07.03.2013

Existujú umelci, ktorí nakreslia na hárok papiera obrázok a ten sa z určitého uhla pohľadu javí, ako trojrozmerný. Tento krát však nejde o žiaden trik, ani optickú ilúziu. Hobbyportal vám predstavuje pero, ktorým kreslíte priamo do priestoru obrázky v 3D.

Vynález odsúdený na úspech

Web Kickstarter.com má mnoho spoločného so sociálnou sieťou Quirky, o ktorej sme vás už informovali na našich stránkach. Jeho úlohou je pomôcť kreatívnym, vynaliezavým ľuďom a hlavne ich projektom, ktoré majú šancu byť úspešné vo svete. Dňa 19.2. 2013 sa na tomto webe objavil zaujímavý projekt – pero 3Doodler. Objavil sa s poznámkou, že jeho autori potrebujú do 25. marca tohto roku získať cieľovú sumu 30 000 dolárov na rozbehnutie jeho výroby. Financie na podporu čohokoľvek, čo sa zjaví na webe Kickstarter.com pritom prichádzajú od ľudí a od skupín, ktorým sa projekt páči a minimum vkladu je 1 dolár. Tento krát sa stalo čosi nečakané. Hneď na druhý deň malo pero na konte viac, ako 466 000 dolárov. A koncom februára viac, ako 1 840 000 dolárov. Prečo? Pretože 3Doodler naozaj stojí za povšimnutie.

Už ste si niekedy priali zodvihnúť pero do vzduchu mimo papier a nakresliť vašu kresbu tak, aby sa stala trojrozmernou? Teraz už môžete. Toto tvrdia tvorcovia pera 3Doodler a nie je dôvod im neveriť. Funguje ako 3D tlačiareň, ktorá zhmotňuje pohyby vašej ruky. Pri pohybe z neho vychádza súvislý prúd zohriateho plastu, ktorý na vzduchu rýchlo chladne a tuhne do stabilnej štruktúry. Ako keby ste vytiahli z horúcej vody špagetu, vytvorili z nej určitý obrazec a ona by v priestore za pár sekúnd stuhla do nemenného tvaru. S perom 3Doodler môžete vytvárať akékoľvek základné 3D modely ale aj rôzne šperky, prívesky, dekoratívne prvky, magnetky na chladničku, proste nekonečné množstvo tvarov. Pero je kompaktné, ľahko ovládateľné a navyše nevyžaduje žiaden softvér, alebo pripojenie k PC na rozdiel od 3D tlačiarní. Stačí ho zapojiť do elektrickej zásuvky a v priebehu krátkeho času môžete začať kresliť.

Kreslenie nie je nič zložité. Tvorcovia veria, že drvivá väčšina ľudí po počiatočných pokusoch s ľahšími výtvormi bude schopná po pár hodinách praxe nakresliť v priestore oveľa zložitejšie objekty. Veľké nádeje vkladajú tvorcovia do možnosti personalizácie predmetov dennej potreby, akými sú napríklad puzdra na iPhony, notebooky, okuliare a podobne. Každý človek je totiž rád, ak má niečo originálne, také, aké nemá nik iný. S 3Doodlerom bude mať možnosť každý pretvoriť veci okolo seba doslova na svoj obraz. Taktiež si môžete sami vytvoriť prívesky a šperky, ktorých návrhy nosíte v hlave, no doteraz ste ich nemohli získať preto, lebo neexistovala technológia na ich výrobu. 3Doodler pracuje takmer na akomkoľvek povrchu vrátane plastov a tak sa bude dať využiť aj na drobné opravy poškodených vecí. Užívatelia tiež budú mať možnosť tvorby pomocou šablón, ktoré im pomôžu vytvárať úžasné objekty. Chystá sa on-line podpora k peru, pomocou ktorej sa budú vytvárať šablóny na požiadanie zákazníka a odosielať v požadovanej veľkosti a formáte do jeho PC. Stačí ich potom vytlačiť , obkresliť každú časť vzorkovníka a vzniknuté časti jednoducho pomocou pera spojiť. Experti už teraz prorokujú vznik komunity 3Doodler s tisíckami užívateľov, ktorí si budú šablóny medzi sebou vymieňať a samozrejme sami ich vytvárať. Budú si ich odosielať e-mailom, alebo jednoducho zdieľať pomocou siete.

Technické dáta

Dĺžka pera je 180 mm a na najhrubšom mieste má 24 mm, hmotnosť je približne 200 gramov. Pero sa napája zo siete 110 V alebo 240 V za pomoci adaptéra. Keďže hrot pera môže mať teplotu až 270 °C počas pracovného procesu, nebude určené do rúk malým deťom (odporúčaný vek 12+).
Pero sa bude dodávať s jednou súpravou farebných plastových náplní. Jeho cena sa bude začínať na 50 dolároch a do predaja by sa malo dostať v septembri 2013.

Pristavme sa na chvíľu pri náplniach. Ako „atrament“ sa budú používať dva druhy plastov o priemere 3 mm  – ABS je jedným z najčastejších plastov, s akým sa stretávame v okolí, PLA je takzvaný bioplast, ktorý sa vyrába z kukurice a v prírode sa rozkladá. Keďže každý z týchto plastov má svoje plusy aj mínusy, budú mať užívatelia možnosť výberu medzi nimi. Kilogram náplne stojí 30 až 55 dolárov, odborníci však tvrdia, že s rastúcim záujmom po uvedení pera na trh bude jej cena klesať.

Otázky a odpovede

Na stránke Kickstarter odpovedali tvorcovia na množstvo otázok ohľadom pera. Tu sú niektoré z nich:
Kde bolo vyvinuté pero 3Doodler?
V Bostone – v ústave Artistans Azylum. Práce na jeho vývoji trvali takmer rok a hneď prvý prototyp pracoval výborne.
Môže 3Doodler vyrábať jedlé obrazy?
Milujeme kreativitu a toto je skvelá idea. Veď kto by nechcel vytvárať kresby z čokolády, karamelu, cukru atď. ? Pero je síce teoreticky ešte v plienkach, no po drobných úpravách, akými sú zníženie teploty tavenia a hlavne namiešanie karamelovej hmoty či čokolády tak, aby rýchlo tuhla by to nemuselo byť utópiou. Vývoj jedlej hmoty zaberie nejaký čas, ale naozaj táto myšlienka je skvelá. Samozrejme aj hrot prejde určitým vývojom s dôrazom na to, aby bol zdravotne nezávadný.
Ako sa bude dať 3Doodler vyčistiť?
Pero nevyžaduje nejakú extra údržbu. Zásadou je, aby sa hrot nečistil v horúcom stave. Vždy bude potrebné počkať, kým vychladne.
Má pero premenlivú rýchlosť?
3Doodler má dve rýchlosti – rýchlu a pomalú. Tie určujú tok plastu a možnosť tvoriť precízne detaily a zložité kompozície jednoduchým spomalením toku. Medzi týmito rýchlosťami môžete prepínať ovládaním hornej či dolnej časť tlačidla na tele pera.
Ako dlho sa pero zahrieva?
Trvá to 1 –2 minúty a ihneď potom môžete začať kresliť. Kým sa pero zahrieva, kontrolka svieti na červeno a ako náhle je pripravené, farba indikátora bude modrá.
Budú k dispozícií rôzne hlavy pera?
Spočiatku bude mať 3Doodler jednotnú veľkosť pre 3mm hrubú náplň. Postupom času by sme však chceli zaviesť rôzne typy hláv pre rôzne hrúbky.

Pete & Max – vynálezcovia 3Doodler

Pete & Max – vynálezcovia 3Doodler

Tvorcovia tiež oslovili niekoľkých umelcov so žiadosťou skúsiť niečo vytvoriť s 3Doodler. Medzi nimi sa nachádzali známe merná, ako Bud Bullivant, Ruth Jensen, McKay a podobne. Jedna z umelkýň, pracujúca pod pseudonymom Nakisha sa zároveň ponúkla, že bude vyrábať exkluzívne šablóny pre každého, kto si čokoľvek zapraje. Aj ostatní umelci boli perom nadšení a vy si môžete pozrieť ich výtvory:

Ruth Jensen bola jednou z prvých umelkýň, ktorí sa s 3Doodler doslova vybláznili

Ruth Jensen bola jednou z prvých umelkýň, ktorí sa s 3Doodler doslova vybláznili

Bud Bullivant a jeho tvorba

Bud Bullivant a jeho tvorba

Ele McKay si 3Doodler nevie vynachváliť

Ele McKay si 3Doodler nevie vynachváliť

Nakisha miluje priestorové zvieratá

Nakisha miluje priestorové zvieratá

Zdroj a foto: kickstarter.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama