22.12.2015

Naučíme vás efektný spôsob, ktorým môžete efektne vyzdobiť prakticky akýkoľvek predmet tak, že priamo naň umiestnite obrázok či snímku, ktorá bude vyzerať ako maľba.

Prenos obrázkov na predmety sprevádza ľudstvo od pradávnych čias. Prvé techniky tlače vo forme primitívnych pečiatok využívali už pravekí lovci na ozdobovanie koží a stanov. Neskôr k nim pribudli pečate, razidlá, kovové razidlá, doskotlač a podobne.
Hovorí sa, že najkrajšie veci sú najjednoduchšie. Presne taký je návod na prenos obrázku pomocou akrylovej farby. Akrylové farby majú s umením mnoho spoločného aj keď sa v hojnej miere využívajú aj v stavebníctve. Ich hlavnou výhodou je to, že v čerstvom stave sú riediteľné vodou, no v zaschnutom sú už vodeodolné. Tým pádom sú vhodné na maľbu na papier, drevo, plátno, kartón, skaly, kov a tiež omietky, sadrokartón či betón. Na rozdiel od olejových farieb rýchlo vysychajú, po zaschnutí sú okrem vody odolné aj voči oteru. Tieto vlastnosti sú pre náš prenos obrázku veľkou výhodou. Poďme teda tvoriť.

Ako na to?

Samozrejme, základom bude obrázok, ktorý chceme preniesť. Na prvé pokusy použijeme čiernobielu atramentovú tlačiareň, neskôr môžeme experimentovať s farebnou. Obrázok pred tlačou prispôsobíme veľkostne predmetu, ktorý budeme dekorovať.
Vyberieme si akrylovú farbu, pomocou ktorej obrázok budeme prenášať. Ak nepoužijeme bielu, musíme zvoliť svetlé pastelové odtiene, aby nám vo farbe čiernobiela snímka nezanikla.
Okrem toho ešte budeme potrebovať fén na vlasy, štetec, špongiu a niečo na zaťaženie obrázku (závažie, kniha a podobne).

Postup nie je zložitý. Obrázok vytlačíme na atramentovej tlačiarni a prípadne zostrihneme na veľkosť, s ktorou sa nám bude pohodlne pracovať.
Na dekorovaný predmet nanesieme tenkú vrstvu akrylovej farby pomocou štetca. V našom prípade sme ako podklad zvolili výkres, ako sme však už spomínali, môžeme použiť aj drevo, kov, plátno a po nadobudnutí určitej zručnosti aj hladký kameň a podobne.

Obrázok vtlačíme lícnou stranou do farby a pritlačíme. Ak je veľký, zaťažíme ho závažím. Takto ho necháme po dobu 15 minút. Voda v akrylovej farbe zreaguje s atramentom na obrázku a nastane jeho prenos. Po štvrťhodine použijeme na vysušenie farby fén na vlasy.

Ak sme si istí, že farba pod obrázkom zaschla, zvlhčíme papier s výtlačkom rozprašovačom s vodou. Pomocou špongie začneme opatrne odstraňovať papierovú hmotu, ktorá sa s obrázkom prilepila k akrylovej farbe. Ak je to nutné, počas tohto úkonu opäť navlhčíme papier.

Po úplnom odstránení papiera z akrylového náteru sa nám v plnej kráse objaví prenesený obrázok. Upozornenie na záver: Obrázok by mal byť vytlačený ako zrkadlový odraz pôvodného obrázku.
Prajeme vám príjemnú zábavu.

Foto: vk.ru, filosofyfree.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Eva Julie (Neregistrovaný užívateľ) 18.11.2017 20:02
Eva Julie

Viděla jsem několik návodů na přenos fotografie na plátno,ale nikdy jsem nepochopila postup práce. Tento postup je mi velice srozumitelný a určitě jej vyzkouším.
Rovněž tak stříkané obrazy rostlin.
Děkuji za jednoduché návody.
Eva

Prihlásenie
 
 
Reklama