04.10.2010

V predošlom článku ste sa dozvedeli ako skontrolovať vizuálne exteriér a interiér kupovaného auta. Pokračovanie bude venované motoru a zvyšným častiam vozidla.

Motor – motorový priestor by mal byť suchý a čistý, bez viditeľného presakovania oleja. Ešte za studena otvorte nádobku s vodou a pozrite sa na spodnú stranu viečka. Keď je na ňom emulzia, znamená to, že olej presakuje do vody, alebo že je zlé tesnenie pod hlavou. Pod viečkom olejového krytu taktiež skontrolujte známky po emulzií. Jej prítomnosť znamená, že do oleja tečie voda alebo olej nebol riadne vymenený. Keď je kryt cítiť po benzíne, znamená to, že mechanická pumpa prepúšťa benzín. Stav oleja skontrolujte pokiaľ je motor ešte studený. Mal by byť číry, neobsahujúci nečistoty a hlavne by ho malo byť dosť. Pred naštartovaním skontrolujte či je motor teplý. Niektorí predajcovia, ktorí očakávajú prehliadku kupujúcich, nechajú zahriať motor, aby pri štartovaní kupujúcim naskočil na prvý krát. Ale dobrý motor by mal aj za studena naskočiť na prvý krát. Chod motora na voľnobehu by mal byť plynulý, bez zreteľného kolísania otáčok, klepania alebo šklbania.

Udržiavaný motor

Udržiavaný motor

Brzdový systém – Potrubie brzdovej sústavy by nemalo byť deformované a hadičky by nemali byť popraskané. Brzdové kotúče musia mať dostatočnú hrúbku, nesmú byť na nich hrany, vrypy alebo drážky, ktoré by znižovali brzdný účinok.

Spodok auta – Pri kontrole stavu podvozku sa zamerajte na jeho čistotu tj. či nie je znečistený olejom alebo brzdovou kvapalinou. Zamerajte sa na stav prahov, nosníkov a náprav, či nie sú poškodené mechanicky alebo koróziou. Podvozok by mal byť ošetrený ochranným náterom.

Tlmiče – by mali byť suché, bez známok uniku náplne. Ak sú príliš zamazané od oleja tak už začínajú dosluhovať.

Výfukový systém – by nemal byť zhrdzavený. Ak začína korodovať, pomaly sa blíži čas ho vymeniť. Deravosť výfuku môžete skontrolovať zrakom alebo sluchom.

Pneumatiky a disky – Ak sú pneumatiky nerovnomerne ojazdené, pravdepodobne je porušená geometria náprav. Plôšky na behúni zasa poukazujú na nevyvážené kolesá.

V ďalšom pokračovaní si povieme o skúšobnej jazde.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama