Nedalo mi nevšimnúť si zničený Nový most v najnovšom klipe nášho kráľa Rytmusa. Neviem či sa pri výrobe klipu zohľadňovala aj otázka statiky …. 🙂 ….. alebo bolo účelom zobraziť len čo možno najviac zničených Bratislavských stavieb bez ohľadu na to, či je vôbec reálne aby takto poškodené budovy a mosty vôbec obstáli.
Zameral som sa len na Nový most, ktorému akosi usekli tri laná, ktoré podopierajú mostovku. Keďže sú ale laná priebežné cez sedlo na vrchu pylóna, je potom otázne ako mohli ostať napnuté a neporušené za pylónom? …. keby ste takto napnuté lano usekli na jednom konci automaticky by ho sila na druhom konci pretiahla cez sedlo a určite by neostalo napnuté. No ale budiš, nejako sa to tam zrejme zaseklo 🙂 otázne potom ostáva či takéto nové rozloženie síl dokáže vôbec ten pylón preniesť.
Obr. 1 Schematické naznačenie síl na Novom moste
[* sily-novy-most.jpg .(sily-novy-most.jpg) <]
Výslednica síl namáha pylón prevažne tlakom.
Obr. 2 Schematické naznačenie síl po prerušení lán (s predpokladom, že sa nejakým zázrakom zasekli laná v sedle)
Ohybový moment, ktorý by vznikol po prerušení lán by pylón pravdepodobne vážne poškodil (sila F2 by sa deformáciou pylóna síce vytratila no na druhej strane by zase narástlo rameno r1 na ktorom pôsobí sila od vlastnej tiaže pylóna a reštaurácie)
Neviem presné dimenzie pylóna a ani mosta, že by som to aspoň nahrubo spočítal, no vychádzajúc z rozloženia síl a faktu, že pri výstavbe, kým neboli aktivované laná, musel byť pylón dočasne podopretý mi vychádza, že by to zrejme pylón bez vážneho poškodenia neprežil.
Takto vidíme, že ani obyčajný reperský klip sa bez statiky nezaobíde. Statika rulez. 🙂
Zdroj: Peter Paulik, pôvodne písané pre blog.sme.sk, http://peterpaulik.blog.sme.sk/c/219014/Ako-Rytmus-statiku-posudzoval.html
Zanechať odpoveď