13.05.2012

Hovoria si bratia a z každého z nich sála rešpekt. Hlásia sa ku klubom, v ktorých vládnu prísne pravidlá – nikdy nezradiť druhých, za každej okolnosti stáť pri sebe a nezabúdať na mŕtvych. Na prvý pohľad vznešené ciele. K nim však majú veľmi ďaleko. Nie je výnimkou, že sa nájdu medzi nimi vrahovia, vydierači, obchodníci s drogami, zbraňami či bielym mäsom. Údajne patria k jedinému percentu motorkárskej scény, no ich to neuráža, dokonca sa sami chvália, že patria k „jednopercentným“. Vydajte sa s Hobbyportalom za najznámejšími a hlavne najdrsnejšími motorkárskymi spoločenstvami sve­ta.

HELLS ANGELS (Pekelní anjeli)

Sú suverénne najslávnejším motocyklovým klubom sveta. A najpočetnejším. K Anjelom sa hlási 2500 motocyklis­tov v 339 pobočkách v 34 krajinách na šiestich kontinentoch našej Zeme. Sú nekorunovanými lídrami takzvanej„veľkej päťky“, čiže klubov, postavených mimo zákon. Americká FBI vedie o nich tisícstranové spisy a podľa nich ročne Hells Angels spolu s ostatnými členmi veľkej päťky zarobia na nelegálnej činnosti miliardu dolárov. Označenie klubu ako gang sa s nimi ťahá desaťročia a Anjeli sa tomu nebránia. Chcú byť nebezpeční.

História klubu siaha do polovice minulého storočia. Traduje sa, že zakladateľmi Hells Angels boli dobrovoľní piloti z druhej svetovej vojny, ktorí boli po roku 1942 prevelení po ukončení čínsko – japonskej vojny na základne v Anglicku. Pôvodná letecká jednotka mala tri letky približne po dvadsiatich lietadlách. V bojoch proti Japoncom patrili k najodvážnejším a najnebezpečnejším formáciám na boj vo vzduchu. Ich spoločný názov bol síce Lietajúci tygri, no každá letka mala svoje vlastné pomenovanie. Piloti tretej letky si hovorili práve Hells Angels. Po prevelení do Anglicka bojujú proti Nemcom s rovnakou odvahou, ako v Ázií. Po ukončení vojny je však ich jednotka rozpustená a drsní chlapi sa vracajú do USA. No ani po rokoch v civile si títo veteráni nemôžu zvyknúť na pokojný život. Chýba im adrenalín, vzrušenie a hlavne to, čím boli najznámejší – balansovanie na hrane. A tak 17. mája 1948 niektorí z nich zakladajú v kalifornskom meste Fontana spolu s členmi rôznych iných motocyklových spolkov prvý klub Hells Angels. A ľudia ich obdivujú. Spanilá jazda, kedy sa na ceste za dunenia motorov objavia stovky drsných potetovaných chlapov s kamennými tvárami na silných motocykloch (hlavne značky Harley-Davidson), patrí dodnes k tomu najúžasnejšiemu divadlu, s ktorým sa na amerických cestách môžete stretnúť.
Vstúpiť do tohto klubu je dnes zdĺhavý proces s neistým výsledkom. Vždy tomu tak bolo aj bude. Úplne na začiatku fungovania Hells Angels sa medzi nich dostal iba človek nad 21 rokov s platným vodičským preukazom, ktorý vlastnil motorku, nebol pedofil a nikdy neslúžil ako policajt či dozorca v base. A musel byť muž. Spočiatku je vedený, ako kandidát na skúšku (väčšinou na dva roky). Po nich sa dostane na vyššiu pozíciu člena bez hlasovacieho práva. Posledná fáza získania úplného členstva nesie so sebou nutnosť získať štyri základné časti loga Hells Angels – najprv umrlčiu lebku, potom písmená MC (motocyklový klub), tretia časť súvisí s označením štátu, alebo územia odkiaľ nový člen pochádza a nakoniec to najhlavnejšie – nápis Hells Angels. Celý proces prijímania nového člena je zakončený prísahou.

Hells Angels považujú sami seba za nevinný klub a akýkoľvek incident komentujú tým, že nemôžu ručiť za svojich členov a ich činy. V kontraste s týmto tvrdením vypovedajú policajné zápisnice z rôznych štátov. Napríklad v roku 2005 zabaví kanadská polícia Anjelom 20 kilo kokaínu, 70 kilo marihuany, 20 kilo metamfetamínu, automatické zbrane, tlmiče, granáty aj rozbušky. Paradoxne jedným z mála pravidiel Hells Angels je prísny zákaz užívania heroínu. V Kanade tiež dôjde v roku 2009 vôbec k najtvrdšiemu zásahu proti Anjelom. Z dôvodu objasnenia 22 vrážd je zatknutých 123 členov, ktorí sa obhajujú slovami: „Sme obeťami FBI, špinavej propagandy a nepriateľských novinárov.“ História však hovorí niečo iné. Prvý a zároveň najznámejší incident Hells Angels súvisí s festivalom v Altamonte a udial sa v decembri 1969. Rockový festival pod šírym nebom mal byť akýmsi pokračovaním Woodstocku. Stane sa však pohrebiskom ilúzií hippies. Hviezdna skupina Rolling Stones si Hells Angels najme ako usporiadateľov festivalu. Drsní chlapíci na motorkách zoberú svoju úlohu smrteľne vážne a počas koncertu ubodajú k smrti mladého sfetovaného černocha, ktorý údajne mieril na pódium pištoľou. Pekelní anjeli sa už z pozornosti FBI nikdy nevymania…
V duchu vlastných zákonov Anjeli nikdy nezabúdajú na svojich členov, ktorých nazývajú bratmi. Na svojej internetovej stránke hells-angels.com spomínajú na mŕtvych v pamätnej virtuálnej knihe. Tých, ktorí sú vo väzení podporujú finančne. Oficiálnym zdrojom zisku je predaj suvenírov a tričiek. Tričko stojí cca 20 € a vzhľadom k tomu, že počet návštevníkov ich stránky sa blíži k 2,5 miliónu ide o celkom slušné peniaze.

BANDIDOS (Banditi)

Osud Banditov je v mnohom podobný Anjelom. Aj za ich vznik môže vojna. Tento krát vietnamská. Ostrieľaný vojak Donald Eugene Chambers (1930 – 1999) sa vracia po rokoch z džungle do vlasti. Prežité hrôzy ho prenasledujú na každom kroku. A tak isto trpí nedostatkom adrenalínu. Preto sa uchádza o členstvo v niekoľkých motocyklových kluboch. Neúspešne. Má totiž príliš deformovaný pohľad na svet – všetko mu príde príliš fádne a nudné. A tak zakladá 4. Marca 1966 v Texase svoj vlastný klub – Bandidos.

V klube nestrpí žiadne fajnovky a tak sa takmer ihneď po svojom vzniku zaraďujú medzi „jednopercentných“. Banditi sú jediní, ktorí sa tým chvália verejne. 1% je priamo v ich znaku, v kosoštvorčeku vedľa banditu zo sombrerom na hlave a s mačetou a pištoľou v rukách. Chambers do klubu prinesie veľa z vojny. Oficiálne farby americkej námornej pechoty (krvavočervenú a zlatú) použije v znaku Bandidos. Ich heslom je: „My sme tí, pred ktorými nás rodičia varovali.“
Počet Bandidos sa dnes blíž k 2500. 210 pobočiek tohto gangu je roztrúsených v šestnástich krajinách sveta. Ich najväčším nepriateľom sú práve Hells Angels. Svedčí o tom aj takzvaná Veľká nordická motorkárska vojna, ktorá vypukne v Škandinávií kvôli kontrole obchodu s drogami . Trvá tri roky a vyžiada si okrem 11 mŕtvych aj veľké množstvo zranených. Napočíta sa 74 pokusov o vraždu a gangy sa v boji neštítia ničoho. Dokonca po sebe pália protitankovými strelami. Boj skončí v roku 1997, kedy si pred dánskymi televíznymi kamerami podajú ruky šéfovia miestnych klubov. No roztržky nekončia. V Nemecku napríklad padne za obeť vojne motorkárskych gangov aj policajt. Ranených a mŕtvych už nemá význam počítať a tak spolková vláda hodlá zrušiť všetky kluby z „veľkej päťky“ zákonom.

Najznámejší incident Bandidos sa nedá nazvať ináč, ako masakrom. V roku 1984 sa predmestie austrálskeho Sydney zmení na bojisko. Na seba narazia Bandidos a Comancheros (Komančovia). V hre je (ako ináč) kokaín a amfetamín. Obidva gangy sa opevnia na parkovisku pri jednej krčme a na vzdialenosť niekoľkých metrov sa spustí peklo. Bandidos je 30 a majú so sebou dodávku plnú zbraní. Hoci na miesto dorazí 200 policajtov, bude trvať ešte 10 minút, kým zbrane stíchnu. Výsledok? 4 mŕtvi Comancheros, 2 Bandidos a jedno 14 ročné dievča, ktoré bolo v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Aj samotný zakladateľ klubu Don Chambers má neustále problémy so zákonom. Už v roku 1972 je za dvojnásobnú vraždu odsúdený na doživotie. Po 11 rokoch je mu udelená milosť, no slobody si dlho neužije. Umiera v roku 1999.

OUTLAWS (Štvanci)

Route 66 je hlavná americká dopravná tepna spájajúca východné pobrežie so západným. Hneď vedľa tejto legendárnej cesty na predmestí Chicaga v mestečku McCook sa v roku 1935 začne písať história najstaršieho a najtradičnejšieho klubu motocyklistov na svete. Spočiatku mierumilovný klub sa rýchlo zmení na radikálny. Ich logo hovorí za všetko. Lebka s prekríženými piestami je doplnená o tajomnú skratku GFOD. Tá sa dá preložiť jednoznačne ako „Boh odpúšťa, Outlaws nie".

Outlaws „podnikajú“ v oblasti vydierania, kupliarstva a obchodu s drogami. Niekoľko bossov tohto gangu trčí vo väzení za vraždy, vydierania a lúpeže. Jedným z nich je Taco, vlastným menom Harry Joseph Bowman (1949). V apríli 1998 sa dostane za tri vraždy na 435. priečku v zozname najhľadanejších ľudí planéty, ktorý zostavuje FBI. Odmena za jeho dolapenie sa vyšplhá k 50 000 dolárom. Za 15 mesiacov skončí vo väzení a sedí tam dodnes. Dostal totiž dva doživotné tresty a šanca, že sa dostane na slobodu je mizivá. Taco meria len 175 centimetrov, no napriek tomu budí rešpekt. Dve vytetované lebky s názvom klubu dopĺňa hákový kríž na jeho pravom predlaktí. Za vydieranie dostane doživotne aj ďalší šéf Outlaws Kevin O´Neill. V roku 2003 vyfasujú za rovnaký prečin 10 ročný trest aj prezident klubu Milwauke Thomas Sienkowski a Richard Meyer, boss Outlaws z Orlanda. Spojené štáty sa jednoducho so Štvancami nemaznajú. Nekompromisne postupujú voči nim aj vo Veľkej Británií. Keď v roku 2007 zabije sedem členov Outlaws príslušníka Hells Angels, dostanú všetci doživotie. V súčasnosti majú Štvanci 1900 členov v osemnástich štátoch na svete.

MONGOLS MC (Mongoli)

S Mongolskom nemá tento gang spoločné nič. Aspoň geograficky nie. Prečo teda taký názov? Ich vzorom je Džinghischán (1162 – 1227), veľký vojvodca, ktorého dávne vyhlásenie si vzali za svoje: „Najväčším potešením muža je poraziť svojich nepriateľov, hnať ich, vziať im všetko, čo im patrilo. Držať ich ženy a dcéry v náručí a jazdiť na ich koňoch.“

Mongolovia sa vo veľkohubých heslách priam vyžívajú: „Sme Mongoli, najlepší z najlepších. Sme nahorší s jednopercentných, známi po celom svete.“
Zakladatelia Mongols slúžili vo Vietname. V roku 1969 sa vojnoví veteráni hispánskeho pôvodu snažia dostať k Hells Angels. Lenže ich pôvod a farba kože znamenajú stop ich snaženiu. 15 odmietnutých založí v Los Angeles svoj vlastný klub a nechajú sa inšpirovať krutými Džigischánovými bojovníkmi. „Stali sme sa produktom rasistických zákonov,“ prehlásia a začnú „podnikať“, ako ináč – na hrane zákona. Samozrejme, Hells Angels sú ich najväčšími protivníkmi. V septembri 2008 sa im podarí zabiť vtedajšieho bossa Anjelov Marka „Papa Frisco“ Guardada. Zaujímavé však je, že práve od Anjelov prebrali svoje hlavné motto: „Keď vykonáme dobro, nik si to nezapamätá. Keď však spáchame zlo, nik na to nezabudne.“ Počet členov Mongols MC je nejasný. Údajne je ich okolo 500, no iné zdroje uvádzajú až 1500. Svoje kluby majú v 14 štátoch USA a fungujú aj v Mexiku, Taliansku a Nemecku.

Od samého začiatku sa zdá, že budú najnebezpečnejšími spomedzi „veľkej päťky“. Skôr, než sa tak stane, príde nečakané K.O. ATF je americký úrad pre kontrolu strelných zbraní, výbušnín, tabaku a alkoholu. V roku 1998 nastrčí do Mongols zvláštneho agenta Williama Queena. Nielenže sa mu podarí infiltrovať do klubu, oklame aj detektor lži pri „prijímacom pohovore“ a dokonale prevezie aj súkromného detektíva, ktorého služby Mongols pri nováčikoch využívajú. Dokon

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

bubu (Neregistrovaný užívateľ) 20.08.2014 21:08
bubu
zeleznykon napísal:

MC PROSPECT je oznacenie cakatela Klubu, HA nezalozili vojaci letky HA z prvej svetovej ani vojaci bombardovacej perute z druhej svetovej nemaju s klubom nic spolocne ten nazov aj s lebkou im proste ukradli pretoze sa pacil sefovi MC HA : Sonnymu : Barkerovi sam to pise vo svojich pametiach v knihe pekelny anjel rovnako ako uzivanie drog nie je medzi nimi ziadne tabu a aj to ze cernoch sa nikdy nemoze stat clenom HA co znamena jednoznacne rasisticke zameranie

este ze ty sa tak vyznas. Co je to prosim ta MC PROSPECT? Nejaky novy MC? Co to bola za letku HA z prvej svetovej vojny? Zeby ta slavna z toho filmu? HAMC maju predsa len nieco spolocne s letcami, nazvom a podobnostou oznacenia. Navrhol ho brat jedneho z clenov v Berdoo, ktory skutocne v jednej z letiek pocas WWII opeoval, takze ziadna kradez. Navyse dnesny Death head je uplne iny ako ten stary z 50tych rokov. Kto je to sef MC HA? Kto je Sonny Barker? Uzivanie drog nebolo tabu ved drogy boli legalne, cela USA ich uzivala, dokonca aj Obama. Osobne poznam dvoch cernochov, clenov HAMC ako je to mozne? Ako je mozne ze je charter v Japonsku alebo Turecku, ty rasitofob?

korba (Neregistrovaný užívateľ) 10.01.2014 19:34
korba

ste vinikajucy chlapcy nikto navas nemaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Ivan Nôta 17.09.2013 17:56
Ivan Nôta

Označenie klubu ako gang sa s nimi ťahá desaťročia a Anjeli sa tomu nebránia.
NETREP!!! povedz členovi Hellsu že su gang a nie motorkarsky klub a som zvedavý ako obstojíš.

nutnosť získať štyri základné časti loga Hells Angels – najprv umrlčiu lebku, potom písmená MC (motocyklový klub), tretia časť súvisí s označením štátu, alebo územia odkiaľ nový člen pochádza a nakoniec to najhlavnejšie – nápis Hells Angels. NETREP!!!
Najprv lebku? To odkial máš chlpe? Potom písmená MC? Prečo si vymýšlaš?
Postup je úplné iný. Pre tvoju informáciu death head a názov idú ako posledné súčasne.

Označeniu gang sa Anjeli nebránia - je myslená obrana súdnou cestou. HA sa súdili už s hocikým (dokonca aj s Walt Disney Studios -v r.2007), no išlo o malichernosti - nie o spájanie s podsvetím. O pár riadkov nižšie som napísal - Hells Angels považujú sami seba za nevinný klub a akýkoľvek incident komentujú tým, že nemôžu ručiť za svojich členov a ich činy. ..... v tom je celá pointa. Postup prijímania je zdĺhavý a jeho presný opis by zabral oveľa viac riadkov - ak by som začal od pozície "hang - around" a končil pri "full - patch" členstve. Získanie základných častí loga sú však dogmou. Ak vieš o inom postupe, prečo ho nenapíšeš. Slovami netrep si vyriešil akurát tak seba a nie svoj názor.

zeleznykon (Neregistrovaný užívateľ) 13.09.2013 10:59
zeleznykon
Pedrito napísal:

Konečne poriadny článok :). Chýba mi tam zmienka o seriály www.csfd.cz/film/246686-zakon-gangu/. Zákon Gangu je síce vymyslený a nezakladá sa dej na pravde, ide však o kvalitný seriál so všetkým čo k moto patrí :).

to je iba filmovy MC ziaden taky nikdy neexistoval a ani neexistuje iba s podobnym nazvom je klub Sons of Silence

zeleznykon (Neregistrovaný užívateľ) 13.09.2013 10:55
zeleznykon

Označenie klubu ako gang sa s nimi ťahá desaťročia a Anjeli sa tomu nebránia.
NETREP!!! povedz členovi Hellsu že su gang a nie motorkarsky klub a som zvedavý ako obstojíš.

nutnosť získať štyri základné časti loga Hells Angels – najprv umrlčiu lebku, potom písmená MC (motocyklový klub), tretia časť súvisí s označením štátu, alebo územia odkiaľ nový člen pochádza a nakoniec to najhlavnejšie – nápis Hells Angels. NETREP!!!
Najprv lebku? To odkial máš chlpe? Potom písmená MC? Prečo si vymýšlaš?
Postup je úplné iný. Pre tvoju informáciu death head a názov idú ako posledné súčasne.

MC PROSPECT je oznacenie cakatela Klubu, HA nezalozili vojaci letky HA z prvej svetovej ani vojaci bombardovacej perute z druhej svetovej nemaju s klubom nic spolocne ten nazov aj s lebkou im proste ukradli pretoze sa pacil sefovi MC HA : Sonnymu : Barkerovi sam to pise vo svojich pametiach v knihe pekelny anjel rovnako ako uzivanie drog nie je medzi nimi ziadne tabu a aj to ze cernoch sa nikdy nemoze stat clenom HA co znamena jednoznacne rasisticke zameranie

Na tom nezáleží (Neregistrovaný užívateľ) 09.09.2013 12:34
Na tom nezáleží

Označenie klubu ako gang sa s nimi ťahá desaťročia a Anjeli sa tomu nebránia.
NETREP!!! povedz členovi Hellsu že su gang a nie motorkarsky klub a som zvedavý ako obstojíš.

nutnosť získať štyri základné časti loga Hells Angels – najprv umrlčiu lebku, potom písmená MC (motocyklový klub), tretia časť súvisí s označením štátu, alebo územia odkiaľ nový člen pochádza a nakoniec to najhlavnejšie – nápis Hells Angels. NETREP!!!
Najprv lebku? To odkial máš chlpe? Potom písmená MC? Prečo si vymýšlaš?
Postup je úplné iný. Pre tvoju informáciu death head a názov idú ako posledné súčasne.

Ivan Nôta 28.05.2012 16:02
Ivan Nôta

Ďakujem za uznanie. Nakoľko som písal o reálnych gangoch, SoA som vynechal. Bolo to však hlavne kvôli úspore miesta. Ani ja nemám rád nekonečné články.

Pedrito (Neregistrovaný užívateľ) 28.05.2012 15:11
Pedrito

Konečne poriadny článok :). Chýba mi tam zmienka o seriály www.csfd.cz/film/246686-zakon-gangu/. Zákon Gangu je síce vymyslený a nezakladá sa dej na pravde, ide však o kvalitný seriál so všetkým čo k moto patrí :).

Prihlásenie
 
 
Reklama