Archív

Farebné pletenie

Pliesť s jednou farbou priadze sme sa už naučili. Teraz sa naučíme striedať dve rôznofarebné priadze alebo viacej farebných priadzí.

a.) v radoch, čím jednotlivé farby tvoria pásikovú vzorku,
b.) zberanými a preťahovanými očkami, ktoré sú ozdobným prechodom z jednej farby do druhej,
c.) nórskou technikou: striedajú sa priadze rôznych farieb, očko za očkom alebo skupina za skupinou očiek, tak ako to vyžaduje predloha.

144.jpg

A. Striedaním priadzí v riadkoch alebo plochách dosiahneme často taký istý efekt ako zložitou vzorkou pletenou dvoma ďalšími technikami. Dôležitý je spôsob napojenia ďalšej farby – musí byť plynulé a pevné. Pomôže nám kríženie farebných priadzi. V okraji alebo aj uprostred pletenia, všade tam, kde sa majú farby vystriedať, navinieme si na prst priadzu, ktorou budeme pokračovať v pletení, pridržme si jej koniec – neskôr ju na rubovej strane za pošijeme – a upletieme prvé očko. V ďalšom rade dávame pozor, aby sa voľné očko pri pletení nevyvlieklo. V lícovom rade, v mieste striedania obidvoch farebných priadzí, predhodíme priadzu na rubovú stranu a obtočíme okolo nej priadzu z pravej ihlice. Navinieme na prst ďalšiu farbu, upletieme prvé očko a obidve priadze utiahneme, aby očká v mieste spojenia farieb nepovolili.

B. Preťahované očká: tieto očká nepletieme, iba zoberieme z ľavej ihlice na pravú a prepletáme až v druhom alebo treťom lícovom rade pletenom ďalšou farbou. Striedanie farieb je vecou vášho vkusu práve tak ako zbieranie očiek. Takéto vzorky, ktoré môžu byť veľmi pestré, pôsobia i pri jednoduchosti práce zložito. Okrem toho je pri tejto technike možné využiť aj malé farebné zvyšky priadzí, ktoré inak nemajú príliš veľa nádeje na upotrebenie. Spotreba priadze na pletenie je malá, rozhodne nepomerne nižšia ako pri nórskej technike.

C. Nórska technika neprišla ku nám z Nórska ale pravlasťou tejto pletiarskej techniky je Blízky východ, Egypt. Prvé detské ponožky s farebnými pruhmi boli pravdepodobne upletené asi v 5. storočí.
Nórska technika sa vyznačuje častým striedaním farebných priadzí. Nakoľko stále pracujeme s dvoma alebo viacerými farebnými priadzami, ťaháme ich po rubovej strane pleteniny, čím sa vlastne tvorí dvojitý úplet. Spotreba priadze na pletenie je pochopiteľne vyššia ako zvyčajne. Najčastejšie pletieme na líci hladko a na rubovej strane obrátene. Vzorku pletieme na obidvoch stranách. Pred pletením si uložíme každé klbko farebnej priadze do igelitového vrecúška, ktoré stiahneme tak, aby sa priadza mohla voľne odvíjať. Skôr ako sa naučíme nadhadzovať potrebnú priadzu na ihlicu bez navíjania na prsty, môžeme na ukazovák navíjať dve farebné priadze, alebo pri každej zmene farby navinieme priadzu na ukazovák samostatne. Môžeme aj jednu priadzu navinúť na ukazovák a druhú na prostredník, takže ľavú ihlicu potom držíme iba palcom, prstenníkom a malíčkom. Zo začiatku bude najjednoduchšie navíjať na ukazovák každú priadzu zvlášť. Prvé farebné očko upletieme podľa opisu v odstavci A.
Ak máme touto farbou pliesť viac ako štyri očká, musíme ostatné priadze, z ktorých práve nepletieme, na rubovej strane podvliekať a zachycovať pletenými očkami. Dôležité je, aby táto priadza bola dostatočne voľná a nesťahovala niektoré očká. Ak pletieme lícový rad, zachycujeme voľnú niť na rubovej strane tak, že špičkou pravej ihlice naberieme očko, ktoré máme pliesť, prostredníkom a palcom podržíme priadzu, z ktorej práve nepletieme a položíme ju na pravú ihlicu, ako keby sme ju nadhodili. Touto ihlicou bežne dopletieme nabrané očko, nadhodenú priadzu pustíme z prstov a len teraz zosunieme očko z ľavej ihlice. Ďalšie dve očká pletieme bez nadhadzovania druhej priadze.
V rubovom rade zachytávame priadzu, ktorou nepletieme, tak, že ihlicou naberieme očko súčasne s pracovnou niťou (ktorá je za očkom) uchytíme prostredníkom a palcom druhú priadzu, položíme ju na ihlicu a upletieme aj s ňou obrátené očko pracovnou niťou. Zosunieme ju z ľavej ihlice a priadzu, ktorá bola nadhodená, urovnáme miernym pritiahnutím.