27.02.2018
(Platená inzercia)

Počas zimných mesiacov dostáva naše auto zabrať. Chlad, sneh, dážď, nič z toho nerobí vašej karosérii dobre, viete teda ako správne starať o auto počas zimy?

Všetci vieme, aké dôležité je prezúvanie zimných pneumatík. To prízvukovať snáď ani netreba. No rovnako sa neponáhľajte ani s prezúvaním na letné. Kým sa počasie poriadne neustáli, neuponáhľajte sa. Tiež nesmiete podceňovať správnu geometriu kolies. Ak sa kolesá na vašom vozidle nevracajú do priameho smeru jazdy, miesto odvaľovania sa šmýkajú a nemáte dobrý pocit z vlastností riadenia, je najvyšší čas navštíviť servis a nechať si nastaviť geometriu kolies.

Ošetrovanie karosérie proti soli a korózii je v zime veľmi dôležité. Najlepšie sú tvrdé vosky a nie len tie v šampóne, alebo v spreji. Doručujú vášmu vozidlu lepšiu a odolnejšiu ochranu. Ďalším dôležitým bodom na zozname je akumulátor, alias batéria. Najväčšou pomocou je tu očistenie kontaktov, odstránenie zoxidovanej vrstvy brúsnym papierom, kontrola dobíjania a samozrejme samotné dobíjanie. Starším akumulátorom sa odporúča dlhšia jazda, aby sa poriadne zahrial.

Ak sa vám zdá, že vaše auto má slabší výkon určite by ste mali vyskúšať kvalitné čistenie DPF filtra. Zanesenie DPF filtra znižuje jeho regeneračnú schopnosť, čo v neskoršom štádiu môže znamenať poškodenie a dokonca zničenie motora ako takého.

Ďalším dôležitým bodom je ostrekovacia kvapalina. Výrobcovia dnes dodávajú kvapalinu, ktorá vydrží výrazne nízke teploty. No nezabúdajte, že v nádržke ostrekovačov môže zostať letná zmes, ktorá môže spôsobiť upchanie dýz. Práve preto v žiadnom prípade nemiešajte letnú a zimnú zmes, lebo môžete na aute spôsobiť veľké škody.

Nepodceňujte tiež kontrolu svetiel. Posledné čo chcete je zostať bez svetiel počas zlej viditeľnosti, hustého dažďa, alebo snehu. Kontrolujte si teda svetlá poriadne, to že na vás pravidelne oproti-idúce autá blikajú nie je len tak pre nič za nič.

Medzi mnohými je obľúbené univerzálne led osvetlenie ŠPZ. Led žiarovky sú najvýkonnejšie svetelné zdroje, produkujú biele svetlo, veľmi podobné dennému svetlu.

Hoci v zákone nie je nič o povinnej zimnej výbave, sú veci, o ktorých viete, že ich v aute počas zimy treba. Keďže sa nesmie jazdiť so snehom na streche či kapote, určite by ste mali mať metličku na sneh. Kto už zažil tuhé mrazy vie, že bez škrabky na ľad by niektoré rána boli fakt ťažké. Do horských ciest určite nabaľte reťaze, nezabúdajte na rozmrazovač, lopatku a v neposlednom rade štartovacie káble.

Nezabudnite sa uistiť, že vaša lekárnička je vždy v tip top stave. Jazdite opatrne a ohľaduplne, vždy majte pri sebe externú nabíjačku na telefón a aspoň dve čísla na odťahovú službu. Cestám zdar!

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama