohli nazvať plniaci turboagregát, trubodúchadlo (alebo jednoducho turbo). Pokiaľ máte záujem o repas tohto zariadenia (prehliadku, rozobratie, opravu), pomôžu Vám aj na tomto odkaze. Asi netreba nijako zvlášť vysvetľovať, že „turbo“ je symbolom lepšieho výkonu a nižšej spotreby. Okrem toho dokáže redukovať škodlivé emisie a zlepší jazdné pohodlie vozidla. Mimoriadne obľúbený je dnes tzv. downsizing / zmenšovanie, pri ktorom plní turbo jednu z hlavných úloh. V podstate ide o využitie technológií, ako napríklad priamy vstrek paliva alebo preplňovanie, ktoré pomôžu získať rovnaký výkon, ale s oveľa menším motorom. Turbodúchadlá sú na vzostupe, o čom svedčí aj skutočnosť, že mnohé automobilky ich zavádzajú už priamo do svojich modelov (Škoda Yeti, Octavia III, Audi A1).
V prípade, že plánujete vykonať montáž dodatočne vo vlastnej garáži, prejdime si pár základných faktov.

Postup pri montáži turbodúchadla

Vymieňate staré trubodúchadlo za nové? V tom prípade si hneď v úvode ujasnite, prečo vypovedalo pôvodné zariadenie poslušnosť. Zistite a odstráňte príčinu. Keď už máte v tomto jasno, vyčistite sacie a výfukové potrubie. Nezabudnite sa uistiť tesniacou schopnosťou. Neriskujte tým, že budete používať poškodené alebo opotrebované závity či príruby. Vymeňte motorový olej, olejový a vzduchový filter. Odborníci radia vymeniť aj olejové potrubia. Pri ich inštalácii však v žiadnom prípade nepoužívajte tesniaci tmel. Vynechajte aj tesnenia na báze silikónu. Vaše nové zariadenie naplňte pred montážou olejom pri ľahkom otáčaní rotorom. Použite nové tesnenia a skrutky. Riaďte sa tiež inštrukciami, ktoré uviedol výrobca turbodúchadla. Ihneď po montáži naštartujte motor a chvíľku ho nechajte bežať. Následne zvýšte otáčky, kým sa nenavýši tlak oleja. Na záver ešte raz skontrolujte tesnosť všetkých spojov. Keďže toto zariadenie je obzvlášť zložité a výnimočne presné, nesprávne používanie či zmena môžu viesť k vážnemu poškodeniu turbíny. Pri prvých jazdách po výmene turbodúchadla najskôr poriadne zahrejte motor a až potom tomu naplno vytnite. Po väčšej záťaži motora stavte na voľnobeh, aby sa teleso zariadenia patrične dochladilo. Spočiatku tiež niekoľkokrát skontrolujte hladinu motorového oleja a dodržiavajte výrobcom predpísaný interval na jeho výmenu.

Ako nové!

Keď už si svojho tátoša vybavíte turbom, nezaškodí, aby ste ho i poriadne vyleštili. Vozidlo predsa nemusí stáť celý majetok, aby pôsobilo dobrým dojmom. Záleží iba od majiteľa, ako veľmi má svojho tátoša rád. Umývanie a leštenie vozidla je samozrejmosťou, no veľmi často sa podceňujú napríklad také svetlomety. Vodiči si tiež robia ťažkú hlavu z rôznych škrabancov a ťukancov, ktoré začnú postupne hrdzavieť. Ak potrebujete vymeniť v niektorej časti zničené plexisklo za nový kúsok, tak si môžete prekliknúť aj SEM. Pri samotnom čistení môžete využiť profesionálnu leštiacu sadu, no celkom pokojne Vám postačí aj zubná pasta. Vedeli ste to? Dosiahnete maximálnu svietivosť plastových svetlometov, bezchybnú prehľadnosť a dokonalý lesk.

Leštenie profesionálnym vybavením:
Renovácia svetiel zubnou pastou:
Ako sa zbaviť škrabancov:
S takto vybaveným vozidlom sa stanete kráľom ciest. Nezabúdajte však na bezpečnosť, a to tak svoju, ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Prajeme veľa šťastných a komfortných kilometrov.

Zdroje: sb-turbo.wbl.sk, sb-turbo.sk, turboduchadlo.com, auto-doplnky.com, autorubik.sk
Foto: hot160.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama