19.03.2010

Počiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia sa do vtedajšieho Československa dovážali malé prepravné vozidlá Multicar typu M21. Výrobcom bol podnik Multicar Spezialfahrzeuge GmbH sídliaci vo Waltershausene v Nemeckej demokratickej republike. Podľa výrobcu boli vhodné predovšetkým pre účely vnútropodnikovej dopravy.

Multicary s pútavým zaobleným a pritom praktickým vzhľadom boli v dobových reklamách popísané, ako ideálne malé prepravné vozidlá s dieselovým motorom, mnohostranne využiteľné, nenahraditeľné vo vnútropodnikovej doprave a tiež ako pomocníci komunálneho hospodárstva. Vozidlá Multicar za hranice NDR vyvážala spoločnosť Transportmaschinen Export-Import, Berlin.

Na území Československa ich predaj zabezpečoval Motokov Praha. Ponúkalo sa niekoľko prevedení: valník, trojstranné vyklápacie vozidlo, dumper (so špeciálnym vyklápacím mechanizmom), zdvižné, kropiace a skriňové vozidlo. Multicary poháňal už spomínaný dieselový motor so zdvihovým objemom 650 cm3, ktorý dodával výkon 6,5 k a dovoľoval dosiahnuť pre dané účely postačujúcu najvyššiu rýchlosť 15 km/h. Palivová nádrž mohla pojať približne 13 litrov nafty. Neskôr sa začali ponúkať oveľa modernejšie modely M22. Modely „multikár“ starších aj novších typov sú vhodným doplnením modelovej krajinky a istotne by sa mali nachádzať na vlakových nástupištiach modelových železníc.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama