Dnes vás naučíme postup, pomocou ktorého vytvoríte na škrupine akéhokoľvek bieleho vajíčka jedinečný mramorový vzor pomocou tekutých farieb a peny na holenie.
Tí, ktorí sledujete stránku Hobby portálu viete, že pena na holenie je veľmi dôležitou súčasťou „marble artu“, čiže takzvaného mramorovania. O jej použití sme písali v návode na zhotovenie mramorového papiera Ten istý postup využijeme aj pri zhotovení mramorovaných vajec, takže si základný „know how“ pripomenieme len v skratke.
Čo budeme potrebovať
***Penu na holenie (pozor, nie gél)
Akvarelové farby, alebo potravinárske farbivo
Špajdle
Vajíčka uvarené na tvrdo
Ocot
Alobalový podnos, ktorý sa používa napríklad na malé obložené misy
Papierové kuchynské utierky***
Keďže vajíčka sú malým elementom, namiesto podnosu z alobalu nám postačí hlboký porcelánový tanier.
Bielime vajíčka
Keďže v našich potravinových obchodných sieťach sa stretneme len vajíčkami, ktoré majú hnedú škrupinu, budeme si ich musieť vybieliť. Niekto ich jednoducho zastrieka bielou syntetickou farbou v spreji, iný ich natrie akrylom. Aby si však vajíčka zachovali prírodný vzhľad, mali by sme ich vybieliť a to dosiahneme najrýchlejšie pomocou Sava.
Rozrobíme si v dostatočne veľkom porcelánovom poháriku vodu so Savom v pomere 1:1. Do nej postupne ponárame vajíčko. Savo nám odstráni nielen pečiatku z vonkajšej strany ale nám tiež vajíčko krásne vybieli. Potom vajíčko opláchneme teplou vodou a necháme vysušiť.
Postup
Do skleneného pohára nalejeme ocot a vložíme doň vajíčko. Necháme ho v octe niekoľko minút. Ocot mierne naruší štruktúru škrupiny a farby sa na ňu budú aplikovať oveľa jednoduchšie a navyše zostanú na povrchu živšie. Po vybratí vajíčko utrieme papierovou utierkou.
Na dno alobalového podnosu, prípadne pekáča nastriekame rovnomerne penu na holenie a rukou ju rozotrieme do roviny, aby bola kompaktná a vo výške viac ako 2 cm. Musí to byť pena. Žiaden gél, alebo iná holiaca hmota.
Na povrch peny nakvapkáme v malom množstve potravinárske farbivo rôznych farieb.
Zoberieme špajdľu a farby zľahka premiešame. Vytvárame vlnovky, kľučkujeme, „miešame“, kým nám nevznikne abstraktný obraz.
Teraz už len postačí zobrať čisté vajíčko a vložiť ho do pripravenej peny. Odporúčame použiť ochranné rukavice aby sa vám na rukách nevytvorila neplánovaná manikúra. Otáčaním vajíčka v pene dosiahneme, že sa nám po celej ploche škrupiny rozložia farby. Toto je dôležitá časť – povrch vajcia musí byť penou kompletne pokrytý.
Potom vajíčko vyberieme a položíme ho opatrne ne pripravenú kuchynskú utierku. Reakčná doba, v ktorej sa farba prenesie na vajce je rôzna a pohybuje sa od pol hodiny až po jednu hodinu. Záleží hlavne od použitého farbiva. Preto po prvýkrát necháme vajíčko s penou na utierke dlhší čas. Medzitým môžeme vkladať do peny ďalšie vajcia.
Ak chceme takýmto spôsobom dekorovať viac vajec, odporúča sa vymeniť penu po siedmich nafarbených vajíčkach, aby sa farba nezmiešala do hnedozelenej masy.
Nakoniec po uplynutí reakčnej doby jemne s použitím servítky či papierovej utierky odstránime penu a hľa – objaví sa nám brilantná mramorová farba na jeho škrupine. Celý výtvor následne ešte opláchneme studenou vodou a vysušíme kuchynskou utierkou. Vajíčko je potrebné dať na noc do chladničky a na druhý deň ešte jemne pretrieť vatou, namočenou v jedlom oleji. Farby sa tým ešte viac zvýraznia.
V dnešnej dobe sa dajú kúpiť nielen akvarelové farby ale aj potravinárske s výrazným až reflexným sfarbením a dokonca aj neónové. Pri technike mramorovania teda môžeme využiť práve kombináciu takýchto s jemnejšími nádychmi. Prípadne tiež môžeme urobiť viacero variantov zafarbenia v nádychu od zeleného cez hnedastý, žltý modrý až po červený.
Foto: autor, craftymorning.com, simplynotable.com,
Zanechať odpoveď