12.07.2016

Indiánske umenie má množstvo obdivovateľov aj vďaka tajuplnosti, ktorá sprevádza po stáročia toto etnikum. Dnes vám ukážeme ako sa dá upliesť naozajstná mandala Ojo de Dios – božie oko.

Mandaly. Na stránkach Hobby portálu sme sa im už venovali v tomto článku len v krátkosti zhrnieme: Samotný názov mandala pochádza z hindského jazyka a vo voľnom preklade znamená sústredené kruhy energie. Aj keď mnohí z nás si spájajú mandaly s tibetskými mníchmi, ktorí ich u nás spropagovali, pravdou je, že sa objavujú takmer v každej starovekej civilizácií. A týkajú sa aj civilizácií, ktoré obývali Severnú a Južnú Ameriku oveľa skôr, ako pri jej brehoch zakotvil Krištof Columbus. Mandaly, ktoré vám dnes predstavíme, pochádzajú zo strednej a juhovýchodnej Ameriky a sú známe hlavne vďaka „šamanskému“ kmeňu Huichol, o ktorom sme už tiež písali v súvislosti s ich fantastickým korálikovým umením.
Ich pletené mandaly sú rovnako krásne. Je známe, že kmeň Huichol žil kedysi na území dnešného Mexika a potomkovia tohto kmeňa dnes nazývajú svoje mandaly ako Ojo de Dios (oči Boha). V starom jazyku Huichol sa však volajú Sikuli, čo v doslovnom preklade znamená „moc vidieť skryté“ alebo jedným slovom – jasnozrivosť. V prenesenom význame však môžeme vnímať pletené mandaly ako symbol ochrany. Mnoho tradícií indiánov kmeňa Huichol sa zachovalo v ich piesňach, oblečení, náboženských obradoch a životnom štýle. Z nich je zrejmé, že hlavným božstvom starých príslušníkov tohto kmeňa bola príroda. Dodnes ju hlboko rešpektujú. Keď sa zadívate na mandalu Ojo de Dios, uvidíte v strede štvorec, oko, z ktorého vychádzajú štyri základné lúče, symbolizujúce štyri základné prvky prírody: zem, oheň, vzduch a vodu. Indiáni veria, že toto oko dokáže ochraňovať. Mandalu vešajú na stenu a používajú ju v rituáloch a modlitebných obradoch. Mandala má okrem štyroch základných ešte ďalšie štyri alebo osem lúčov. Aj farby, používané pri tkaní majú svoju duchovnú hodnotu a znamenajú:
ČERVENÁ – život
ŽLTÁ – nebeské svetlá (slnko, mesiac a hviezdy)
MODRÁ – oblohu a vodu
HNEDÁ – zem
ZELENÁ – všetky rastliny sveta
ČIERNA – smrť (aj znovuzrodenie)
Vo všeobecnosti ochrana Ojo de Dios prináša šťastie. Tak sa ideme s vami oň podeliť.

Na vytvorenie osem vrcholovej mandaly Ojo De Dios budeme potrebovať:

Klbká vlny rôznych farieb (vlna by nemala byť príliš hrubá ani „chlpatá“, aby nám vzory veľmi pekne vynikli).
Štyri drevené paličky (nie špajdle). Tieto štyri paličky by mali byť z pevného dreva a v tomto fotonávode boli použité s priemerom 6mm a dĺžkou 25 cm.
Nožnice.
To je všetko. Viac nepotrebujeme.

Foto návod

Spojíme dve paličky dohromady a pevne ich previažeme v strede vlnou tak, aby bola umiestnená cez ich stred.

Roztiahneme paličky tak, aby nám vytvorili rovnoramenný kríž. Uistíme sa, že uhol medzi nimi je 90° a počas tkania sa budeme usilovať, aby taký zostal. Spoj paličiek spevníme tak, že ich omotáme 6–7 krát tak, aby bol kríž zafixovaný. V jeho strede nám vznikne malý štvorček z vlny.

A teraz môžeme vypliesť oko mandaly. Vlnu omotáme okolo paličky a šikmo vedieme k paličke vedľa, opäť omotáme a rovnako pokračujeme k ďalšej paličke. Nezabúdajte na rovnomerné napnutie vlny, v opačnom prípade by sa kríž zdeformoval. Stredný štvorec by nemal byť príliš veľký, no vypliesť ho môžete podľa vášho želania.

Akonáhle sme rozhodnutí, že štvorec má dostatočnú plochu, odstrihneme vlnu s dostatočnou rezervou a na jednej z paličiek ho napevno zauzlíme. Koniec vlny môže zostať trčať, nakoľko ho ukryjú ďalšie vrstvy vlny inej farby. Pôvodné indiánske pletenie Ojo de Dios neráta s lepením či iným fixovaním, ak však chceme, môžeme zostávajúci konček vlny prilepiť kvapkou umelej hmoty z tavnej pištole.

Teraz priviažeme k jednej z paličiek vlnu inej farby a pokračujeme v pletení. Najjednoduchšie je priviazať novú vlnu k chvostíku predošlej a pokračovať, no môžete začať aj na úplne inej paličke, než ste skončili, ako vám bude lepšie.

Pokračujeme v pletení „do štvorca“, kým nemáme oko mandaly pekne orámované lemom.

Teraz zoberieme zostávajúce dve paličky a urobíme rovnako ako predtým kríž, ktorý vypletieme rovnakou farbou vlny ako už vypletený. Veľkosť štvorca by mala byť rovnaká ako v prvom kríži, alebo o trošku väčšia. Tento štvorec však inou vlnou nelemujeme.

Teraz prichádza asi najťažšia časť – spojenie obidvoch základov dohromady.Od správnosti nasledujúceho potupu závisí pevnosť celej mandaly. Uviažeme teda Nový kus vlny o hornú paličku. Obidva kríže položíme na seba tak, aby boli medzery medzi lúčmi rovnomerné.
Teraz viažeme obtočením paličky zo spodnej časti, a obtočením jednej z náprotivných častí vrchnej časti a kým sme doteraz viazali vlnu do obrazcu štvorca, tentokrát pokračujeme trojuholníkovým systémom.

Možno to znie takto nezrozumiteľne, nasledujúci obrázok vám však systém pletenia prezradí vizuálne. Každý z vás si môže nájsť ten svoj „grif“, pomocou ktorého dôjde k čo najpevnejšiemu spojeniu obidvoch častí. No v rámci pekného vzoru by sa mali spájať náprotivné palice už spomínaným preväzovaním do pomyslených trojuholníkov za pomoci obtáčania vlny okolo paličiek.

Takto vyzerá naša mandala z rubovej časti.

Keď sa dostaneme do bodu, že obe polovice držia pevne spolu, môžeme zobrať ďalšiu farebnú vlnu a pokračovať v pletení.

Opäť sa pozrite ako vyzerá naša mandala zo zadnej strany.

A takto zo strany lícnej. Zároveň začíname tkať ďalší štvorec  – čiže spájame len palice zadnej časti kontrastnou vlnou – v našom prípade žltou.

Šírka štvorca zo žltej vlny bude rovnaká ako vzdialenosť medzi vrcholmi „kvetinky“ ktorú sme vyplietli zelenou vlnou.

A my vypletieme druhý štvorec žltou vlnou – tentokrát spájame palice hornej časti.

A pridáme štvorce ďalšej farby, tentokrát v našom prípade purpurovej.

Zmena – ďalšiu vlnu (bielu) tkáme opäť do trojuholníka.

Pridáme znovu obrys inej farby.

Takto vyzerá teraz naša mandala zozadu.

Ideme pliesť takzvaný pás – najjednoduchšiu časť mandaly.

Vidíte ako? Po dokončení jednej farby preskočíme na ďalšiu.

No a na záver ide takzvaný upevňovací vzor. Konce lúčov obtáčame veľmi napevno.

Je to ako závit – najprv obtočíme koniec paličky smerom nahor – potom nadol a pokračujeme na ďalšiu paličku.

Nezabudnite nakoniec ponechať malý uzlík z vlny na zavesenie mandaly. Zo zadnej strany nevyzerá naša mandala až tak dobre.

Zato z prednej je naozaj úchvatná. Trúfnete si?

Samozrejme, že po určitom nadobudnutí zručností, môžete vypletať mandaly nielen osem, ale aj dvanásťlúčové a čo viac, takzvaný „pás“ môžete doplniť o krásne vzory. Aj k ich zhotoveniu budete potrebovať vlnu – a väčšiu ihlu.Ako sa to robí? Pozrite si nasledujúce obrázky:

Videonávod na mandalu Ojo de Dios

Na záver ešte niekoľko inšpirácií pre vašu tvorbu. Ak ste sa rozhodli vyskúšať pletenie mandál, držíme palce. Sú naozaj nádherné.

Foto: ojos-de-dios.com, weheartit.com, annafenina.ru, liveinternet.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama