23.02.2021

Háčkované obrúsky už vraj nie sú v móde. Naučíme vás, ako si z nich vytvoriť niečo neočakávané.

Je jedno, či sa venujete háčkovaniu a nakopili sa vám malé dekoratívne obrúsky, alebo vás nimi zásobila starostlivá babička. Ak ich považujete za zbytočné zachytávače prachu, alebo nie ste fanúšikom ich umiestňovania pod rôzne vázy, skúste im pomocou nasledovného návodu vdýchnuť nový život. Jednoduchou metódou ich totiž môžete zmeniť na luxusné misy na sladkosti.

Materiály

Aby misky držali dobre svoj tvar, budete potrebovať špeciálne lepidlo. Pre túto tvorbu je najideálnejším Vinavil. Ide o polyacetónvi­nylovú emulziu strednej laminácie (viskozity), ktorá po zaschnutí zostáva transparentná.  Vinavil je v podstate univerzálne lepidlo, vhodné na lepenie dreva, dyhy, keramiky, skla, papiera, lepenky, sadry, tkaniny, pórovitého materiálu. Tiež sa používa na výrobu papiera a knižnej väzby.
Ak ho však nezoženiete, nemusíte byť zúfalý. Dá sa nahradiť PVA lepidlom.
Budete tiež potrebovať: plochý štetec, misku na miešanie lepidla s vodou, misku, ktorá bude slúžiť ako základňa (forma), a samotné obrúsky.

Foto – postup

Do 25 ml vody pridajte 50 ml lepidla. Dôkladne premiešajte tak aby vznikla jednoliata lepivá hmota.

Do roztoku vložte obrúsok. Uistite sa, že všetky vlákna budú dôkladne namočené. Pomôžte si štetcom či dreveným kolíkom.

Na rad prichádza oblá forma – v tomto prípade miska. Otočte ju naopak a položte na pracovnú dosku. Na jej oblú stranu opatrne položte obrúsok namočený v roztoku lepidla. Je dobré, ak je veľkosť misky zvolená tak, aby sa obrúsok dal narovnať bez prehybov a „vrások“. Uistite sa, že stred obrúska je zarovnaný so stredom dna misky a povrch dobre uhlaďte rukami. Obrúsok nechajte sušiť 24 hodín.

Po zaschnutí lepidla obrúsok opatrne vyberte zo základne. Miska na sladkosti je hotová!

Mimochodom, ak ste použili lepidlo Vinavil, vaša „háčkovaná misa“ bude dostatočne odolná proti vlhkosti a môžete ju jemne otierať vlhkou handričkou.

Foto: uccia3000

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama