12.12.2013

Máte doma starú žehličku? Nevyhadzujte ju. Hlavne nie v prípade, ak je vašim koníčkom maľovanie. Vyskúšajte enkaustiku  – pod týmto tajuplným názvom sa maliarska technika, pri ktorej sa používa horúci vosk na vytváranie úžasných obrazov.
Táto technika je známa už tisíce rokov. Dôkazom sú voskové maľby Fayumovej múmie (okolo 100 r. nl) z Egypta, stratené umenie z Filipín s názvom Kut – kut, praktizované domorodými kmeňmi na ostrove Samar či v ikono tvorbe Theodotokosa Blachernae (7.storočie).
Tento umelecký štýl zahŕňa použitie a aplikáciu vosku v tekutom stave na papier, drevo či plátno. Pri pohľade nezasväteného človeka na tento obrázok by ho určite nenapadlo, že je maľovaný pomocou obyčajných voskových farieb a horúcej žehličky.

Enkaustika bola „znovuobjavená“ v 20. storočí maliarom Fritzom Faissom (1905 – 1981) a niekoľkými študentmi univerzity v Bauhause. No masová popularita sa dostavila až začiatkom 90. rokov minulého storočia aj vďaka šíreniu myšlienky enkaustiky cez internet. Dodnes je tomu tak. V súčasnosti sa k enkaustickým maľbám využívajú špeciálne žehličky, maľuje sa okrem iného aj na keramiku, hracie karty či pohľadnice. Po celom svete sa konajú súťaže amatérov aj profesionálov, ktorí tomuto umeniu prepadli. A verte, že sa medzi nimi nájde kopec ľudí, ktorí by normálnymi farbami nenamaľovali nič. Nie preto, že by sa im nechcelo, ale nemajú maliarske sklony. Našli sa až v tomto štýle. Preto dnes medzi prívržencami maľovania horúcim voskom nájdeme všetky záujmové a vekové kategórie, od malých detí po seniorov. Vitajte vo svete enkaustiky.

Ako začať?

Zoznam vecí, ktoré budeme potrebovať nie je vôbec dlhý. Základom je žehlička a voskové farby.
Žehlička. Spomínali sme, že postačí stará žehlička, ktorá ešte hreje. Nesmie však byť naparovacia, resp. žehliaca plocha musí byť plochá, bez odparovacích otvorov. Ak sa budete chcieť venovať enkaustike vo väčšej miere, odporúčame si kúpiť v obchodoch s hobby potrebami špeciálnu žehličku pre túto činnosť. Jej cena sa pohybuje okolo 20€, je menšia a má špeciálnu rukoväť, ktorá umožňuje lepšie manévrovanie počas vytvárania obrazu.
Voskové farby. Buď si kúpite voskovky, určené priamo na enkaustiku (z včelieho vosku), alebo použijete obyčajné voskové farby, najlepšie domácej výroby (Koh -I- Noor). V žiadnom prípade nekupujte voskovky čínskej výroby, pretože tie sú vďaka zloženiu voskovej zložky prakticky nerozpustné teplom.
Nesavý papier. Čiže kriedový papier s lesklým povrchom. Môžete ho nahradiť foto papierom či nepotlačenou (zadnou) stranou nástenného kalendára.
Ešte budete potrebovať podložku pod lesklý papier (staré noviny, tenkú preglejku) a handričku na utieranie žehličky od vosku.

Základom tvorby je naša vlastná fantázia. Spomínate si, keď sme ako deti liali tekuté farby do skleneného pohára s vodou a sledovali, ako sa spájajú farby do úžasných obrazov s najfantastic­kejšími tvarmi, alebo ako sme sledovali biele oblaky na azúrovo čistom nebi, vpíjajúce sa jeden do druhého, vytvárajúc obrazy neustále meniace svoj tvar. Približne takto funguje aj enkaustika.

Prvé pokusy

Základným postupom pri maľovaní horúcim voskom nemôžeme takmer nič pokaziť. Ide hlavne o to, aby si človek našiel svoj vlastný štýl. Ten, ktorý mu najlepšie vyhovuje. V prvom rade (ak nemáme profesionálnu žehličku a vosk) musíme nájsť teplotu žehličky, ktorá nám dovolí tvoriť bez toho, aby sme voskovky „prepálili“ či rovno spálili. Preto nikdy nevolíme najvyššiu teplotu. Začíname na nízkej a sledujeme, ako sa nám na žehliacej ploche roztápa vosk. Môžeme zvoliť viac farieb, no pridávame ich v malom množstve. Vlastne len toľko, koľko si myslíme, že v jednom ťahu žehličkou na papier budeme potrebovať. Pozadie si pripravíme väčšinou jednou – dvoma farbami. Keď je vosk dostatočne rozpustený, priložíme jemne žehličku na lesklý papier a zľahka potiahneme. Na žehličku nikdy netlačíme. Záleží hlavne na našich pohyboch, aký obraz vytvoríme. Nemusíme sa nikam ponáhľať. Vosk prakticky ihneď po nanesení na papier tuhne a ak po ňom prejdeme inou farbou, opäť sa roztaví a buď sa farby spoja, alebo vrchná prekryje spodnú. Po dlhšom čase budeme mať v rukách správny cit pre to, čo a ako robiť, ako pritláčať, aké ťahy vykonávať. Vosk môžeme rozťahovať vo vlnách, oblúkoch, priamo, „cikcakovite“ vždy podľa toho, aký vzor a obraz vytvárame. Dbáme na to, aby sme pred zmenou farby mali žehličku dôkladne vyčistenú handričkou. Niekdedy (ak chceme úmyselne zmiešať farby tento krok vynecháme). V prípade, že detaily obrazu „maľujeme“ žehličkovou hranou, musíme dôkladne vyčistiť aj tú.

Pre začiatočníkov a na to, aby sme pochopili podstatu enkaustickej tvorby nám postačí zhliadnuť nasledujúce videá, kde sú tieto postupy vizuálnou formou dostatočne vysvetlené.

ENKAUSTIKA VIDEO TUTORIÁL 1

ENKAUSTIKA VIDEO TUTORIÁL 2

ENKAUSTIKA VIDEO TUTORIÁL 3

ENKAUSTIKA VIDEO TUTORIÁL 4

Na internete je tiež možné vyhľadať si mnoho trikov a postupov (hlavne vo forme videí), kde je jasne ukázané, akým pohybom sa ten – ktorý vzor vytvára. Skúšajte, vymýšľajte a vytvárajte. Keď vás enkaustika pohltí, nič vám nebude brániť kúpiť si profesionálnu žehličku a tvoriť ďalej s tým, že rozdiel medzi klasickou a profesionálnou žehličkou pocítite po pár ťahoch. Vaša práca bude tak oveľa detailnejšia, farebnejšia, abstraktnejšia a príjemnejšia. Možnosti maľovania horúcim voskom sú nekonečné. Mnohí používajú na enkaustiku iné pomôcky (ihlu, teplovzdušnú pištoľ, rôzne škrabadlá a podobne). Skúste to aj vy. A nebojte sa nanášať farby na žehličku rôzne skupiny farieb a potom ňou krúžiť, posúvať ju všetkými smermi a podobne. Naučte túto techniku svojich priateľov a známych. Blížia sa dlhé, zimné večery a v mnohých prípadoch vám budú vďační, že ste im ukázali príjemnú cestu, ako sa neumoriť nudou (tak dospelí, ako aj deti). A ešte niečo. Ak svojim abstraktným obrazom obdarujete niekoho, kto o vašej záľube v enkaustike netuší, určite neuverí, že autorom ste vy.

Foto: encaustic.in, craftcourses.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama