03.11.2014
(Platená inzercia)

Jeseň sa nesie v znamení daždivého počasia a odborníci predpovedajú tuhú zimu. Mokrá a namrznutá vozovka je pre vodičov nebezpečným rizikom. V lete zápasíme iba s vodou, v zime i s mrazom a čľapkanicou. S vodou na ceste narastá aj reálna šanca, že Vaše vozidlo začne doslova plávať. Tento jav sa zvykne medzi motoristami nazývať aquaplaning. Celkom pokojne stačí, aby ste prechádzali po mokrej vozovke vyššou rýchlosťou a už sa veziete. Pokiaľ sa k tomu pridajú opotrebované alebo nesprávne zvolené pneumatiky, ale aj nerozvážnosť a chaotické riadenie, môže dôjsť k nepeknej dopravnej nehode. Toto však zaiste nikto nechce, preto si dnes priblížime aquaplaning o niečo detailnejšie a poradíme Vám, ako sa mu vyhnúť a ako z neho vymanévrovať, keď už nie je iná možnosť. Na úvod ponúkame krátke video, ktoré znázorňuje, čo dokáže voda na vozovke urobiť i s vozidlom skúseného vodiča.

Čo si predstavíte pod pojmom aquaplaning?

Je pravdepodobné, že ste o ňom už počuli, možno ste ho už aj niekoľkokrát zakúsili. V prípade, že ste mladý horkokrvný človek a vedenie vozidla sa stalo Vaším novým hobby, mávnete nad tým rukou. No skúsení vodiči Vám povedia, že sa oplatí tento problém poznať z každej strany. Ako už napovedá samotný názov, ide o plávanie na vode, a teda o okamih, kedy všetky kolesá strácajú kontakt s vozovkou. Pokiaľ vody na ceste pribúda a pneumatiky ju nestíhajú odvádzať, vozidlo sa stane v jednom okamihu neovládateľné. Potom už záleží iba na vodičovi a jeho reakcii. V žiadnom prípade nesmie spanikáriť a konať unáhlene. Aby ste si celý ten proces dokázali lepšie predstaviť, je nutné uvedomiť si, koľko vody musí odviesť jedna pneumatika pri rýchlosti okolo 100 km/h. Je to asi 5 l vody za sekundu. Každá časť dezénu sa udrží na vozovke zhruba 1/150 sekundy a za ten čas musí nielen stíhať odviesť vodu, ale zároveň udržať vozidlo na ceste. Pokiaľ sú cesty udržiavané kvalitne a Vy máte spoľahlivé pneumatiky, pri rýchlostiach nižších ako 90 km/h je riziko vzniku aquaplaningu minimálne. Ak ste si niečím na svojom vozidle neistý, nejazdite po mokrej vozovke rýchlosťou vyššou ako 50 km/h.

Ako sa udržať mimo nebezpečenstva?

Základom toho, aby ste sa vyhli priamemu stretu s aquaplaningom, je pravidelná kontrola pneumatík. Pozor si treba dávať najmä na hĺbku dezénu a správne hustenie. Určite nezaškodí sledovať každoročné testovania pneumatík a investovať do kvality. Lacné zimné pneumatiky nemusia zaručiť absolútnu istotu. Aj preto nepodceňujte prispôsobenie rýchlosti podmienkam na vozovke a za hustého dažďa (alebo sneženia) jazdite mimoriadne obozretne. Obchádzajte väčšie nánosy vody a ľadu. Odborníci tiež radia, aby ste si počas daždivého počasia vypli tempomat. Častejšie tu totiž vznikajú nepredvídateľné situácie a vnímanie vodiča môže byť oneskorené.

Reagujte zodpovedne

Veríme, že pri opatrnej jazde sa Vám podarí aquaplaningu vyhnúť, no keď už nastane, treba zachovať chladnú hlavu. Občas je ťažké určiť, kedy ten krízový okamih vlastne nastal. Musíte vnímať otáčky motora, ktoré Vám napovedia, že sa niečo deje. Pokiaľ pocítite mierne uľavenie v ovládaní volantom a šmýkanie zadnej časti vozidla, zbystrite pozornosť. Nikdy nezašliapnite chaoticky brzdu alebo plyn, toto by riziko iba zintenzívnilo. Plynový pedál pomaličky uvoľnite. Takpovediac sú to kamenné sekundy, kedy musíte doslova stŕpnuť, zastaví sa čas. Nerobte nič a nechajte vozidlo, aby sa samo umúdrilo. Akonáhle pocítite, že sa Vám do rúk vracia kontrola, začnite opäť korigovať smer jazdy.

Každopádne Vám prajeme, aby ste aquaplaningu radšej zodpovedne predchádzali ako ho museli riešiť. Navštívte najbližšie pneu a pripravte sa na nástrahy počasia. Pokiaľ nič nepodceníte, vplyvom počasia nedáte šancu. Želáme Vám pohodovú jazdu bez nehody! Na záver ešte zhrnutie celej problematiky v tomto videu:
Foto: freedigitalpho­tos.net
Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama