Archív

Ako upliesť indiánsku mandalu Ojo de Dios

Indiánske umenie má množstvo obdivovateľov aj vďaka tajuplnosti, ktorá sprevádza po stáročia toto etnikum. Dnes vám ukážeme ako sa dá upliesť naozajstná mandala Ojo de Dios – božie oko.

a.jpg

Mandaly. Na stránkach *Hobby portálu* sme sa im už venovali v tomto článku,takže len v krátkosti zhrnieme: *Samotný názov mandala pochádza z hindského jazyka a vo voľnom preklade znamená sústredené kruhy energie. Aj keď mnohí z nás si spájajú mandaly s tibetskými mníchmi, ktorí ich u nás spropagovali, pravdou je, že sa objavujú takmer v každej starovekej civilizácií.* A týkajú sa aj civilizácií, ktoré obývali Severnú a Južnú Ameriku oveľa skôr, ako pri jej brehoch zakotvil Krištof Columbus. Mandaly, ktoré vám dnes predstavíme, pochádzajú zo strednej a juhovýchodnej Ameriky a sú známe hlavne vďaka „šamanskému“ kmeňu Huichol, o ktorom sme už tiež písali v súvislosti s ich fantastickým korálikovým umením
Ich pletené mandaly sú rovnako krásne. Je známe, že kmeň Huichol žil kedysi na území dnešného Mexika a potomkovia tohto kmeňa dnes nazývajú svoje mandaly ako Ojo de Dios (oči Boha). V starom jazyku Huichol sa však volajú Sikuli, čo v doslovnom preklade znamená „moc vidieť skryté“ alebo jedným slovom – *jasnozrivosť*. V prenesenom význame však môžeme vnímať pletené mandaly ako symbol ochrany. Mnoho tradícií indiánov kmeňa Huichol sa zachovalo v ich piesňach, oblečení, náboženských obradoch a životnom štýle. Z nich je zrejmé, že hlavným božstvom starých príslušníkov tohto kmeňa bola príroda. Dodnes ju hlboko rešpektujú. Keď sa zadívate na mandalu Ojo de Dios, uvidíte v strede štvorec, oko, z ktorého vychádzajú štyri základné lúče, symbolizujúce štyri základné prvky prírody: zem, oheň, vzduch a vodu. Indiáni veria, že toto oko dokáže ochraňovať. Mandalu vešajú na stenu a používajú ju v rituáloch a modlitebných obradoch. Mandala má okrem štyroch základných ešte ďalšie štyri alebo osem lúčov. Aj farby, používané pri tkaní majú svoju duchovnú hodnotu a znamenajú:
ČERVENÁ – život
ŽLTÁ – nebeské svetlá (slnko, mesiac a hviezdy)
MODRÁ – oblohu a vodu
HNEDÁ – zem
ZELENÁ – všetky rastliny sveta
ČIERNA – smrť (aj znovuzrodenie)
Vo všeobecnosti ochrana Ojo de Dios prináša šťastie. Tak sa ideme s vami oň podeliť.

g01.jpg

Na vytvorenie osem vrcholovej mandaly Ojo De Dios budeme potrebovať:
=====================================================================
Klbká vlny rôznych farieb (vlna by nemala byť príliš hrubá ani „chlpatá“, aby nám vzory veľmi pekne vynikli).
Štyri drevené paličky (nie špajdle). Tieto štyri paličky by mali byť z pevného dreva a v tomto fotonávode boli použité s priemerom 6mm a dĺžkou 25 cm.
Nožnice.
To je všetko. Viac nepotrebujeme.

m02.jpg

Foto návod

Spojíme dve paličky dohromady a pevne ich previažeme v strede vlnou tak, aby bola umiestnená cez ich stred.

001.jpg

Roztiahneme paličky tak, aby nám vytvorili rovnoramenný kríž. Uistíme sa, že uhol medzi nimi je 90° a počas tkania sa budeme usilovať, aby taký zostal. Spoj paličiek spevníme tak, že ich omotáme 6-7 krát tak, aby bol kríž zafixovaný. V jeho strede nám vznikne malý štvorček z vlny.

002.jpg

A teraz môžeme vypliesť oko mandaly. Vlnu omotáme okolo paličky a šikmo vedieme k paličke vedľa, opäť omotáme a rovnako pokračujeme k ďalšej paličke. Nezabúdajte na rovnomerné napnutie vlny, v opačnom prípade by sa kríž zdeformoval. Stredný štvorec by nemal byť príliš veľký, no vypliesť ho môžete podľa vášho želania.

003.jpg

Akonáhle sme rozhodnutí, že štvorec má dostatočnú plochu, odstrihneme vlnu s dostatočnou rezervou a na jednej z paličiek ho napevno zauzlíme. Koniec vlny môže zostať trčať, nakoľko ho ukryjú ďalšie vrstvy vlny inej farby. Pôvodné indiánske pletenie Ojo de Dios neráta s lepením či iným fixovaním, ak však chceme, môžeme zostávajúci konček vlny prilepiť kvapkou umelej hmoty z tavnej pištole.

004.jpg

Teraz priviažeme k jednej z paličiek vlnu inej farby a pokračujeme v pletení. Najjednoduchšie je priviazať novú vlnu k chvostíku predošlej a pokračovať, no môžete začať aj na úplne inej paličke, než ste skončili, ako vám bude lepšie.

005.jpg

Pokračujeme v pletení „do štvorca“, kým nemáme oko mandaly pekne orámované lemom.

006.jpg

Teraz zoberieme zostávajúce dve paličky a urobíme rovnako ako predtým kríž, ktorý vypletieme rovnakou farbou vlny ako už vypletený. Veľkosť štvorca by mala byť rovnaká ako v prvom kríži, alebo o trošku väčšia. Tento štvorec však inou vlnou nelemujeme.

007.jpg

Teraz prichádza asi najťažšia časť – spojenie obidvoch základov dohromady.Od správnosti nasledujúceho potupu závisí pevnosť celej mandaly. Uviažeme teda Nový kus vlny o hornú paličku. Obidva kríže položíme na seba tak, aby boli medzery medzi lúčmi rovnomerné.
Teraz viažeme obtočením paličky zo spodnej časti, a obtočením jednej z náprotivných častí vrchnej časti a kým sme doteraz viazali vlnu do obrazcu štvorca, tentokrát pokračujeme trojuholníkovým systémom.

008.jpg

Možno to znie takto nezrozumiteľne, nasledujúci obrázok vám však systém pletenia prezradí vizuálne. Každý z vás si môže nájsť ten svoj „grif“, pomocou ktorého dôjde k čo najpevnejšiemu spojeniu obidvoch častí. No v rámci pekného vzoru by sa mali spájať náprotivné palice už spomínaným preväzovaním do pomyslených trojuholníkov za pomoci obtáčania vlny okolo paličiek.

009.jpg

Takto vyzerá naša mandala z rubovej časti.

010.jpg

Keď sa dostaneme do bodu, že obe polovice držia pevne spolu, môžeme zobrať ďalšiu farebnú vlnu a pokračovať v pletení.

011.jpg

Opäť sa pozrite ako vyzerá naša mandala zo zadnej strany.

012.jpg

A takto zo strany lícnej. Zároveň začíname tkať ďalší štvorec – čiže spájame len palice zadnej časti kontrastnou vlnou – v našom prípade žltou.

013.jpg

Šírka štvorca zo žltej vlny bude rovnaká ako vzdialenosť medzi vrcholmi „kvetinky“ ktorú sme vyplietli zelenou vlnou.

014.jpg

A my vypletieme druhý štvorec žltou vlnou – tentokrát spájame palice hornej časti.

015.jpg

A pridáme štvorce ďalšej farby, tentokrát v našom prípade purpurovej.

016.jpg

Zmena – ďalšiu vlnu (bielu) tkáme opäť do trojuholníka.

017.jpg

Pridáme znovu obrys inej farby.

018.jpg

Takto vyzerá teraz naša mandala zozadu.

019.jpg

Ideme pliesť takzvaný pás – najjednoduchšiu časť mandaly.

020.jpg

Vidíte ako? Po dokončení jednej farby preskočíme na ďalšiu.

021.jpg

No a na záver ide takzvaný upevňovací vzor. Konce lúčov obtáčame veľmi napevno.

022.jpg

Je to ako závit – najprv obtočíme koniec paličky smerom nahor – potom nadol a pokračujeme na ďalšiu paličku.

023.jpg

Nezabudnite nakoniec ponechať malý uzlík z vlny na zavesenie mandaly. Zo zadnej strany nevyzerá naša mandala až tak dobre.

024.jpg

Zato z prednej je naozaj úchvatná. Trúfnete si?

m01.jpg

Samozrejme, že po určitom nadobudnutí zručností, môžete vypletať mandaly nielen osem, ale aj dvanásťlúčové a čo viac, takzvaný „pás“ môžete doplniť o krásne vzory. Aj k ich zhotoveniu budete potrebovať vlnu – a väčšiu ihlu.Ako sa to robí? Pozrite si nasledujúce obrázky:

vys01.jpg

vys02.jpg

vys03.jpg

vys04.jpg

Videonávod na mandalu Ojo de Dios

Na záver ešte niekoľko inšpirácií pre vašu tvorbu. Ak ste sa rozhodli vyskúšať pletenie mandál, držíme palce. Sú naozaj nádherné.

g02.jpg

g03.jpg

g04.jpg

g05.jpg

Foto: ojos-de-dios.com, weheartit.com, annafenina.ru, liveinternet.ru